Bugun...
facebook-paylas
İMAN NEDİR? İNKÂR NEDİR?
Tarih: 03-03-2017 08:55:00 Güncelleme: 03-03-2017 08:55:00


Rahman ve Rahim olan, iyiliği sonsuz, ikramı bol olan Allah’ın adıyla. Hamd bütün varlıkları yaratan alemlerin Rabbı olan Allah’a mahsustur. Dua ve selamlarımız Allah’ın Resulü, nebilerin sonuncusu, Abdullah’ın oğlu Hz. Muhammed (SAV) ve onun yolunu takip eden inananlara olsun.

     Değerli okuyucularım! Yüce Allah’ın yeryüzünde yarattığı en değerli varlığı insandır. Her şeyi de onun için yarattığını biliyoruz. Bu insanın değerini yücelten ve alçaltan şeyin iman ve inkâr olduğunu biliyoruz. Peki inandım demek imanmıdır? İmanın kısaca tarifi, Allah’u Teala’nın Resulü aracılığı ile gönderildiği kesin olarak bilinen hükümleri tasdik etmek, O’nun haber verdiği şeyleri tereddütsüz kabul edip, bunların gerçek ve doğru olduğuna inanmak demektir. İnkâr ise bunun zıttıdır. Dil ile inanmak, kalp ile inanmak demek değildir. Kalp ile inanmak ise güven ile alakalıdır. Güven yoksa imanda yoktur.

     “Ey Rasul, kalpleri iman etmediği halde, ağızları ile inandık diyenlerden ve Yahudilerden küfür içinde koşuşanlar seni üzmesin.” (Maide 5/41) ayeti bize ışık tutuyor.

     İman, Allah’a güvenmektir. Mümin, Allah’a güvenen kimsedir. Bu güvenin doğal sonucu, Allah’a bilinçli bir tercih ile teslim olmaktır. Kur’an’da Allah’ın isimlerinden biri El-Mu’min (güvenen) dir. Allah insana güvenmiş / inanmıştır. İnsanın da kendisine güvenmesini / inanmasını istemektedir. İman yalnız ve yalnız Allah’a yönelmektir. Allah’ın yaratıcı olduğunu kabul etmek, Rab olduğunu kabul etmektir. Allah’ın var ve Rab olduğunu iblis, Ebu Cahil gibi inanmayanlar, hatta müşrikler kabul etmiştir. Bu insanların Allah’ın gökleri ve yeri yarattığına inanmalarını Allah bize söylüyor. “Şayet onlara, gökleri ve yeri yaratan, güneş ve ayı yasalarına boyun eğdiren kimdir? “ diye soracak olursan, hiç tereddütsüz “Allah’tır” derler. O halde Haktan nasıl yüz çevirirler? (Ankebut 29/61) (Lokman 25)

     Var olduklarına inandıkları Allah’a güvenmiyorlardı. Yeryüzünde ki idarelerine karışmasını istemiyorlardı. Bu gün inandım diyen nice müslümanların da Allah’a güvenme, emirlerine kayıtsız şartsız teslim olma sorunu yaşıyor.

     İMAN, ön bilgidir. İnkâr önyargıdır. Zira iman olumludur. (Pozitif) İnkâr ise olumsuzdur. (Negatif) İman sevgiye benzer, inkâr nefrete. İman hatırlamak, inkâr unutmak gibidir. İman kazanmaktır. İnkâr kaybetmektir. İman hedefe varıştır. İnsan özgürlükten önce güven ister. Güven yoksa özgür olsan neye yarar. Güven, imanda olmazsa olmazdır. Bir çocuğu bilmediği bir şehirde özgür bırakın, eğer anne - babasının kendisini takip ettiğini ve güvenliğini sağladığını görmezse, inanmazsa onun şaşkınlığına ve huzursuzluğuna bir bakın. Allah kullarını yarattığında güvenliğini de koymuştur. Dünyayı gezegenleri ve kainatı idare etmesi güvenliğinin eseridir.

     İman sevaptır. Müminin sûkuneti imandandır. İnkâr savruluştur. Sahte bir özgürlüktür. İman haddi bilmek, küfür haddi aşmaktır. İman şükürdür. İnkâr nankörlüktür. Teşekkür nimetin değil, nimeti verenindir. Suyu içtiğimizde, ekmeği yediğimizde suya ekmeğe teşekkür etmeyiz. Suyu ekmeği verene teşekkür ederiz. İman vefadır, inkâr vefasızlıktır. Allah’a vefa göstermeyen, kula hiç vefa göstermez. İman, yönünü yüzünü Allah’a dönmektir, küfür sırtını dönmektir. Hakikate sırtını dönen hayatı kendine zindan eder. İman ilgidir, küfür kayıtsızlıktır, vurdumduymazlıktır. İlgi duymak, seni var edene saygı duymaktır. Güvenmektir.

     Sözümüzün özü imanı sevmek gerekir. İmanı seven Allah’ın sevdirdiğini seviyor demektir.

     “Allah size imanı sevdirdi ve onu gönlünüze sindirdi; inkârcılığı, yoldan çıkmayı ve emre aykırı davranmayı da size çirkin gösterdi. (Hucurât 49/7)

     Sizleri selamların en güzeli Allah’ın selamıyla selamlıyorum.  

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI