istanbul escort
Bugun...Çeşmeler yeniden aksın!

Geçmiş yıllarda İnegöl’ün merkezi başta olmak üzere, eski belde ve kırsal alanlarında bulunan çeşmeler, zamanla tahrip edilmiş ve ardından da suları kesilmişti. İnegöl’ün merkezinde bulunan bu çeşmeleri gören vatandaşlar, yeniden çeşmelerin akmasını ve bunun sadece insanlar için değil, sokak hayvanları için de önemli olduğunu ifade ediyor.

facebook-paylas
Tarih: 23-09-2020 09:38

Çeşmeler yeniden aksın!

Osmanlı Devleti geleneği olan ve birçok sokakta, susayanların susuzluğunu gidermek, derdini anlayamayan sokak hayvanlarının susuzluğunu gidermek, aynı zamanda hayır kapısı olarak da kullanılan sokak çeşmeleri, günümüzdeki etkisini tamamen yitirmek üzere.

 

İnegöl’de herkesin pet şişesi taşıdığı günümüzde, sokak çeşmelerinin hiçbir anlam ifade etmediği görülüyor. İnegöl’de çoğu kırılan, dökülen ve harap vaziyette bulunan çeşmelerin birçoğundan su akmıyor.

 

Türk medeniyeti tarihinde önemli bir yeri olan çeşmenin, çok yaygın olmamakla birlikte önceki medeniyetlerde de kullanıldığı biliniyor. Temizliğe ve dolayısıyla suya büyük önem veren Müslümanlar, toplumun su ihtiyacını gidermek için vakıflar kurarak, sadece yerleşim birimlerine değil, yollara (menzil çeşmeleri), açık arazilere (çoban çeşmeleri) de pınarlar, çeşmeler yaptırdıkları biliniyor.

 

Çeşmenin ilk şekli, su içmeye yarayan bir kurnası ve hayvanların da faydalanmasını sağlayacak yalağı bulunan minik su depoları şeklindedir.

 

İnegöl’de ecdadın emek harcayarak hayır olsun diye yaptırdığı ve kendine has mimarisi ile sokaklarda kendilerine yer bulan şirin çeşmeler, bakımdan uzak ve su akmaması ile İnegöllülerin gündemine geldi.

 

ÇEŞMELER YENİDEN AKSIN

İnegöl merkezinde birkaç noktada bulunan bu çeşmelerin insanlığa kazandırılması gerektiğini belirten birçok İnegöllü vatandaş, hayvanların da bundan faydalanacağı ve aynı zamanda gençlerin kaybolmaya yüz tutan bu kültürü idrak etmeleri gerektiğini ifade ediyor.

 

HABER: SERHAT ÇİÇEKEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İnegöl Haberleri Haberleri

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
nöbetçi eczaneler
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI