yabancı dizi izle warez script porno izle hacklink shell indir ankara travesti paykasa
Bugun...
Bizi izleyin:Çocuklar yarınlara kodlama öğrenerek hazırlanıyor

Tarih: 10-08-2018 11:43:28 + -


Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği ortaklığında genç nesillere kodlama eğitimi verilerek dijital dönüşümüne katkı sunmak adına oluşturulan 'Yarını Kodlayanlar Eğitim Tırı’nın bu seferki durağı Trabzon oldu.


Çocuklar yarınlara kodlama öğrenerek hazırlanıyor

“Yarını Kodlayanlar” projesi ile Ağustos 2016’dan bu yana 30 ilde 12 bini aşkın çocuğa kodlama eğitimi verilirken, Trabzon’nun Araklı ilçesinde bulunan Bereketli İmam Hatip Ortaokulu'nda kurulan kodlama eğitim tırında toplamda 705 çocuk eğitim alacak. 
Projenin açılış törenine katılan Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır, Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, Araklı Kaymakamı Ömer Övünç Koşansu ve Trabzon İl Milli Eğitim AR-GE Birimi Şube Müdürü Mesut Kaş kodlama eğitimi alan çocuklarla sohbet ederek onlara sorular sordu. 
Çocuklarda kodlama bilincinin geliştirilmesi amacıyla hayata geçirilen projeyle yaşları 7-14 arasında değişen çocuklara kodlama eğitimi verilecek. Nisan 2019’da sona erecek proje sonunda Türkiye genelinde 60 ilde 30 binin üzerinde çocuk kodlamanın nasıl yapıldığını öğrenmiş olacak. 
Çocuklara teknoloji tüketicisi olmayıp yeni teknolojiler ortaya çıkarmanın yollarının öğretilmesi amaçlanan proje ile hayal et, tasarla, yap, paylaş gibi 4 temel değer öğretilerek 4 saat boyunca “Scratch” programlama dili eğitimleri verilecek. Bu eğitimler sayesinde çocuklar yaratıcı düşünme becerileri ile algoritmaya ve kodlamaya giriş yapacak. 
“Teknolojiyi bilen bir toplum olmamız lazım” 
Teknolojinin dünyanın geleceğini belirleyen en önemli faktörlerden bir tanesi olduğunu söyleyen Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, ”En büyük atılımlar teknoloji ile gerçekleşiyor. Bizim Vodafone olarak sunduğumuz teknolojilerde bunun kalbinde yatıyor. Dolayısıyla teknolojiyi bilen bir toplum olmamız lazım. Tüketen değilde üreten bir toplum olmamız lazım. Geleceği bugünden tasarlamamız lazım” dedi. 

“Teknolojinin dini, dili, ırkı, yaşı yok” 
Türkiye Vodafone Vakfı’nın sadece bügün yaptığı etkinliğin değil, bu zamana kadar yaptıklarının ana amacının eğitim olduğunu belirten Hasan Süel, “Biz doğru zamanlarda, doğru yaştaki kişilere, doğru tohumları attığımız zaman zekaları en iyi şekilde konumlandırılıp sonuç alabiliriz. Bugün geldiğimiz noktada yıl sonuna kadar 60 ilde 30 bin çocuğumuza bu eğitimi aldıracağız. Biz dedik ki çocuklar gelemiyorsa biz çocukların ayağına gidelim. Bu eğitimi verdiğimiz sınıfın altına tekerlek koyarak onlara ulaşalım ve bir tırı sınıf haline çevirdik. İlk etapta bu sene 12 ilimizde 42 köyümüzde 2500 tane köy öğrencimizin ayağına gidelim. Çünkü teknolojinin dini, dili, ırkı, yaşı yok. O ufukları açtıktan sonra mekanın hiçbir önemi yok” diye konuştu. 

“Türkiye endüstri 4.0 ile yeni dönemi yakalamak zorunda” 
"Bugün artık internetin köyümüze gelmediğini ve daha fazla yaygınlaşması gerektiğini konuşuyoruz" diyen Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır “10 yıl sonra bugünkü mesleklerin yüzde 60’ı olmayacak. Daha doğrusu bu meslekleri yapan insan gücü olmayacak. Yeni meslekler ortaya çıkacak. 10 yıl önce sosyal medya uzmanı diye bir kavram yoktu. Yazılımcılık vardı ama bu kadar mesleki bir beceri haline gelmemişti. Eskiden iki siyasal kutuplu dünyadan bahsederdik şimdi ise teknoloji üretenler ve tüketenler dünyasından bahsediliyor. Çünkü dünya da 5 şirketin karı 60 ülkenin cari hesabından fazla. Onun için Türkiye endüstri 4.0 ile beraber yeni dönemi yakalamak zorunda. Yani neslelerin interneti ile birlikte bu dönüşümü yakalamak zorunda. Bunun yolu da eğitimden geçiyor. Eğitim konusunda özel sektör ciddi yatırımlar yapıyor. Kamu kuruluşları son 5 yıldan beri ciddi bir atak içerisinde ama henüz istenilen düzeyde değiliz” şeklinde konuştu. 


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Teknoloji Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 15 TEMMUZ ÇALIŞMALAR
  15 TEMMUZ ÇALIŞMALAR
 • İnegöl'de DARBE NÖBETİ'nden Kareler
  İnegöl'de DARBE NÖBETİ'nden Kareler
 • Ümmetin Yetimleri
  Ümmetin Yetimleri
 • Eski İnegöl Resimleri
  Eski İnegöl Resimleri
 • İNEGÖLSPOR ESKİ GAZETE KÜPÜRLERİ
  İNEGÖLSPOR ESKİ GAZETE KÜPÜRLERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ak Parti Cerrah Nokta Mitinig
  resim yok
 • YARI FİNALDEYİZ
  resim yok
 • YANGININ YENİ GÖRÜNTÜLERİ
  resim yok
 • Mezitler'de son durum
  resim yok
 • İNEGÖLLÜ ESKİ FETÖCÜ’DEN ŞOK AÇIKLAMALAR İŞTE FETHULLAH GÜLEN’İN GERÇEK YÜZÜ KAN DONDURAN GERÇEKLER
  İNEGÖLLÜ ESKİ FETÖCÜ’DEN ŞOK AÇIKLAMALAR İŞTE FETHULLAH GÜLEN’İN GERÇEK YÜZÜ KAN DONDURAN GERÇEKLER
 • BU VİDEO İNEGÖL BELEDİYESİ TARAFINDAN 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZİN ANISINA HAZIRLANMIŞTIR...
  BU VİDEO İNEGÖL BELEDİYESİ TARAFINDAN 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZİN ANISINA HAZIRLANMIŞTIR...
VİDEO GALERİ
YUKARI