Bugun...SUGESAM HİZMETE AÇILDI

BEBKA'nın desteği ile 2015 yılında yapımına başlanan Su İle Gelen Sağlık Merkezi (SUGESAM), dün düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılış töreninde açıklamalarda bulunan Bursa Valisi İzzettin Küçük, "Oylat’ın her zaman yanında olacağız. Bursa’nın çok nadide bir parçası olarak Oylat’ı bir dantel gibi işlememiz lazım. Valilik olarak bu anlayıştayız" dedi.

facebook-paylas
Tarih: 24-01-2017 23:45

SUGESAM HİZMETE AÇILDI

Açılış törenine Bursa Valisi İzzettin Küçük, Kaymakam Ali Akça, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Uğur Baş, Belediye Başkan Yardımcıları, AK Parti İlçe Başkanı Adem Demirel ve yönetim kurulu üyeleri, çeşitli dernek başkanları  ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Açılış töreninde açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Tarih ve kültür zenginliği bakımından birçok eseri içerisinde barındıran İnegöl; mobilyası, köftesi, oylat kaplıcaları, ayçekirdeği, tarihi mehteri ve birçok özelliği ile örnek ilçelerden bir tanesidir. Turizm son yıllarda çok ciddi bir gelişim içerisinde. Turizme dair ciddi yatırımlar yapılıyor. Şehrimizin turizmle alakalı çalışmalarla anılması için çaba gösteriyoruz. Oylat, bizim de yıllar önce hamamında istifade etmeye çalıştığımız, barakalarında konakladığımız şirin bir beldeydi. Bu manada 13 Mayıs 1942’de kurulmuş şirket Oylat ile alakalı iyi niyetle çalışmalar sergiliyordu ama turizm ile alakalı ciddi gelir sağlanamıyordu. Yaptığımız çalıştay ve çalışmalarla İnegöl Belediyesi’nin de ortaklığı ile gerekli değerlendirmeleri yaparak 2 yeni otel, eski otelin yıkılması, eski işçi lojmanının yerleşim birimi dışına çıkarılması, hidroelektrik santrali, otopark, yeşil enerji sistemi, arıtma tesisi, Oylat mağarası, Oylat Boğazı Köyleri Kadınlar Kalkınma Kooperatifi gibi çalışmalarla Oylat daha iyi bir yapıya büründü. Bu yıl içerisinde 176 bin gece kalışı yapıldı ve bu çok ciddi bir kazanımdır. Beraberinde ciromuzu da kat ve kat arttırdık. Oylat, 150 çalışanını istihdam ediyor ve ülke ekonomisine turizm ile katkı sağlıyor.”

 

 “Açılışını gerçekleştireceğimiz SUGESAM, birçok konuda değerlendirdiğimiz BEBKA desteği ile hayata geçti. İnegöl Belediyesi olarak BEBKA’dan birçok destek aldık. Oylat A.Ş. olarak turizmle alakalı bu faslı değerlendirerek SUGESAM’ı, Su İle Gelen Sağlık Merkezini hayata geçirdik. SUGESAM’ın amacı bölgede bulunan sağlık hizmetlerinin artırılarak sağlık turizminin geliştirilmesine katkı sunmak, bunu hamam kültüründen ziyade daha kapsamlı şekilde hayata geçirebilmektir. 3 Eylül 2015 tarihinde sözleşme imzalanmıştı. Burası Oylat’a günlük gelenlerin istifade edebileceği özel bir yer. Özel aile odaları, saunalar, buhar odaları, şok duşlar, masaj odaları gibi yerler ihdas edildi. 1 milyon 948 bin TL’nin, 212 bin TL’si BEBKA tarafından karşılandı. Oylat, hem şifa hem de huzur bulmak isteyenlerin ağırlandığı bir yer. Daha da geliştirilecek konuları var. Yeni camimiz ile daha merkezi dükkânlar ile meydanı daha da genişleterek gelenlerin daha rahat bir ortamla karşılaşabilmesi için çalışıyoruz. Gece gündüz burayla alakalı enerji ve gücümüzü yansıtmaya çalışıyoruz.”

 

OYLAT İNEGÖL’ÜN EN ESKİ ŞİRKETİ

“Oylat, İnegöl’ün en eski şirketi. Ülkemizde 100 yılı aşmış şirket sayısı çok az. Avrupa’da çok uzun soluklu şirketler var. Oylat bu manada İTSO’dan plaket de aldı. Oylat, 75 yaşında. Şehrimize ve ülkemize daha büyük destekler verecek diye düşünüyorum. Programa teşrif eden herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Bursa Valisi İzzettin Küçük ise, “Oylat’ı gençliğimden beri duyarım. Yakın akrabalarım bahar geldiğinde ‘Oylat’a gidiyoruz’ derlerdi. Kışın da çok güzel olur ama Oylat’ı gençliğimden beri kulaklarımda yer eden bir isim olarak hatırlarım. İlk defa bugün görmek nasip oldu. Etrafına biraz baktım, muhteşem bir tabiatı olduğunu hayal edebiliyorum.”

 

 “Sağlık turizmi gelişen ve yükselen bir trend. Türkiye’de bu hususta ciddi bir kapasite var. Kaplıca turizmi de bu sağlık turizmi içerisinde önemli bir yere sahip. Yaş ortalaması arttıkça elimiz, boynumuz ağrıyor, nereye gidilecek diye düşünülünce akla kaplıca geliyor. Bursa denilince birkaç isim akla gelir. Uludağ, kestane şekeri ve İznik ile beraber kaplıca ve Oylat da muhakkak akla geliyor. Buraya gelmeyen insanların aklında, Bursa deyince bu 4-5 kelime canlanıyor.”

 

OYLAT’I BİR DANTEL GİBİ İŞLEMEMİZ LAZIM

“Buradaki insan potansiyeli çok yüksek... Yaptığımız ve yapacağımız tesislerle İnegöl ve Bursa’nın çok önemli bir turizm merkezi olmaya aday. Açılışını yapacağımız tesis hamam değil suyun türlü ve değişik kullanım şekillerini içerisine alan bir anlayışla tesis edildi ve hizmete açılacak hale getirildi. Emeği geçenlere teşekkür ederim. Daha nice tesislerin hayata geçirilmesini temenni ediyorum. Oylat’ın her zaman yanında olacağız. Bursa’nın çok nadide bir parçası olarak Oylat’ı bir dantel gibi işlememiz lazım. Valilik olarak bu anlayıştayız” şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından kurdele kesimi ile SUGESAM hizmete açıldı

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Siyaset Haberleri

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI