Bugun...
Bizi izleyin:YEŞİL ENERJİ'Yİ İNCELEDİLER

Tarih: 24-12-2016 09:40:09 + -


T.M.M.O.B. Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi İnegöl Temsilciliği, Oylat’ta Ekim ayında kullanılmaya başlayan Yeşil Enerji projesini inceledi. Teknik inceleme gezisi sırasında mühendisler, başarılı proje hakkında değerlendirmelerde de bulundu.


YEŞİL ENERJİ'Yİ İNCELEDİLER

Oylat’ta İnegöl Belediyesi tarafından hayata geçirilen Yeşil Enerji Projesi, Ekim ayında uygulanmaya başlamış ve projenin hayata geçmesi ile Oylat’ta katı yakıt devri son bulmuştu. Otellerde ve hamam da kullanıldıktan sonra deşarj edilen termal suların ısısından faydalanmak suretiyle tesislerin ısınma ihtiyacının karşılanmasını sağlayan proje, mühendislerin de dikkatini çekti.

 

MAKİNE MÜHENDİSLERİNDEN TEKNİK İNCELEME GEZİSİ

Toplam kapasite anlamında ve termal su kaynaklı ısı pompası uygulaması bakımında Türkiye’de yapılmış ilk ve tek uygulama olan projeye, T.M.M.O.B. Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi İnegöl Temsilciliği üyeleri teknik inceleme gezisi düzenledi. T.M.M.O.B. Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi İnegöl Temsilcisi Tuna Ezim ile oda üyesi makine mühendisleri, aynı zamanda kendisi de makine mühendisi olan Belediye Meclis Üyesi Erdal Akkaya nezaretinde Oylat’ta hayata geçirilen ısı pompası uygulamasını yerinde incelediler.

 

“BU TÜR PROJELER ÇOK KIYMETLİ ÇALIŞMALARDIR”

Yeşil Enerji Projesini yerinde inceleyen mühendislere proje hakkında detaylı bilgi verildi. Teknik inceleme gezisi sırasında konuşan Belediye Meclis Üyesi Makine Mühendisi Erdal Akkaya, Makine Mühendisleri Odası İnegöl Şubesinin talebi ile farklı sektörlerde çalışmakta olana makine mühendisleriyle birlikte Oylat’ta hayata geçirilen ısı pompası uygulamasını yerinde görmek ve incelemek üzere bir araya geldiklerini söyledi. Yapılan teknik gezinin gerçekleşmesi anlamında müsaadelerinden dolayı ötürü Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür eden Akkaya, “Bu tip çalışmalar çok göz önünde olmasa da toplamda ülke ekonomisine ve çevreye olan katkılarından dolayı çok kıymetli çalışmalardır” dedi.

 

TÜRKİYE’DE İLK VE TEK

Yeşil Enerji Projesinde hali hazırda kömür kullanılarak tek merkezden ısıtılan Oylat A.Ş bünyesindeki tesislerin, otellerde ve hamamda kullanıldıktan sonra deşarj edilen termal suların ısısından faydalanmak suretiyle ısıtılmasının amaçlandığını kaydeden Erdal Akkaya, “Bu amaçla hibrit bir ısıtma sistemi tasarlanmış, termal suyun ısısını kalorifer sistemine aktaran ısı pompası ve ihtiyaç halinde devreye girecek olan yedek enerji kaynağı doğalgaz kazanları kullanılmıştır. Isı pompası uygulaması toplam kapasite anlamında ve termal su kaynaklı ısı pompası uygulaması bakımında Türkiye’de yapılmış ilk ve tek uygulamadır” diye konuştu.

 

ELEKTRİK ÜRETECEK

Erdal Akkaya, projenin ısıtma ve elektrik üretimi olmak üzere iki aşamalı bir proje olduğunu da vurgulayarak şöyle devam etti: “Oylat’ın şifalı suları birinci aşamada otellerimizde müşterilerine şifa dağıttıktan sonra, ikinci aşamada binaların ısıtılmasında kullanılmakta ve son olarak üçüncü aşamada ise Oylat’ın coğrafik yapısının da katkısıyla elektrik enerjisine dönüşecektir. Proje tamamlandığında Oylat çevreci bir işletme olma anlamında ciddi bir aşama kaydetme yanında, ekonomik anlamda da önemli bir fayda üretecektir.”

 

Projenin şuanda ilk aşaması olan ısıtma kısmının tamamlandığını ve kullanıma başlandığını belirten Erdal Akkaya, “Elektrik üretimi ile ilgili kısımdaki çalışmalar devam etmektedir. Proje tamamen bittiğinde Oylat A.Ş’ye ısınma maliyeti ve elektrik maliyeti anlamında ciddi ekonomik fayda sağlayacaktır. Çevreye duyarlılığı anlamında da sıfır emisyonla Yeşil Oylat misyonuna önemli bir katkısı olacak. Çevrenin korunması, bu mirasın gelecek nesillere aktarılması bakımından önemli bir çalışma yapılmıştır. Bu projede kullanılan teknik, yöntem ve uygulamalar birçok ilkleri bünyesinde barındırması nedeniyle projenin gerçekleşmesi bakımından vizyoner kişiliğini bir kez daha gördüğümüz Oylat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanımız ve aynı zamanda İnegöl Belediye Başkanımız Alinur Aktaş Beye destek ve katkılarından ötürü teşekkür ederiz” dedi.

 

ENERJİDEN BÜYÜK ÖLÇÜDE TASARRUF

T.M.M.O.B. Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi İnegöl Temsilcisi Tuna Ezim de proje ve teknik inceleme gezisine ilişkin bir değerlendirme yaptı. Artan nüfus ve yaşam konforuna istinaden enerji ihtiyacının gün geçtikçe daha da artmasının alternatif enerji kaynaklarına yönelmeyi gerektirdiğini dile getiren Tuna Ezim, “Rüzgar, güneş ve Jeotermal gibi doğal yollardan elde edilebilecek enerjinin çok büyük bir kısmı, yatırım maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle insanoğlu tüketimine sunulamamaktadır. Ayrıca fosil kaynaklardan elde edilen enerjide atmosferdeki karbon emisyon miktarını arttırmaktadır. Oylat’ta hayata geçirilen Yeşil Enerji Projesi ile atık termal sularda elde edilen enerji ısıtma odaklı enerjiye dönüştürülerek, enerji maliyetinde büyük ölçüde tasarrufa gidilmesi sağlanmış. Ayrıca turizm lokasyonunda kış aylarında oluşan hava kirliliğinin bertaraf edilmesi sağlanmıştır. Bahse konu projenin uygulamalı olarak oda üyelerimize gösterilmesi, kendilerinin bilgilendirilmeleri ve gösterilen misafirperverlikten dolayı meslektaşımız Makine Mühendisi Sayın Erdal Akkaya ile Oylat Kaplıcaları A.Ş. Genel Müdürü Sayın Hakkı Baydar ve İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür ederiz” dedi.

 

HABER: KURUM BÜLTENİ


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Yaşam Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 15 TEMMUZ ÇALIŞMALAR
  15 TEMMUZ ÇALIŞMALAR
 • İnegöl'de DARBE NÖBETİ'nden Kareler
  İnegöl'de DARBE NÖBETİ'nden Kareler
 • Ümmetin Yetimleri
  Ümmetin Yetimleri
 • Eski İnegöl Resimleri
  Eski İnegöl Resimleri
 • İNEGÖLSPOR ESKİ GAZETE KÜPÜRLERİ
  İNEGÖLSPOR ESKİ GAZETE KÜPÜRLERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ak Parti Cerrah Nokta Mitinig
  resim yok
 • YARI FİNALDEYİZ
  resim yok
 • YANGININ YENİ GÖRÜNTÜLERİ
  resim yok
 • Mezitler'de son durum
  resim yok
 • İNEGÖLLÜ ESKİ FETÖCÜ’DEN ŞOK AÇIKLAMALAR İŞTE FETHULLAH GÜLEN’İN GERÇEK YÜZÜ KAN DONDURAN GERÇEKLER
  İNEGÖLLÜ ESKİ FETÖCÜ’DEN ŞOK AÇIKLAMALAR İŞTE FETHULLAH GÜLEN’İN GERÇEK YÜZÜ KAN DONDURAN GERÇEKLER
 • BU VİDEO İNEGÖL BELEDİYESİ TARAFINDAN 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZİN ANISINA HAZIRLANMIŞTIR...
  BU VİDEO İNEGÖL BELEDİYESİ TARAFINDAN 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZİN ANISINA HAZIRLANMIŞTIR...
VİDEO GALERİ
YUKARI