Bugun...


Meltem Noyan

facebook-paylas
CORONAVİRÜS SÜRECİNDE ÇOCUKLARLA İLETİŞİM
Tarih: 20-04-2020 10:26:00 Güncelleme: 20-04-2020 10:26:00


Son dönemde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemi sürecinde çocuklar öfke, kaygı, korku, üzüntü, huzursuzluk ve karmaşa gibi duyguları hissedebilirler. Her şeyin hızla değiştiği bu belirsiz sürecin sonucunda rutinleri bozulan çocuklar, sağlıklarını tehdit eden bu zorlayıcı duruma karşı etkin olmayan başa çıkma mekanizmaları geliştirebilirler. Bu durum, ebeveynlerinden etkin duygusal  ilkyardımı alamayan çocukların, strese dayanma becerilerini etkileyebilir; ve zaman içerisinde özgüven eksikliği, hüsrana karşı tolerans düşüklüğü, ciddi kaygılar, duygu durum bozuklukları, ve davranış bozuklukları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi çok sayıda ruhsal ve davranışsal sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

 

Bu duruma uyum sağlayabilmek için çocuklar; özgüvenlerini, neşelerini ve dirençlerini koruyabilmeleri adına öncelikle dürüst, güven veren ve yol gösterici ebeveynlere ihtiyaç duyarlar. Bu süreçte anne baba olarak çocuğunuzu dikkatle dinlediğinizde, sözcüklerinin ardındaki hisleri anlayabildiğinizde, duygularını kabul edip desteklediğinizde, bağ kurabildiğinizde; yaşadıkları o stresli duygularıyla başa çıkma kapasitelerini arttırmalarına yardımcı olabilirsiniz.

 

Burada değerli olan diğer nokta ise ebeveynlerin psikolojik olarak kendilerine bakım verme becerilerini ve duygusal sağlamlıklarını korumaları gerekliliğidir. Amacınız, çocuğunuzun yaşamakta olabileceği korku, kaygı ve stres gibi duyguları minimuma indirmeye çalışmaktır. Bu nedenle öncelikle kendi duygularınızla ilgilenmek, kendi bedensel tepkilerinizin sakinleşmesine fırsat tanımak olayları büyütmemek adına işlevsel olacaktır.

Şunu unutmamak gerekir ki, uçak yolculuğunda acil durumlar yaşandığı zaman şöyle bir anons yapılır; ‘’önce kendi maskenizi takmanız gerekir!’’

 

Çocuklar anne babalarının yüzünü okuyarak  yaşadıkları olayları anlamlandırmaya çalışırlar. Yaşadıkları olayları bizler gibi bilişsel süreçlerin süzgecinden geçiremez, ebeveynleri nasıl tepki verirse ( en güvendiği nesne o) yaşadıkları olayları olduğu haliyle öyle anlamlandırırlar ve içselleştirirler.

 

Çocukluk çağı geniş bir zaman dilimi olmakla birlikte her çocuğun gelişim çizgisi farklı olabilmektedir. Çocukların yetenek ve olgunlukları göz önünde bulundurularak bu süreçte evde aktivite programları planlanabilir.

 

OKUL ÖNCESİ DÖNEM

√  0-6 yaş arasını kapsayan okul öncesi dönem pek çok gelişimsel deneyimin ve becerinin edinildiği dönemdir.

 

√ Bu dönemde çocuğunuzla birlikte; çocuğunuzun yaşına, merakına ve ilgisine yönelik şeyler öğrenebilir ve  öğrendiklerinizi çocuğunuza öğretebilirsiniz.  Gelişim alanlarını destekleyici ailecek oynanacak oyunlar ya da yapılacak aktiviteler, bu süreçte çocuğun sağlıklı ruhsal gelişimi üzerine pozitif etki yaratabilir; böylece ebeveyn-çocuk ilişkinizi de güçlendirebilirsiniz.

 

√ Bu yaş grubu çocuklarınızla yalnız olmadıklarını bilmeleri ve güvende hissetmeleri için gün içinde fiziksel teması sürdürebilmeye özen gösterebilirsiniz. Gevşemiş, dengeli ve rahat bir yetişkin varlığınızla bağ kurmak, sarılmak çocuğunuz için doğal bir deşarj kaynağı olacaktır. 

 

√ Çocuklarınızın öz bakım becerilerini geliştirmek için bu krizi fırsata çevirebilirsiniz. Giyinip soyunma, elini yüzünü yıkama, dişini fırçalama, beslenme ve tuvalet becerisi gibi alışkanlıkları çocuğunuza kazandırabilir ve bunları birlikte oynayacağınız sembolik oyunlarınızla da taçlandırabilirsiniz.

