Bugun...
facebook-paylas
SELÂM VE İSLAM
Tarih: 10-02-2017 09:10:00 Güncelleme: 10-02-2017 09:10:00


 Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

     Aziz okuyucularım. Sizleri selamların en güzeli, Allah’ın selamı ile selamlıyorum. Selamla başladığım bu yazımda selamın ne anlamlara geldiğini, İslâm ile bağının ne olduğunu, İslâm nedir sorusunu yüce kitabımız Kur’an’a göre cevaplandırarak yazımıza devam edelim İnşallah.

     Selam: Barış ve esenlik dileği, teslimiyet, selamet, güvenlik ve her türlü ayıplardan uzak olma hali. Dar’us Selam; Cennet yurdu. Kullarını bütün tehlikelere karşı koruyan, selamete çıkaran (Allah) demektir. Selam İslâm ve Müslüman birbirinden ayrılmayan üçlüdür.

     İslâm, inanç sisteminin adıdır. Müslüman ise, İsâm inanç sistemine bağlı olan kişiye verilen isimdir. Müslüman kendi iradesi ile bilinçli bir tercihe dayalı olarak kendini Allah’a teslim eden kişi demektir. İslâm; Allah’a kayıtsız şartsız teslim olanların dini demektir. İslâm, Silm, (Barış) teslimiyet. (Allah’a kayıtsız ve şartsız teslim olma) Selamet, (ebedi kurtuluş) anlamlarına gelir. Bu üçcünü birden içeren tarifi şöyle yapabiliriz: İslâm, dünyada barışı / silmi ve ahirette ebedi kurtuluşu / selameti sağlamak için Allah’a kayıtsız şartsız bağlanma / teslimiyet yoludur.

     İslâm, kelimenin tam anlamıyla barışı, Müslüman ise, bu barışı içinde yaşayan ve dışında yaşatan bir barış gönüllüsü demektir.

     İslâm, insanlığın değişmez değerlerine verilen ad; insanlığın tüm zamanlarında ki ortak doğrularını içinde barındıran yol; Allah katında makbul hayat tarzıdır. “Şüphesiz Allah katında din İslâm’dır.” (Ali imran 19) Allah’ın razı olduğu din budur.

     “Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı seçtim.” (Maide 3)

     İslâm, ahlâk, inanç, ibadet ve insan ilişkilerine dair kurallar ile bütüncül bir sistemin adıdır. “Ey iman edenler! Hepiniz topluca barış ve güvenliğe (İslâm’a) girin. Şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o size apaçık bir düşmandır.” (Bakara 208) Her müslüman İslâm’ı bütüncül bir hayat tarzı olarak uygulamak durumundadır. “Yoksa siz kitabın bir kısmına inanıp, bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? Artık sizden bunu yapanın cezası, dünya hayatında rezil olmaktan başka bir şey değildir. Kıyamet gününde ise onlar azabın en şiddetlisine uğratılırlar. Çünkü Allah, yaptıklarınızdan habersiz değildir.” (Bakara 85)

     İslâm, insanın iyiyi ve kötüyü özgür olarak seçme iradesinin olduğunu kabullenenlerin yoludur. “Gerçek şu ki: Biz ona doğru yolu gösterdik. İster inanır, inkâr eder.” (İnsan 313)

     İslâm, tüm Resûllerin tebliğ ettiği ortak değerler ve doğruların adıdır. Müslüman’a ismini Allan vermiştir. Bütün Resûller müslüman olduklarını tebliğ etmiş, başka isimlerle anılmayı kabul etmemişlerdir. “Allah uğrunda, O’na yaraşır biçimde mücadele (cîhad) edin. O sizi seçti ve dinde üzerinize hiçbir güçlük yüklemedi. Babanız İbrahim’in dinine uyun. Allah, sizi hem daha önce, hem de bu Kur’an’da müslüman diye isimlendirdi ki, Resûl (Elçi) size şahit olsun (örnek olsun.) Siz de insanlara şahit olasınız. Artık namazı dosdoğru kılın, zekât’ı verin ve Allah’a sarılın. O, sizin sahibinizdir. O ne güzel sahip, ne güzel yardımcıdır!” (Hacc 78)

     İslâm en geniş anlamıyla, Allah’ın kâinatı yönettiği sistemin adıdır. Kâinatta ki muazzam nizam ve sistemin göstergesidir. Varlıkların uyumu, onların teslimiyeti olarak anlaşılır. “Sonra o duman halinde ki göğü şekillendirdi. Ona ve yeryüzüne. Her ikiniz “isteyerek yada istemeyerek” gelin dedik. İkisi de “isteyerek geldik dediler.” (Fussilet 11). “Otlar ve ağaçlar (Allah’a) boyun eğdiler. (Rahman 6)

     Müslüman Allah’a kayıtsız şartsız teslim olma yolu olan İslâm’ı hayat tarzı edinen her kişinin adıdır. Bu yolda hem kendi iç dünyasında barış ve huzuru, hemde dış dünyasında barış ve huzuru oluşturmak için, özgür iradesi ile kendisini Allah’a teslim eden kişidir. Canının istediğini değil, Allah’ın istediğini uygulayandır.Tek Allah’a iman eden ve onun emirlerini pazarlıksız uygulayan kişidir. Kişinin müslüman olması insanın Allah’a bir lütfu değil, bilakis Allah’ın insana lütfudur. “Müslüman olmalarını bir lütufta bulunmuş gibi sana hatırlatıyorlar. De ki: Müslüman olmanızı bir lütuf gibi bana hatırlatıp durmayın. Tam tersine eğer doğru kimselerseniz sizi imana erdirmesinden dolayı Allah size lütufta bulunmuş oluyor. (Hucurat 17)

     Değerli okuyucularım! Kur’an İslâm’ın tartışmasız bir numaralı kaynağıdır. Her müslüman, Kur’anın kaynağının ilahi olduğuna, içinde kuşku olmayan bir vahiy olduğuna iman eder. Kur’an Hz. Muhammed’e (s.a.v) “Sen daha önce kitap nedir, iman nedir bilmezdin.” (Şûrâ 52) der. Hz. Muhammed’de dinini ve imanını, Kur’andan (vahiyle) öğrenmiştir. Müslüman da dinini ve imanını en doğru olarak bu kitaptan öğrenecektir. Bu kitap çok açık, anlaşılır, Allah tarafından kolaylaştırılmış, akıl sahipleri (düşünenler) için en doğru yola götüren eşsiz bir kitaptır. Resûlulahın hayatı, en güzel örnekliği yine o kitaptadır. Sahabenin Hz. Aişe’ye Resûllah’ın ahlakını sorduklarında: “Siz hiç Kur’an okumuyormusunuz?” diye cevap vermesi bizim Kur’ana nasıl bakmamızı öğretiyor. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez hocamız son yıllarda hep bu mesajı vermektedir. “Sağlıklı bir din eğitimi, kâinatın ayetleri ile kitabın ayetlerini ayırmayan akıl vahyi karşı karşıya getirmeyen, din ile hayatı arasında doğru ilişki kurabilen eğitimdir.” Sözü, bizimde son sözümüz olsun Allah’a emanet olun…

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI