Bugun...
Bizi izleyin:PLAYATİF BAKIM ÜNİTESİ SERTİFİKALARI VERİLDİ

Tarih: 13-10-2017 12:09:55 + -


Palyatif Bakım Ünitesi Sertifika Töreni ve Dünya Palyatif günü kutlamak etkinleri İnegöl Devlet Hastanesi'nde gerçekleştirildi.


 PLAYATİF BAKIM ÜNİTESİ SERTİFİKALARI VERİLDİ

Törene ve kutlama etkinliklerine AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti İnegöl İlçe Başkanı Adem Demirel ve yönetim kurulu üyeleri ile hastane personeli katıldı.

 

 

PALYATİF BAKIM TARTIŞILMAZ BİR İNSAN HAKKIDIR

Palyatif Ünitesi Sorumlusu Uzman Doktor Halil Sözmen, "İnsan ömrü giderek uzamakta ve buna paralel olarak, kronik hastalıkların fazla olduğu nüfusta giderek artmaktadır. Bu artış beraberinde yeni fark edilen ve son yıllarda oluşturulmaya çalışılan palyatif bakım ünitelerinin açılmasına neden olmuştur. Gelişkin ülkelerde yaygın olmasına karşın, ülkemizde 1989 yılından beri ciddi çalışmalar yapılmakta ve yaygınlaşmaktadır. Palyatif kelime anlamı olarak örtü anlamındadır. Yani burada sorunu tamamen ortadan kaldırmaktan ziyade sorunun üstünü örtmek anlamında bir girişimdir. Palyatif bakım ile ciddi hastalığı olan kişiler başta ağrı olmak üzere, diğer şikayetlerin giderilmesi amaçlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü palyatif bakımı, yaşamı tehdit eden hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan problemleri erken tanıma ve kusursuz değerlendirme ile fiziksel gereksinimlerin karşılanması yolu ile çekilen tüm acıların giderilmesi amacını gütmektedir. Verilen hizmetler hasta yakınlarını da kapsamaktadır. Palyatif bakım tartışılmaz bir insan hakkıdır. Adalet ve hakkaniyet ile uygun olan ve ihtiyacı olan  her hasta, palyatif bakımda yararlanmalıdır. Palyatif bakım servisleri asla bakım evleri değildir ve bakım evleri olarak görülmemelidir. Mutlaka palyatif bakıma aday olan ağır bir hastalık olmalı ve ihtiyaçlı olmalıdır. Palyatif bakım üniteleri, yoğun bakım ünitelerinin drenaj yerleri değildir. Yoğun bakımda her hastanın işi bitince palyatif bakıma alınması durumu söz konusu değildir. Bunun dışında ölüme yatılan alanlar değildir. Böyle bir durum yok. Her ekimin 2.günü palyatif dünya günü olarak belirlenmiştir. Ben bizlerle beraber olan kursiyerlere hayatlarında başarılar diliyorum" dedi.

 

KURSİYERLERİMİZE BAŞARILAR DİLİYORUM

İnegöl Devlet Hastanesi Başhekimi Hayrettin Göçmen, " İnegöl Devlet Hastanesi olarak Bursa'da palyatif yolculuğunu başlatan ilk hastaneyiz. Bu yolculuğun başlamasında bize çok ciddi destek sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Palyatif Servisi olarak ilk etapta 19 yatakla başladık. Daha sonra ihtiyacın artması ile birlikte ilk olarak, 22'ye ve daha 45 ve 52'ye çıkardık. Biz bu servisi açmadan önce bu servisin bu kadar ihtiyaç olduğunu bilmiyorduk. Açıldıktan sonra ne kadar önemli ve güzel bir iş yapmış olduğumuzu tekrar görüyoruz. Tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyor, kursiyerlerimize başarılar diliyorum" şeklinde konuştu.

 

ALLAH BÖYLE YERLERİN EKSİKLİĞİNİ VERMESİN

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, " Biliyorsunuz bende Annemi 27 Nisan tarihinde kaybettim ve 1.5 ay burada palyatif servisinde bizde vakit geçirdik. Allah böyle yerlerin eksikliğini vermesin. İnanın hastanelerin her noktası çok önemli ama belki de en önemli birimlerden bir tanesi palyatif. İnegöl'de mevcut yatak sayısı ve personeli ile bu kadar zengin bir palyatif servisi olması şehrimiz adına çok büyük bir kazanım. Temin eden, bakanlarımıza,milletvekillerimize ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Burada 25 civarında arkadaşımız eğitim aldı ve inşallah bilgilerini görev yaptıkları yerlerde kullanacaklar. Az önce Halil hocam çok detaylı bir bilgi verdi ama empati yapın demesi günün sözdü" ifadelerini kullandı.

 

Kursiyerlere belgelerinin verilmesinin ardından Palyatif Bakım Servisinde tedavi gören hastalar ziyaret edildi. 


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İnegöl Haberleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 15 TEMMUZ ÇALIŞMALAR
  15 TEMMUZ ÇALIŞMALAR
 • İnegöl'de DARBE NÖBETİ'nden Kareler
  İnegöl'de DARBE NÖBETİ'nden Kareler
 • Ümmetin Yetimleri
  Ümmetin Yetimleri
 • Eski İnegöl Resimleri
  Eski İnegöl Resimleri
 • İNEGÖLSPOR ESKİ GAZETE KÜPÜRLERİ
  İNEGÖLSPOR ESKİ GAZETE KÜPÜRLERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ak Parti Cerrah Nokta Mitinig
  resim yok
 • YARI FİNALDEYİZ
  resim yok
 • YANGININ YENİ GÖRÜNTÜLERİ
  resim yok
 • Mezitler'de son durum
  resim yok
 • İNEGÖLLÜ ESKİ FETÖCÜ’DEN ŞOK AÇIKLAMALAR İŞTE FETHULLAH GÜLEN’İN GERÇEK YÜZÜ KAN DONDURAN GERÇEKLER
  İNEGÖLLÜ ESKİ FETÖCÜ’DEN ŞOK AÇIKLAMALAR İŞTE FETHULLAH GÜLEN’İN GERÇEK YÜZÜ KAN DONDURAN GERÇEKLER
 • BU VİDEO İNEGÖL BELEDİYESİ TARAFINDAN 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZİN ANISINA HAZIRLANMIŞTIR...
  BU VİDEO İNEGÖL BELEDİYESİ TARAFINDAN 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZİN ANISINA HAZIRLANMIŞTIR...
VİDEO GALERİ
YUKARI