Ahıskalılar ‘Fergana’ olaylarını unutmadı

Yayınlama: 12.06.2023
77
A+
A-

4 Haziran 1989 Özbekistan’ın Fergana şehrinde Ahıska Türklerine yapılan soykırım ve ikinci sürgün unutulmadı. İnegöl Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, ‘Fergana olayları’ olarak bilinen ve tarihe bir kara leke olarak yansıyan olaylarda yaşamını yitiren Ahıska Türkleri için Mevlid-i Şerif programı düzenledi.

Düzenlenen programın ardından açıklamalarda bulunan İnegöl Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Rüstem Musaoğulları, şu ifadeleri kullandı:

“Sovyet komünist rejimi gizli servisi tarafından organize edilen ‘Fergana Katliamı’ olarak bilinen kitlesel çatışma ve talan hadiseleri sırasında Ahıska Türkleri acımasızca saldırılara maruz kaldı ve Fergana Vadisi’nden çıkarıldılar. Önce küçük gruplar arasında yaşanan kavgalar, 23 Mayıs 1989’da Kuvasay’da şekil değiştirerek günlerce devam eden büyük bir çatışmaya dönüştü. Kimliği belirsiz şahıslar tarafından Ahıskalı Türkler hakkında başlatılan karalama kampanyası, kardeş halkları özellikle de gençleri oldukça etkilemekteydi. Fergana vilâyetinin 15 ilçesine yayılan farklı günlerde 70 bin civarında insanın katıldığı toplu olaylarda yüzlerce Ahıskalı kardeşimiz hayatını kaybetti. 1991 yılı itibariyle yaklaşık 100 bin Ahıskalı Türk, Özbekistan’ı terk ederek Rusya, Azerbaycan, Kazakistan ve Ukrayna’ya göç etmek zorunda kaldı. Fergana olayları sırasında hayatını kaybeden Ahıskalı Türklerin hatıraları ve acıları, aradan 34 yıl geçmesine rağmen hala tazedir. İnegöl Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu olarak Fergana şehitlerini, bu üzücü olayların 34. yıldönümünde rahmetle ve saygıyla anıyor, şehit yakınlarına ise sabırlar diliyoruz”

HABER: SERHAT ÇİÇEKBir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.