Ekonomiye kazandırılan cep telefonlarının sayıları artıyor

Yayınlama: 24.01.2024
15
A+
A-

Ticaret Bakanlığının kullandığı cihazların yenilenerek tekrar piyasaya sürülmesini sağlayan düzenlemesi sonrasında ekonomiye kazandırılan cihazların yayımlanmasının arttırılması.

Bakanlığın Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmeliği, cep telefonları, tabletler ve bilgisayarların, yedek bölümler aracılığıyla ayrılmış hale getirilerek tekrar kişilere aktarılmasına olanak sağlıyor. Söz konusu düzenlemenin ardından sektördeki firmaların lisans alarak yenileme hizmeti uygulamaları başladı.

Kullanılmış cihazlar, yenileme merkezleri tarafından bakanlık kriterleri ya da Türk Standartları Enstitüsünün aralıkları uygun şekilde yenileniyor ve kaydedilen garanti süresiyle tekrar durduruluyor.

Mobil İletişim Araçları Ve Bilgi Teknolojileri İş İnsanları Derneği (MOBİSAD) Genel Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, 22 firma Bakanlıktan lisans alarak abone merkezi hizmeti aldığını belirtti, “2022 yılında 232 bin, 2023 yılında ise 342 bin cihaz yenilenip durdurulmaya hazır hale getirildi.” dedi.Turnacı, sektörünün dinamiklerinin oturmasıyla beraberliklerin daha yüksek seviyedeki özelliklerinin dile getirilerek beklendiğini, yenilenmiş telefonların çok daha uygun fiyatlarla satışa sunulduğuna işaret etti.

Yenilenmiş telefonlara ait firmalar tarafından gerekli garanti durumunun verildiği anımsatan Turnacı, “Cihazlara, özelliklerine göre garanti verildikten sonra hizmetler için uygun ortam oluşturuluyor. Bu şekilde üretken, cihaz arızalandıktan sonra da herhangi bir olumsuz duruma karşı kendini güvence altında oluyordu.” diye konuştu.

“İkinci el pazarı ile yenilenmiş cihaz pazarı karıştırılıyor”
Turnacı, daha uzun ömürlü olmalarının esasına göre ikinci el yerine yenilenmiş telefonları tercih etmelerini önerdi. Yenilenmiş telefonların şeytanın parçası Bakanlık tarafından verilen lisansa sahip olması gerektiğini vurgulayan Turnacı, şunları kaydetti:

“Vatandaşlar, yenilenmiş telefon almadan önce firmanın gerekliliklerini sağlayıp sağlamadığını kontrol sağlıyor. Ancak bu şekilde mağduriyetlerin önüne büyük ölçüde geçilir. Aslında ikinci el piyasası ile yeni cihaz piyasası biraz karıştırılıyor. İkinci el cihazlar, bir garanti süresi veya belgeye sahip olmamaları nedeniyle birçok arızaya neden olmamaları nedeniyle Yenilenmiş cihazların satın alınması sonrasında yaşanan arızaların giderilmesinde, ikinci el cihazlara göre daha hızlı ve etkili sonuç alınıyor.

Sektörün kayıt kaydının alınması ve kayıt dışılığın önüne geçilebilmesi için yenilenmiş cihaz pazarının daha fazla gösterilmesini isteyen Turnacı, “Cari açıkları sektörel olarak azaltacak önemli bir alan olan yenilenmiş cihaz sektörü, daha fazla tercih ediliyor.” dedi.Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.