Bugun...
facebook-paylas
BENİM KALBİM TEMİZ DİYEN GARİB İNSAN
Tarih: 24-02-2017 08:57:00 Güncelleme: 24-02-2017 08:57:00


Rahman ve Rahim olan, iyiliği sonsuz, ikramı bol olan Allah’ın adıyla. Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

     Değerli okuyucularım! İnsan, anlaşılması zor bir varlıktır. Kendisini bir su damlacığından var eden, sayısız nimet ve imkan ile onu gözeten Rabbine karşı nankördür çoğu zaman. Zorluk, sıkıntı ve keder anında yakaran, ama rahata erdiğinde tüm yakarışlarını unutan bir varlık. Daha çıkan ateşine, tansiyonuna bile hakim olmazken, kendini evrenin hakimi sayan, hata üstüne hata işleyen, geçici dünya hevesinin peşinde koşan, hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için çalışmaktan her an ölecekmiş gibi ahireti için çalışmaya fırsat bulamayan.

     “Neden var oldum,” “Varlığımın bir amacı var mı?” “Beni var edene karşı sorumluluklarım neler?” ya da “Öldükten sonra bana ne olacak?” gibi en temel soruları sormaya zaman bulamazken nefsine hoş gelen her türlü şeye bolca zaman bulan. Hak etmek için bir şey yapmadığı halde kendisine verilen sayısız nimete rağmen, kendisinden yine kendi faydasına olan şeyleri bekleyen, Rabbinin buyruklarına karşı aldırmazlık eden, türlü bahaneler ileri süren ve en acısı da Allah’ın var olduğuna inanmasına rağmen Allah yokmuş gibi yaşayan insan.

     Dini yükümlülüklerini yerine getirmemek için hem kendini, hem de çevresini kandırmak da her türlü kurnazlığa aklı eren ama Allah’ın apaçık emir ve delilleri karşısında kör, sağır ve dilsiz kesilen insan. Allah’ın tüm uyarılarına rağmen, şeytanın adımlarını izleyen, kendisini Allah’a beğendirmesi gerekirken, Allah’tan başka herkese kendini beğendirme derdine düşen insan.

     Allah’ın buyruklarına göre yaşamamak için türlü mazeretler ileri sürerek en büyük kötülüğü kendine yapan ve hesap günü imtihanının konusunun yaşadığı hayat olacağını bile bile gerektiği gibi dersine çalışmadığı için derin bir üzüntü ve pişmanlık içinde kaçacak bir yer arayacak olan insan.

     “Der ki insan o gün: Kaçacak yer nerede? Hayır, sığınacak herhangi bir yer yok. O gün varıp durulacak yer, sadece Rabbinin huzurudur. O gün, önceden takdim ettikleri ve erteledikleri şeyler insanın önüne getirilir. Doğrusu insan kendi kendine tanıktır. Dökse de ortaya tüm mazeretlerini. (Kıyâme 75/10-15)

     Zaten bir gün kaçınılmaz olarak yüzleşeceğimiz hatalarımızla hemen yüzleşmek varken bunu ertelemek neden ve nereye kadar? Karşı karşıya olduğunuz tehlikenin farkında mısınız? Eğer gerçeklerle yüzleşmek için hâlâ kendinizi hazır hissetmiyor ve “Henüz benim için erken” diyerek dini konularda kendinizi kandırmaya devam etmek ve şeytanı sevindirmek istiyorsanız bu yazılarımı dikkate almayarak, yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilir ya da hatalarınızın farkına varmak için kendinize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

     Etrafımızda ki insanlarla konuştuğumuzda “Benim kalbim temiz” ifadesi sıklıkla karşılaştığımız bir cümle olarak çıkar karşımıza. Hatta bu durum öyle boyutlardadır ki neredeyse kalbi temiz olmayan tek bir kişinin bile var olmadığını düşünebilirsiniz. Bazen kötü davranışlar sergileyen, örneğin bir kimsenin arkasından dedikodusunu yapan birinin de aslında kalbinin temiz olduğunu sadece hakikatin bilinmesi için bu konuşmaları yaptığını iddia ettiğine tanık olursunuz. Ya da “Benim kalbim temiz olduğu için bana önceden malum olur.” “Allah hep gönlüme göre verir.” Şeklinde cümleler kurulur çoğu zaman. İşin özeti ise esasen insanların bir anlamda kendisini aklayarak temize çıkarmaya çalışmalarıdır.

     “Ey iman edenler! Şeytanın adımlarını izlemeyin. Kim şeytanın adımlarını izlerse, şeytan ona iğrençlikleri ve kötülüğü emreder. Allah’ın lutuf ve rahmeti üzerinizde olmasaydı, içinizden tek kişi bile temize çıkmazdı.” (Nur 24/21)

     Şüphesiz insan için en tehlikeli olanı, kalbinin temiz olduğu iddiasıyla dini buyrukları dikkate almamasıdır. Bunun için ileri sürülen bahaneler genellikle “Ben namaz kılmam, oruç tutmam, ama kalbim temizdir” şeklinde yaklaşımlarla ibadetleri önemsizleştirme ya da dinin tüm emir ve yasaklarını Allah’ın insanlardan istediği temiz bir kalbe sahip olmaları değil mi? Şeklinde ki kişisel anlayış ve yorumlara dönüştürmekle gösterir kendini. Şüphesiz kimsenin kalbinde ki niyeti bilmek mümkün değildir. Ama gerçek manada kalp temizliğini sözler değil, eylemler gösterir. Üstelik kişinin kalbinin temiz olması onu ayrıcalıklı kılacak bir şey değil, aksine zaten olması gereken bir şeydir.

     Kur’an ayetleri, insanın hem dünyası, hem de ahireti için hayırlı olan her konuda olduğu gibi, bu konuda da çok anlamlı tespitler yaparak, Allah’ın herkesin gerçek niyetini bildiğini ve bu yüzden kimsenin kendini temize çıkarmaya çalışmaması gerektiğini vurgular. “Şüphesiz Allah kalplerin içindekini hakkıyla bilmektedir.” (Ali imran 3/119)

     İnsan çoğu zaman yaptığı işlerde ya da söylediği sözlerde kendini haklı görerek temize çıkartmaya çalışır. Hatta hatalı olduğunu bilse bile yinede yaptıklarını meşrulaştırmak için uğraşır. Halbu ki Kur’ana baktığımız da tüm insanların hatalar yaptıklarını görüyoruz. Allah, sonsuz rahmeti gereği insanları hemen cezalandırmayarak onlara fırsat veriyor.

     Rabbim bizleri hatalarını bilen ve hatalarından dönen onurlu, şahsiyetli, kararlı bir kul olmayı daim eder inşallah!..

    

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI