Bugun...
facebook-paylas
TÜRK-AMERİKAN KIŞI
Tarih: 21-03-2018 07:37:00 Güncelleme: 21-03-2018 07:37:00


Türkiye, Fırat Kalkanı Harekâtı’yla birlikte reaksiyonel politikadan aksiyonel politikaya geçti. Bölgedeki siyasi aktörlere sahada olduğunu ve operasyonel gücünün iyi durumda olduğunu gösteren Türkiye IŞİD’le savaştığı için ABD’den destek gördü. 

 

Harekâtın başarıya ulaşması Türkiye’nin uluslararası kamuoyundaki saygınlığı açısından büyük bir önem arz ediyordu, nitekim Türkiye Fırat Kalkanı Harekatı’nı başarıyla sonlandırdı ve güvenli bölgeyi oluşturdu. Ancak henüz işimiz bitmemişti. Sırada Afrin ve Menbiç vardı.

 

Türkiye Fırat’ın Batısını tamamen terörden arındırmak istiyordu. Bu amaçla da 20.01.2018 tarihinde Zeytin Dalı Harekâtı’nı başlattı. Meşru müdafaa hakkını kullanan Türkiye’nin karşısına ABD dikildi. ABD Türkiye’nin PYD/YPG ile olan mücadelesine karşı çıkıyor ve Türkiye’yi IŞID’le mücadele etmemekle suçluyordu.

 

Türkiye’nin derhal operasyonu bitirmesi gerektiğini söyleyen ABD aynı zamanda PYD’ye tırlar dolusu silah yardımı yapıyordu. Şu anda hızla Afrin’in merkezine doğru ilerleyen Türkiye ABD’ye kararlılığını gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD ile ilişkileri bölge özelinde tamamen koparması üzerine ABD önemli bir diplomatik manevra yaparak PYD’nin Esed rejimiyle anlaşmasını, bu sayede Türkiye ile rejimi karşı karşıya getirip Türkiye’nin Rusya’yla da ipleri koparmasını planladı.

 

Ancak Türkiye’nin kararlı tavrı ve Rusya’nın bu tuzağa düşmemesi ABD’nin yapmış olduğu boşa çıkardı. Türkiye’nin Afrin’de kazanmış olduğu bu siyasi ve askeri başarılar yeni operasyonlar için de Türkiye’ye güç verdi.

 

Hepimizin malumu olduğu üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrin terörden temizlendikten sonra da operasyonların devamı geleceğini ve sıradaki hedefin Menbiç olduğunu söyledi. Akdeniz’den İran kadar uzanan sınır boyunu terörden temizlemek isteyen Erdoğan, bu hususta atılacak en önemli adımın Menbiç olduğunu defaatle dile getiriyor.

 

Menbiç’e yapılacak olası bir operasyon Türk-Amerikan ilişkilerini hayati düzeyde etkileyecek. Afrin’de sadece siyasi arenada karşı karşıya gelen Türkiye ve ABD Menbiç’te ise sahada da karşı karşıya kalabilir. Bunun nedeni ABD’nin PYD’yi ısrarla Fırat’ın Doğusuna çekmemesi ve Türkiye’ye Menbiç’i çatışmasız teslim etmem demesi.

 

Eğer ABD harekete geçmezse Menbiç’te Türkiye ile ABD karşı karşıya gelecek.

 

 Tren hızla yaklaşıyor. ABD bu şekilde devam edese bu yaz, Türk-Amerikan kışı olarak tarihe geçecek gibi duruyor.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI