SP’DEN ‘HÜKÜMET KONAĞI’ ELEŞTİRİSİ; ‘ALINAN KARAR SAĞLIKSIZ’

Yeni hükümet konağının yapılacağı yer ile ilgili açıklamalarda bulunan Saadet Partisi İnegöl İlçe Başkanı Hasan Eroğlu, “Alper Taban’ın ifadesiyle artık ‘siyasi‘ hale gelmiş bir konuyla ilgili bizlerle bir görüş alışverişinde bulunmaması kabul edilebilir değildir. Ve yine başta Kaymakamlık olmak üzere devletin neredeyse tüm taşra kurumlarının bulunduğu bir yapıyla ilgili bir karar açıklanırken, masada İlçe Kaymakamımız ve Milletvekilimizin de bulunması gerekirdi.

Yayınlama: 09.12.2021
301
A+
A-

Konuya ilişkin yazılı basın açıklamasında bulunan Eroğlu, şu ifadeleri kullandı:

 

“Konuyla ilgili İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban beyin açıklamalarını takip ettik. Hükümet konağının yıkılan alana tekrar yapılmamasıyla ilgili merkezi yönetime rağmen gayret içerisinde olduğunu da biliyoruz. Bu sebeple bu alanda yeniden bir yapılaşma olmamasıyla ilgili alınan kararı destekliyoruz. Yeni belediye binasında, yeni hastane binasında düşülen hataya bu alanda tekrar düşülmemesi olumlu bir gelişmedir. Yeni hükümet konağının nereye yapılacağına ilişkin ise sayın Alper Taban, Hikmet Şahin Köprülü kavşağı bölgesindeki yaklaşık 14 dönümlük yeşil ve ağaçlandırılmış alanı işaret etti. Bu yer tespitiyle ilgili öncelikle usulen yapılan hataları belirtmek istiyoruz: sayın Alper Taban’ın arkasında bir haritayla, basın mensuplarından önce biz siyasi parti temsilcilerine veyahut da en azından belediye meclis üyelerine bu sunumu yapması gerekirdi. Burada kararın doğruluğu veya yanlışlığından öte istişarenin tabana doğru yayılmasını önemsediğimizi belirtmek istiyoruz. Bundan birkaç ay önce, ben de dahil olmak üzere tüm siyasi parti ilçe başkanlarını bir araya toplayarak bundan sonraki süreçte istişare içinde olunacağı ifade edilmişti. Şimdi İnegöl kamuoyunun en önemli konularından biriyle ilgili ve sayın Alper Taban’ın ifadesiyle artık ‘siyasi‘ hale gelmiş bir konuyla ilgili bizlerle bir görüş alışverişinde bulunmaması kabul edilebilir değildir. Ve yine başta Kaymakamlık olmak üzere devletin neredeyse tüm taşra kurumlarının bulunduğu bir yapıyla ilgili bir karar açıklanırken, masada İlçe Kaymakamımız ve Milletvekilimizin de bulunması gerekirdi. Sayın başkanın sadece iktidar partisi ilçe başkanıyla vermiş olduğu bu kare bile, alınan kararda takip edilen sürecin ne kadar sağlıksız olduğunu göstermiştir”


 

“Kötünün iyisi”

“Sayın Alper Taban, tespit ettikleri yerle ilgili ‘kötünün iyisi’ tabirini kullandı. Yani iyi bir yer bulamadıklarını, mevcut buldukları yerlerin kötü yerler olduğunu, bunlar arasında bir tercih yaptıklarını ifade etti. Hem maddi hem idari birçok etkiye sahip İnegöl’de, sadece mevcut imara uygun yerlerle sınırlı değerlendirme yapmak hatalı olacaktır. Burada kamulaştırma ile satın alma da dâhil olmak üzere en ideal noktanın tespiti önemlidir. Bu sebeple ‘kötünün iyisi’ tabirine İnegöl’ün layık olmadığını ifade etmek istiyoruz.

 

‘Botanik park gibi donatılarak değerlendirilmesi gereklidir’

“İdarecilerimizin her yer tespitinde haritada gördükleri yeşil alanlara yönelmesi kabul edilecek bir durum değildir. Yeni tespit edilen yer, OSB bölgesinin hemen yanında ve Ankara yoluna direk cephe olan bir yerdir. Bu alan yeni hastanenin yapıldığı top sahası gibi o mahallenin nefes alacağı tek alandır. Şu an sadece ağaçlandırılmış olan bu alanın aslında botanik park gibi donatılarak değerlendirilmesi gereklidir”

 

‘Vatandaş, devletin bile kendince cazip görmediği bir yerde neden yatırım yapsın?’

“Bizim talep ettiğimiz Yeni İnegöl bölgesi ise orada yeterince yapılaşmama olmaması gerekçesiyle uygun görülmediği söylendi. Açıkça ifade ediyoruz ki; bu mantıkla hareket edildiği sürece İnegöl’de yine çarpık kentleşmenin önüne geçilemez. Her zaman ifade ettiğimiz hususu yine tekrar ediyoruz: siz yöneticiler olarak cazibe noktalarını Yeni İnegöl’e götürmediğiniz müddetçe, orada sağlıklı bir büyüme olmaz. Vatandaş, devletin bile kendince cazip görmediği bir yerde neden yatırım yapsın? Niye oraya gitsin? Yeni hastane binasında, yeni belediye binasında yapmadığınızı bari bu yerleşke için yapın. Vatandaşın da bu yerleşkeye toplu taşıma ile kolayca ulaşımını sağlayacak hatları oluşturun”

 

‘Bu kararı kabul etmiyoruz’

 “Hükümet konağının aynı mantıkla o yeşil alana yapılması durumunda muhtemelen bundan 5 yıl sonra diğer yerlerde olduğu gibi yerin yetersizliğini ve taşınması gerektiğini konuşacağız. Bu alanda İtfaiye Kavşağı’nda zaten yoğun bir trafik ve keşmekeşlik varken, bir de o alana ilave yaya ve araç trafiği getirdiğinizde işin içinden çıkılmaz hale gelecektir. O binanın otopark ihtiyacı için de yine çok büyük bir alanın rezerve edilmesi gerekecek. Bu da o bölgedeki yeşil alanın tamamen yok olması anlamına gelecektir. Özetle; yine istişaresiz, ‘ben yaptım oldu’, ‘Biz soracağımız yerlere sorduk’ mantığıyla alınan, isabetsiz bulduğumuz bu kararı kabul etmediğimizi deklare ediyoruz”

 

HABER: SERHAT ÇİÇEKBir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş