Bugun...
facebook-paylas
KARAR ALMAK
Tarih: 12-06-2017 14:16:00 Güncelleme: 12-06-2017 14:16:00


Hayatınız için bir karar alırsınız ama bu kararı uygulamak alabildiğiniz kadar hızlı değildir. Sizi durduran birçok neden vardır; aileniz, yaşama şekliniz, korkularınız ve yaşanmışlıklarınız. Bir şekilde kendinizi hazır hissetmezsiniz ama bir gün biri çıkar ve şu soruyu sorar.
-Peki neden hazır değilsin?
Cevaplayamadığınız bu soru sizin kaosunuzdur.
-Evet, neden hazır değiliz.
 İnsan asla kendini tembel hissettiği anda karar almamalı çünkü bu enerji kararınıza da yansır, bu biraz günün yorgunlu ile birleşmiş açlığa benzer karnınız açtır ama kalkıp yemek yapmak da bir o kadar eziyet vericidir, öylece oturursun ve aklından mükemmel yemeklerle donatılmış bir sofra geçirirsin, bunu hangimiz yaşamayız ki?


 Tembel anında aldığımız kararlar da buna benzer bence. Değişmeyen tek şeyin değişimin ta kendisi olduğu günümüzde bir değişmeyen unsur da aldığımız kararları yapma korkusu, beni ne bekliyor, nasıl bir yaşamım olur, bunu kaldırabilir miyim?


 Pek çoğumuz bu kararı evlenirken veya ayrılırken belki de başka bir şehre taşınırken ya da bilmiyorum yeni biriyle tanışırken yaşar. Bu yaşamın bir parçasıdır tıpkı değişmeyen değişim gibi bu da kalıcıdır, biri gider bir diğeri gelir bazen geç olur ama mutlaka gelir.


 Karar almak kadınlar için daha zordur, toplumun değişmez kuralları vardır ve kadın her zaman bu kuralların için de mahkumdur, özgür kalmış bir kadın bile.


 Yaşamını kurallar belirler ama çoğu kendi koyduğunuz kurallar değildir, öyleyse yapılması gereken bir seçeneğiniz olabilir. Kurallarınızı kendinizin koyabileceği bir hayat bu başka bir şehir seçeneğiyle de olabilir ama bir süre sonra yine aynı şeyi yaşarsın, bu şehirde tanıdığın insanlar senin hayatını paylaşmaya başlar ve bir süre sonra yine aynı şey karşınıza çıkar, kurallar.


 Asla zamanında karar veremeyen insanlar vardır, yaşadığın hayat seni boğar, çekilmez bir hal alır ve sen en dibe inmeden en tepeye tırmanamazsın çünkü kural bu, sabrın bittiği yerde başlamaz mı en köklü kararlar?


 Şimdi bir nefes almalı ve yaşamak istemediğin ya da değiştirmeyi hayal ettiğin hedefine kilitlenerek nasıl yapacağını düşünebilirsin. Hayalinin en ufak noktasında olumsuz bir düşünce geçirdiğin anda iyi bilmelisin ki cesaretin kırılacak ve şunu diyeceksin.
-Beynimin yorgun olmadığı ve kendimi daha sağlıklı hissettiğim anda bu kararı yine gözden geçireceğim, telafisi olmayan hatayı yaptın, çünkü mutluluğunu erteledin ve hayat asla seni beklemez. On yıl sonrasın da hala veremediğin kararın pişmanlığını yaşıyor olmayı kimse istemez.


Bir İtalyan fıkrası duymuştum,
Fakir bir adam her gün büyük azizlerden birinin heykeline gider ve dua eder,
-Sevgili aziz, lütfen…lütfen…lütfen, bugün piyangoyu kazanayım.
Günler geçer ve bu durum böyle devam eder.
Ve bir gün aziz heykeli canlanıp fakir adama eğilerek;
-Oğlum lütfen…lütfen…lütfen, önce bilet al.
Mükemmel!!!
 Yaşadığın olumsuzluklardan şikayet edersiniz ama değiştirmek için her zaman birinin desteğine ihtiyaç duyarsınız ve bu şüphesiz Tanrı’dır.
- Tanrım lütfen… Lütfen… Lütfen… Beni bu karamsarlıktan kurtar ve yaşamak istemediğim hayattan kurtar.
Sanırım o da sizin için şöyle düşünüyordur.
Kulum lütfen… Lütfen… Lütfen… Önce ne istediğinden emin ol, çalış çabala ve karar ver.
 Sorun her ne olursa olsun içimizdeki cesaret ve inançla bağlantılıdır başarıya giden yol. Senin sorununda bunlar olabilir cesaretsizlik ve inançsızlık, eğer bu inançların ikisini de ret ediyorsan verdiğin kararı muhtemelen tembel bir anında aldın ve enerjin buna yansıyor.
 Bazen esprili düşünce gücüne de sahip olmalısın en azından kendin için. Bu yüzünde yapmacıkta olsa bir tebessüm oluşturur ve bu tebessüm mutlaka kararlarını da etkiler. En azından saniyelikte olsa bir rahatlama hissedersin.

 

 Hayat çatlak bardaktaki suya benzer içsen de tükenir içmesen de. Demiş sevgili Neyzen Tevfik. Bu yüzden suyun içinde tembelce boğulmamaya ve yok olmamaya özen gösterin.
  Bir gün hepimiz öleceğiz ama kimiz hayalindeki yaşamın özlemiyle, kimimiz hayallerini yaşamanın güzelliğiyle. Ve sen yazımı okuyan güzel kişi umarım hayallerini yaşamışlığın güzelliğiyle terk edersin bu evreni.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI