Bugun...
Bizi izleyin:Mobilya Sektöründe Yeni Trendler Konferansı Düzenlendi

Tarih: 07-12-2017 07:17:08 + -


MÜSİAD İnegöl Şubesi tarafından “Mobilya Sektöründe Yeni Trendler” Konulu Konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Uşak Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kenan Sakallı, "2008 yılında başlayan dünyadaki küresel kriz, geçtiğimiz günlerde sona ermiş durumda" dedi.


Mobilya Sektöründe Yeni Trendler Konferansı Düzenlendi

 

Uşak Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kenan Sakallı’nın konuşmacı olduğu konferansa Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Halil Malkaç ve üyeler katıldı.

 

“MOBİLYA SEKTÖRÜNDE YENİ TRENDLER”

“Mobilya Sektöründe Yeni Trendler” konusunda bilgiler veren Uşak Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kenan Sakallı, “Bilmeyen insan neden korkar? Bilmediği an korkar. Akıllı telefonlar kullanmayan kaldı mı? Önceden kullanabilir miyiz noktasındaydı. Teknolojinin temel özelliği kullanıcı dostu olmak. Zaten bunu başarabildiğiniz ölçüde sonuç alabiliyorsunuz. Türkiye’de sektör ve firmalar, bu yapı dışında kalma imkanınız yok. Bu gün dünyanın gerçeği bu. Dijital bir dünyaya doğru gidiyoruz. İnsansız, karanlık ışığın olmadığı fabrikalar olarak değerlendirmeyin. Ama şimdi her firmanın üretim özellikleri, müşteri grupları dijitalleşme boyutunu belirleyecek. Ancak burada ütopik yatırımları düşünmeyin. Sadece buradaki temel felsefe hayatınıza bu durumu ne kadar almak isteyip istemediğinizi düşünün" ifadelerini kullandı.

 

TÜRKİYE BÜYÜYOR

Müjdeli bir haber veren Sakallı, “2008 yılında başlayan dünyadaki küresel kriz, geçtiğimiz günlerde sona ermiş durumda. Mutlu haberlerden bir tanesi. Çünkü dünya ekonomisi zayıfladığı ölçüde bizim işlerimiz olumsuz düzeyde etkilenmekteydi. Artık dünya pazarlarına baktığımızda bir krizin kalmadığını herkesin kabul etmesi gerekiyor. 2018 itibariyle yüzde 5.5 düzeyinde Türkiye’nin büyüme oranı. Minimum düzey bu. Dünyada 2008’deki büyüme rakamlarına ulaşılması çok kolay gözükmüyor. Serçe ve kırlangıç arasındaki farkı bilir miyiz? Serçe 3 çatallı dal gördüğünde yuvasını kurar. Kırlangıç ise duvarlara yıkılmayacak yuvalar kurar. Liderlik olgusuna baktığımızda işletmelerimizde rüzgarlar, krizler ne kadar olursa olsun yuvamızı serçenin yuvası gibi yapmayalım. İşletmelerimizi mutlaka kırlangıç felsefesiyle dizayn etmek durumundayız”diye konuştu.

 

REKABETİN GELDİĞİ NOKTA

Sakallı konuşmasını şöyle sürdürdü; “Artık öyle bir noktaya geldik ki; bu noktada dijitalleşme var. Mobil dünyadayız. Saniyelerle bütün bilgilere ulaşabiliyoruz. Ne kadar dijital dünya içerisinde olursanız olun işiniz o kadar kolay. Maliyeti oldukça düşük dünyanın. Rekabetin geldiği nokta. 1990’lerde doğanlar Y kuşağı, 2000’lerden sonra doğanlar zevk kuşağı olarak tanımlanıyor. Yani artık çocuk telefonla dünyaya gelmiş durumda. Artık gençler çalıştıkları işlerden kısa sürede çıkıyor. Bu nesli memnun etmek çok kolay değil, aksine zor.Bu gün geldiğimiz noktada biz sadece rakip analizini dikkate aldığımız için rekabetin içeriğini anlamıyoruz. Pazarlamada kim güçlüyse kararı o veriyor. Tedarikçilerle ilgili bile rekabet var. daha piyasaya girmeden rekabet başlıyor. İlk işe başladığınızda kar marjları çok yüksekti. Zaman içerisinde kar marjınızı düşürdünüz. Rekabeti bir bütün olarak düşünmek zorundayız. Dikkate aldığımız nokta rakibin şuan ürünü kaça sattığı. Satışta; Fiyat, farklılaşma ve hız stratejisi var. Bizim için en kolay fiyat stratejisi.  ‘Abi bende bin lira aşağı’ dediğiniz zaman sonuç alırsınız. Ama bu uyuşturucu gibidir, verdikçe ağabey yok mu? Ortalama maliyetinin altına düşersiniz farkında olmadan. Zararına satış yaparsınız. Çünkü biz en kolayı seviyoruz. Fiyat, farklılaşma ve hız stratejilerini sağlıklı uygulayabilirsiniz."


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İnegöl Haberleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 15 TEMMUZ ÇALIŞMALAR
  15 TEMMUZ ÇALIŞMALAR
 • İnegöl'de DARBE NÖBETİ'nden Kareler
  İnegöl'de DARBE NÖBETİ'nden Kareler
 • Ümmetin Yetimleri
  Ümmetin Yetimleri
 • Eski İnegöl Resimleri
  Eski İnegöl Resimleri
 • İNEGÖLSPOR ESKİ GAZETE KÜPÜRLERİ
  İNEGÖLSPOR ESKİ GAZETE KÜPÜRLERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ak Parti Cerrah Nokta Mitinig
  resim yok
 • YARI FİNALDEYİZ
  resim yok
 • YANGININ YENİ GÖRÜNTÜLERİ
  resim yok
 • Mezitler'de son durum
  resim yok
 • İNEGÖLLÜ ESKİ FETÖCÜ’DEN ŞOK AÇIKLAMALAR İŞTE FETHULLAH GÜLEN’İN GERÇEK YÜZÜ KAN DONDURAN GERÇEKLER
  İNEGÖLLÜ ESKİ FETÖCÜ’DEN ŞOK AÇIKLAMALAR İŞTE FETHULLAH GÜLEN’İN GERÇEK YÜZÜ KAN DONDURAN GERÇEKLER
 • BU VİDEO İNEGÖL BELEDİYESİ TARAFINDAN 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZİN ANISINA HAZIRLANMIŞTIR...
  BU VİDEO İNEGÖL BELEDİYESİ TARAFINDAN 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZİN ANISINA HAZIRLANMIŞTIR...
VİDEO GALERİ
YUKARI