Bugun...İnegöl’de aşure ikramları başladı

İslam inancına göre, Hazreti Adem'den itibaren peygamberlerin hayatında önemli hadiselerin yaşandığı, bereket, paylaşma, birlik ve beraberliğin simgesi aşurenin yapıldığı muharrem ayının onuncu günü olan "Aşure Günü" idrak edilmeye başlandı. İnegöl’deki ilk aşure ikramı, Din Görevlileri tarafından gerçekleştirildi.

facebook-paylas
Tarih: 09-08-2022 18:09

İnegöl’de aşure ikramları başladı

Arapçada "on" anlamına gelen "aşara" kelimesinden türeyen Aşure Günü, hicri yılın ilk ayı muharremin onuncu gününe denk geliyor. Hadis kaynaklarına göre, Hazreti Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması ve Hazreti Musa'nın Kızıldeniz'den geçerek İsrailoğulları'nı Firavun'dan kurtarması olayları da bugünde gerçekleşti.

 

Ayrıca kültür tarihine ait birçok esere göre, Hazreti Adem'in işlediği günahtan sonra tövbesinin kabul edilmesi, Hazreti İdris'in diri olarak göğe yükseltilmesi, Hazreti İbrahim'in ateşte yanmaması, Hazreti Yakup'un oğlu Yusuf'a kavuşması, Hazreti Eyyub'un hastalıklarının iyileşmesi, Hazreti Yunus'un balığın karnından çıkması ve Hazreti İsa'nın doğumu ve ölümden kurtarılarak göğe yükseltilmesi gibi hadiselerin de bugün yaşandığı rivayet ediliyor.

 

Aşure günü nedeni ile birlik ve beraberliğin artması adına İshakpaşa Camii avlusunda din görevlileri tarafından yaklaşık 1000 kişilik aşure ikramında bulunuldu.

 

Programda açıklamalarda bulunan İshakpaşa Camii Uzman İmam Hatibi Mehmet Nuri Memiş, günün anlamın ve önemine ilişkin açıklamalarda bulunmasının ardından dualar eşliğinde aşure ikramı başladı.

 

İkramdan dolayı vatandaşlar din görevlilerine teşekkür etti.

 

HABER: SERHAT ÇİÇEKEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İnegöl Haberleri Haberleri

HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
nöbetçi eczaneler
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI YUKARI