Bugun...


Fatih Karslı

facebook-paylas
BU MEMLEKETTE ENGELLİ OLMAK
Tarih: 02-12-2019 13:48:00 Güncelleme: 02-12-2019 13:48:00


Engelli denilince aklınıza ne geliyor? Onları görünce ne hissediyorsunuz? Onlara acımak mı?

Ne kadar zor durumda olduklarını düşünmek mi? Yoksa çocuklarınızı onlardan ayrı tutmak mı?

Şayet böyle düşünüyorsanız zarardasınız demektir. Gelin şöyle yapalım, bir anlığına da olsa engelli çocuğumuz olduğunu düşünelim.

 

Önce  okul hayatından başlayalım. Tekerlekli sandalyeyle yaşayan bir çocuğunuz var. Doğal olarak okula gitmesi lazım ama okullarda engelli rampası yok. O yoksa asansör var dersiniz ama bakarsınız asansör çalışmıyor. Sırtınızda çıkarırsınız evladınızı, diğer çocukların bakışlarına

aldırmadan. Siz gocunmazsınız ama sırtınızdaki evladınızda rahatsız olur o bakışlardan. Siz hissedersiniz, geçiştirmek için kendinizce espriler yaparsınız. Sınıfa girersiniz çocukların hepsi kendi havasındadır, çünkü onlara sınıflarında engelli bir arkadaşları olduğunu ve onunla nasıl iletişim kurup etkinliklerinde beraber eğlenebilecekleri öğreten bir öğretmenleri yoktur. Çocuğunuz hastalanır, günlerce okula gidemez. Siz beklersiniz öğretmeni arar sorar, öğrencim nerede, diye ama kimse aramaz. Belki de sınıfta yokluğunu bile hissetmez, içiniz acır çünkü sizin evladınıza sizden çok kimse merhamet edemez.

Daha sonra evladınız gezmek ister, en tabi hakkı. Yola çıkarsınız, sizin yoldan gittiğinizi

Görenler: Kocaman kaldırım var yoldan gidiyor, derler. Bilmezler ki kaldırıma çıkacak engelli

rampası yok! Zor bela parka gidersiniz, çocuğunuz eğlensin diye.  Orada da görürsünüz ki

kendisine uygun hiç bir oyun alanı yok. Belediyedeki amcaları hep sağlıklı bireyler için oyun alanı

oluşturmuş. Ne yapsınlar, onlarda haklı, bütçe yetmiyor! En kolay tasarruf yolu bu olsa gerek!

Gerçi haklarını yemeyelim, 3 Aralıkta bir açıklama yaparlar; engellilere engel olmayalım, diye. Neye

Yarıyorsa, anlamışta değilim.

Birde siz parkta hiçbir şey yapamamışken yanınıza biri sokulur, yüksek sesle sorar çocuğun nesi var, diye. Siz lafı değiştirirsiniz; o, ısrarla sorar ve siz çocuğunuzu alıp yavaşça oradan ayrılırsınız. 

Sonra 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı gelir. Çocuğunuz heyecanlanır, çünkü onların bayramıdır. Belediye çocuklar eğlensin diye etkinlik yapar. Siz de çocuğunuzu götürürsünüz bir hevesle.  Bir de bakarsınız ki eğlenmeyi bilen çocukların yanında, eğlenmeye ihtiyacı olan çocukları unutmuşlar.

 Zordur toplumda engelli olmak!  Zordur engelli ailesi olmak!

 Hepimizin sosyal hayatta ortak kullanım alanlarımız var. Kaldırımlar, parklar ve devlet kurumları gibi. Buraları inşa ederken engellileri unutmayalım. Vatandaş olarak da en azından engellilerin yaşam olanlarını işgal etmeyelim.  En basitinden kaldırımlara araçlarımızı çıkartmayalım. Zor da olsa çıktığımız engelli rampalarının önüne, araçlarımızı park etmeyelim. Engellilere ayrılmış otoparkları işgal etmeyelim. Engelli asansörlerinde önceliği engelli bireylere verelim. Gelin ne yapalım biliyor musunuz? Bir anlığına da olsa kendimizi ve çocuklarımızı engelliler yerine koyalım. Çocuklarımıza engellilere nasıl davranmaları gerektiğini öğretelim.

Ey sevgili yöneticilerimiz! Bilhassa muhtarlarımız! İlçemizde belediye başkanımız mahalle toplantıları yapıyor. Toplantı yapılan mahallelerde hiç kimse, engellilerin yaşamını kolaylaştıracak bir öneri sunmuyor. Sunuyorsa da kamuoyunda duyulmuyor. Engellilerle alakalı bazen

programlar yapılıyor. Eğlenmek onların da hakkı! Eğlendirirken sosyal hayata katmak adına projeler

üretmek gerekli. Muhtarlarımız genel olarak memnun, anlaşılan o ki bütün mahallelerde eksik olan

sadece halı saha imiş. Unutmayın sevgili yöneticiler, Fırat’ın kıyısında kurdun kaptığı kuzunun hesabı Hz Ömer’den soruluyorsa, bu engellilerin hakları da elbet sizden sorulur. 

                Sözün özün engelli vatandaşları sadece 3 Aralıkta birkaç sözle geçiştirmek yerine her zaman düşünelim. Her adımımızda bu kentlerde engelli yurttaşlarında olduğunu bilerek hareket edelim.  Duyarlı olalım. Unutmayın,  hepimizin bir engelli adayıyız.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
nöbetçi eczaneler
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI