SGK, ‘Bedeli Ödenen İlaçlar’ listesine 47 yeni ilaç daha ekledi

Yayınlama: 09.05.2024
64
A+
A-

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bedeli ödenen ilaçlar listesine 47 yeni ilaç eklediğini duyurdu. Resmi Gazete’de yayımlanan “Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile ilgili yapılan açıklamaya göre, bu ilaçlardan 8’i yenilikçi kanser ilacı olarak biliniyor.

Eklenen ilaçlar arasında 21 adet alerji aşısı, 2 adet büyüme hormonu, 3 adet dirençli uyuz ilacı, 3 adet atopik dermatit ilacı, 2 adet diyabet ilacı ve 3 adet psikoleptik/antidepresan da bulunuyor. Bu güncellemeyle birlikte, toplamda 12 kanser ilacının ödeme alanı genişletilerek yeni tedavi seçeneği olarak hastaların erişimine sunulmuş oldu.

Yapılan değişiklikle, meme kanseri, mesane kanseri, prostat kanseri, akciğer kanseri, Dirençli Akut Myeloid Lösemi (AML), Kronik Lenfositik Lösemi (KLL), Multiple Myelom (MM) tedavilerinde kullanılan yenilikçi ilaçlara erişimin sağlandığı belirtildi. Ayrıca, eklenen ilaçlardan 10’unun yerli üretim olduğu kaydedildi.


Bu güncellemeyle birlikte, vatandaşların daha geniş bir ilaç yelpazesine erişimi sağlanırken özellikle kanser tedavilerinde kullanılan yenilikçi ilaçlara ulaşım kolaylaşmış oldu.

HABER: SERHAT ÇİÇEKBir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş