İnegöl Kent Konseyi Sokak Hayvanlarını Koruma Grubu Başkanı Şebnem Erkan’dan Çağrı: “Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkalım”

Yayınlama: 10.02.2024
97
A+
A-

*İnegöl Kent Konseyi Sokak Hayvanlarını Koruma Grubu Başkanı Şebnem Erkan’dan Çağrı: “Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkalım”*

İnegöl Kent Konseyi Sokak Hayvanlarını Koruma Grup Başkanı Şebnem Erkan, sokak köpekleri hakkında yapılan olumsuz haberlerin artık son bulması gerektiğini belirtti. Erkan, sokak hayvanlarıyla ilgili haksız ve abartılı durumların yanlış bir algı oluşturduğunu vurgulayarak, insanların sokak hayvanlarıyla uzun yıllardır bir arada yaşadıklarını hatırlattı.

Erkan, “Sokak hayvanlarının yaşam alanlarına yapılan binalar nedeniyle yerlerini terk etmek istemediklerini anlamalıyız. İstatistiklere göre, köpek türü insanlarla yaklaşık 15.000 yıl, kedi türü ise yaklaşık 5.000 yıl önce evcilleştirilmiştir. Bu hayvanlar, insanlar için avlanma, sürü koruma ve haşere avlama gibi önemli görevlerde yardımcı olmuşlardır.” şeklinde konuştu.Erkan, sokak hayvanlarının toplu yaşam alanları ve barınaklarda tutulmasının, viral enfeksiyon riski gibi sorunlara yol açabileceğini belirtti. Onların doğal yaşam alanlarına dönmesinin önemine dikkat çeken Erkan, bu sürecin kısırlaştırma, aşı ve tedavi gibi önlemlerle desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

İnegöl Belediyesi’nin sokak hayvanlarına yönelik önemli çalışmalar yürüttüğünü vurgulayan Erkan, vatandaşları küpesiz köpekleri belediyeye bildirmeye ve bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

Son olarak, Erkan, sokak hayvanlarına karşı duyarlılık gösterilmesi gerektiğini ve havlayan ya da yanımıza gelen her köpeğin saldırgan olmadığını hatırlattı. Doğal dengeyi korumanın önemine değinen Erkan, sokak hayvanlarının yok olmasının ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini vurgulayarak, insanların bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

Erkan, sözlerini İnegöl’de yaşam mücadelesi veren sokak hayvanlarına, Allah’ın dört ayaklı sessiz canlılarına duyarlılık gösterme çağrısıyla tamamladı.Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.