 

√ Oyun oynamak, resim yapmak, kitap okumak, birlikte mutfakta vakit geçirmek  gibi aktivitelerle çocuğunuzun kaygısını onarabilmesine yardımcı olabilirsiniz. Kutu oyunları, kelime oyunları, makasla kesmeler yapmak, geometrik şekilleri öğretmek, zıt kavramlarla ilgili çalışmalar yapmak, atık malzemelerden maske hazırlamak, kukla ve benzeri oyuncaklar yapmak, oyun hamuruyla şekiller vermek, ipe boncuklar dizmek gibi etkinlikler yapabilir ve beraber sinema saatleri düzenleyebilirsiniz. Siz yeter ki çocuğunuza ve kendinize biraz zaman ayırabilin, yaratıcılığınızı kullanın ve çocuğunuzla birlikte oyunun tatlı sularına kendinizi bırakın.

    

√ 3-5 yaş arası çocuklar bu süreçte ebeveynlerine, televizyonda duydukları ve gördükleri şeyler hakkında sıklıkla soru sorabilirler. Bu dönem çocukların duygularını sözcüklere dökebildikleri  bir dönemdir. Çocuklarınıza etkin bir konuşma eşi olmaya devam ederek, duygularının olmasının çok doğal olduğunu bilmelerini sağlayabilirsiniz. Bu süreçte resim yapmak, yaptıkları resimler hakkında onlarla konuşmak faydalı olacaktır. Buna ek olarak, kahramanının zor koşullarda mücadele edip bu koşulları yendiği ve güçlendiği hikayeler anlatmak da çocukların psikolojik iyilik halleri için önemli olacaktır.

 

√ Covid-19 pandemisi, ebeveynler için dikkate alınması gereken en önemli kavramlardan olan, çocukların günlük rutininin bozulmasına, değiştirilmesine ve bir şekilde kısıtlanmasına sebep oldu. Çocuklar genel olarak, gün içinde nelerle karşılaşacaklarını ve neler olacağını bilmek isterler. Günlük rutinler, çocuklara güvenlik duygusu verir ve onları rahatlatır. Bu nedenle kreşlerinden, okullarından uzak kaldıkları bu dönemde ev içinde uygulanabilecek tutarlı bir rutin listesi, basit bir olay akış şeması oluşturulabilir. Oluşturduğunuz bu listeyi buzdolabı gibi aile bireylerinin tümünün görebileceği bir yere asabilir ve çocuğunuzla birlikte bu listeyi takip edip, üzerinde işaretlemeler yahut değişimler yapabilirsiniz. Güven oluşumunu sürdürmek ve kaygıyı azaltmak için bu noktada tutarlılığınız en önemli faktörlerden biri olacaktır.

 

İLKOKUL VE ORTAOKUL DÖNEMİ

√    Okul çağı dönemi fiziksel büyümenin yavaşladığı, bilişsel büyüme ve gelişmenin arttığı, aileden çok arkadaş ve sosyal çevrenin önem kazandığı bir dönemdir. Dolayısıyla  Covid-19  sürecindeki kısıtlanma, bu dönemdeki telefon ve elektronik cihazların kullanımının ve gündelik hayattaki yerinin artmasına neden olmuş olabilir. Çocukların bu süreçte, öğretmenleri, arkadaşları ve sosyal çevreleriyle sıklıkla iletişim kuruyor olması onlar için iyileştirici olabilir.

 

√   Pandemi sürecinde uzaktan eğitime geçen çocuklar için günlük rutinlerinin düzenlenmesi son derece önemlidir. İşlevsel, tutarlı ve sabit bir rutin planı bu yaştaki çocukların günlük faaliyetlerini düzenlemelerine ve uzaktan eğitim öncesi ve sonrası yapacaklarını öngörmelerine yardımcı olabilir. Anne babalar birlikte çalışarak, çocukların derslerini ve aksayan günlük rutinlerini mümkün olduğunca kısa bir sürede düzenlemelerine yardımcı olabilirler.

 

√  Her şeyin değiştiği ve zıtlara ayrıştığı bu süreçte, çocuklara ne söylediğinizden çok, karşı karşıya olduğumuz virüs salgını hakkında onlarla nasıl konuştuğunuz ve duygularını ve endişelerini nasıl dinlediğiniz  değerli olacaktır. Dolayısıyla onlarla konuşurken sözcükleriniz  değil, duygularınınız daha önemli olacaktır.  Çünkü çocuklar ebeveynlerin sözlerinden çok duygularından etkilenirler. İhtiyaç duydukları şey bilgiden çok güvenlik duygusudur. Çocukların sevileceklerini ve korunacaklarını bilmeye ihtiyaçları vardır. Yürekten gelerek söylenen ‘’Seni seviyorum ve seni koruyacağım’’ benzeri birkaç güzel söz, birkaç şefkatli dokunuş her türlü açıklamadan çok  daha fazla şey ifade edecektir.

 

√ Hayatın süreceği, tekrar okula gidebilecekleri, sosyal aktivitelerine devam edebilecekleri ve yine eğlenebilecekleri duygusunu yaşatmak için birlikte planlar yapmak çocukların huzursuzluğunu hafifletecektir.

Çocuk ve Ergen Psikoloğu

Meltem Pancaroğlu Noyan

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
nöbetçi eczaneler
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI