Binlerce kişi Filistin’e destek yürüyüşünde buluştu

Yayınlama: 11.12.2023
25
A+
A-

Bursa’da svili toğlum kuruluşları tarafından İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları eylemlerle protesto edildi. Öte yandan binlerce kişi gösterilere katılırken, Ulu Cami önünde toplanan kalabalık 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na kadar slogan atarak yürüdü.

Ulu Cami önünde toplanan Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu (BKGP) üyeleri ve binlerce kişi, ellerindeki dövizlerle İnönü Caddesi ile Cumhuriyet Caddesi güzergâhını takip ederek 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na kadar slogan atarak yürüdü.

Grup adına açıklama yapan Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu (BKGP) İcra Heyeti Başkanı Murat Eryağan, Gazze’de 7 Ekim’den bu yana yaşanan soykırımda 17 binden fazla kişinin şehit edildiğini ve söyledi.Eryağan, 10 Aralık’ın Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ilan edilen “Dünya İnsan Hakları Günü” olduğunu hatırlatarak, “Bir millet BM’nin gözünün önünde yok edilirken birileri yüzleri kızarmadan, utanmadan insan hakları açıklamaları yapacaklar. Gazze’nin üzerine ölüm yağıyor. Sığınılacak hiçbir yer kalmadı. Gazze yok oluyor. Gazze ölüyor. Gazze’de ölen sadece masum siviller değil Gazze’de insanlık ölüyor.” dedi.

Zulüm bitene kadar meydanları doldurmaya devam edeceklerini dile getiren Eryağan, şunları kaydetti:

“Mazlumlara dua, zalimlere lanet edeceğiz. İsrail’i destekleyen firmaları boykot etmeyi sürdüreceğiz. Gerçekleri insanlara anlatmaya devam edeceğiz. ‘Zulmün olduğu yerde tarafsızlık namussuzluktur’ diyerek yavrularının cesetlerini poşetlerde, bisiklet sepetlerinde, at arabalarında taşıyanlardan, masum çocuklardan, yaşlılardan ve kundaktaki bebeklerden yana duracağız. Bütün dünya insanlık sınavında sınıfta kalsa da bizler hakkı haykırmaya, hakkı tutup ayağa kaldırmaya devam edeceğiz. Ey katliama yeşil ışık yakanlar, soykırıma göz yumanlar tarih hepinizi yargılayacak. Tarihte kara ve kanlı bir leke olarak kalacaksınız. Adınız soykırımla anılacak.”

Basın açıklamasının ardından dua edildi. Grup daha sonra dağıldı.

HABER MERKEZİBir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.