Bugun...


UĞUR TAŞÇI

facebook-paylas
GİZLİ VE KALBİ ZİKİR BİDAT MIDIR?
Tarih: 27-06-2016 11:21:00 Güncelleme: 27-06-2016 11:21:00


Bidat’ın anlamı sonradan uydurulmuş, dinde olmayan bir şey, adet demektir. Tekfirci dediğimiz insanları İslam etmekten çok millete kafir, müşrik rütbeleri dağıtmaya çok meraklı, akıllarında olanı ayetlere söyletmeye çalışmakta mahir insanlar bu zikre’de anlaşılan Bidat rütbesini uygun görmüşler. Fakat Ehl-i Sünnete tosladıklarının farkında değillerdir. Biz ayet ve hadisler ışığında bu sorulara cevap vermeye çalışacağız inşallah.

 

Konuyu anlamak açısından bir ayetle başlayalım. Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. “Rabbimiz! Bunu boş yere yaratmadın, seni eksikliklerden uzak tutarız. Bizi ateş azabından koru” derler (Ali imran 191) bu ayetten anlaşılacağı üzere bilinen zikirlerin dışında Allah'ı zikretmede geniş alan ve değişik şekiller vardır. Bu Alan içinde insan ayakta, oturarak, yan yatarak Allah'ı zikredebileceği gibi, insanların kendilerine uygun şekilleri tercih edebileceğini de haber vermektedir. Gizli zikre gelince Araf suresi 205. Ayet burada açıklayıcıdır; "Rabbini içinden yalvararak ve korkarak ve yüksek olmayan bir sesle sabah akşam zikret ve gafillerden olma" Yani Allah'a içinden yalvararak zikret. Korkarak zikret birde yüksek olmayan bir sesle zikret. “Ve” bağlacı farklı cümleleri tek yükleme bağlıyor. İçinden yalvararak zikretmek açıkça gizli ve kalbi zikre işaret ettiği gibi yüksek olmayan sesle de dikkat çekmemek ve gizlilik kastedilmektedir. Bir başka ayette Allah (CC) “De ki Cibril’e kim düşman ise (bilsin ki) gerçekten ona kitabı Allah'ın izniyle kendinden öncekileri doğrulayıcı ve müminler için hidayet ve müjde verici olarak senin kalbine indiren odur (Bakara 97) Buyurmaktadır. Kuran dil ile okunduğu halde Allah onu kalbe indirmiştir. Kuran aynı zamanda bir zikirdir. Zikir tefekkürün bir cüz’üdür. Kalbi zikir, kalbi, fikri tefekkürü sağladığından Kuranı da Kalbe indirmenin bir yoludur. Bir başka ayette yüce Allah şöyle Buyurmaktadır: “Bunlar, iman edenler ve kalpleri Allah’ın zikriyle mutmain olanlardır. Haberiniz olsun Kalpler ancak Allahın zikriyle mutmain olur. (Rad 28) burada yüce Allah açıkça kalbin Allah'ı zikredeceğini ve mutmain olacağını ifade ederek bu zikrin önemine vurgu yapmaktadır.

 

Hadislerle devam edelim. Damra ibn’i Habib (r.a)’dan rivayet edildiğine göre Peygamberimiz (s.a.v) Allahu tealayı dikkat çekmeyecek şekilde çokça zikredin buyurmuştur. O zaman dikkat çekmeyecek zikir nasıl olur diye sorduklarında, Peygamber efendimiz gizli zikir ile olur buyurdular. (Semerkandi, Bahrul Ulum:1/592; İbn-i Mübarek, Ez-zühd, No: 155,sh85) Yine Sad B Malik (r.a) rivayet edildiğine göre Peygamber efendimiz şöyle buyurdu: "Zikrin en hayırlısı gizli olandır, rızkın en hayırlısı da yeterli olanıdır" (Ahmet ibn-i Hambel El Müsned no: 1477, 3-76) Bu iki hadiste de gizli kelimesi hafi olarak ifade edilmiştir. Nakşibendi yolunda da gizli zikre Zikr-i Hafi denmesinin sebebi de budur. Ebu Hureyre (ra) rivayet edilen bir hadis-i kutside Allahu teala şöyle buyurmaktadır: "Her kim beni kendi içerisinde zikrederse bende onu Kendi zatımda (meleklerime bile duyurmadan) zikrederim. Kim de beni bir topluluk içerisinde zikrederse ben onu, onlardan daha hayırlı olan melek cemaatleri arasında anarım" (Buhari tevhid 15,no:69-70, 6/2694) Bu Hadi-i kutsi şu Ayet-i Kerime ile de paraleldir; "Öyleyse yalnız beni anın ki Bende sizi anayım" (Bakara 152) Konunun neticesi şudur ki; gizli ve kalbi zikir bidat değil bilakis İslam'ın özüne ve ruhuna uygundur. Kuranı akıllarına söyletmek isteyen insanlar için anlaşılması çok basittir.

 

Yazı mı bir Ayet-i Kerimeyle bitirmek istiyorum: "Mü’minler ancak o kimselerdir ki Allah anıldığı zaman yürekleri ürperir. Onun ayetleri okunduğunda imanlarını artırır ve yalnızca Rablerine tevekkül ederler" (Enfal 2) Bir daha ki konumuzda mürşitlerin Kuran ve Sünnette ki yerlerini vurgulamaya çalışacağız. Bizden ayrılmamanız dileğiyle..

 

 Selam ve dua ile

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI