İnegöl’de ‘Harezmi Eğitim Modeli Sergisi’ eğitimde yenilikçi adımları sergiliyor

Yayınlama: 10.06.2024
14
A+
A-

İnegöl’de öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerilerini geliştirmek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Harezmi Eğitim Modeli’ni başarıyla uygulayan okullar, ‘Harezmi Eğitim Modeli Sergisi’ni izlenime açtı.

İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin hayatın içinden sorunlarla başa çıkabilme becerilerini artırmayı hedefleyen ‘Harezmi Eğitim Modeli’ni uygulayan okulların başarılı çalışmalarını sergiliyor. Atatürk Ortaokulu, Fatih İlkokulu, Gaziosmanpaşa İmam Hatip Ortaokulu, Gazipaşa Ortaokulu, Halime Hatun Anaokulu, İnegöl İlkokulu, İstaş Kentaş Ortaokulu, Müsiad Saime Sultan Bilim ve Sanat Merkezi, Yenice 19 Mayıs Ortaokulu ve Özel Zarafet Ortaokulu’nun katılımıyla düzenlenen ‘Harezmi Eğitim Modeli İnegöl İlçe Sergisi’ne ilgi büyük oldu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Zengin, beraberindeki şube müdürleri ve okul idarecileriyle birlikte Gaziosmanpaşa İmam Hatip Ortaokulu’nda gerçekleştirilen serginin açılışına katılarak, öğrencilerin ve öğretmenlerin emeklerini takdir etti. Sergide, öğrencilerin günlük hayatta karşılaştıkları sorunları çözmek için geliştirdikleri projeler, disiplinler arası yaklaşımları ve bilgi işlemsel düşünme becerilerini nasıl kullandıklarını gösteren birçok örnek sunuldu.


Eğitimdeki yenilikçi adımları sergileyen ‘Harezmi Eğitim Modeli’, öğrencilerin sadece bilgiyi ezberlemek yerine onu anlamalarını ve hayata geçirmelerini sağlayarak daha nitelikli bir eğitim deneyimi sunmayı amaçlıyor. Bu doğrultuda, İnegöl’deki okulların yürüttüğü projeler, öğrencilerin ve eğitimcilerin bu yönde attığı önemli adımları gözler önüne seriyor.

‘Hârezmî Eğitim Modeli’ nedir?

Gelişmiş ülkelerin, 21. yüzyılda çok hızlı değişen toplumsal ve ekonomik koşullar karşısında; teknolojiyi bilen, bilgilerini üretmek için teknolojiden faydalanabilen, bilgiye ulaşmak için grup olarak yeni fikirler tasarlayabilen ve tasarlama sürecinde bilgi işlemsel düşünme becerilerini kullanabilen bireylere ihtiyacı vardır.  Millî Eğitim Bakanlığı olarak gelişen ve değişen dünyanın ihtiyaçlarına uygun fertler yetiştirmek amacıyla Hârezmî Eğitim Modeli çalışmaları yapılmaktadır.

Hârezmî Eğitim Modeli; Bilgisayar Bilimleri, Fen ve Matematik Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sanat ve Tasarım ile Spor Bilimleri alanlarında disiplinlerarası düşünebilen, ezberden ve monotonluktan uzak, düşündüklerini becerileri ile hayata geçirebilen, sanatla bilimi, bilimle sosyal hayatı bütünleştirebilen, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı çağın yeniliklerine millî ve manevi değerler ile adapte etmeyi hedefleyen bir eğitim modelidir.

Hârezmî eğitim modelinin öğrenciler açısından genel amacı; yaşam problemlerini tanımlayarak bunlara yenilikçi ve etkili çözümler üretmek üzere Ar-Ge yöntemlerini işbirlikçi olarak uygulamaları sürecinde algoritmik düşünme, bilişsel ve üst bilişsel, sosyal-duygusal ve pratik ve fiziksel becerilerini geliştirmeleridir. Bu model, öğrencileri yaşam boyu öğrenmeye teşvik ederek teknolojiyi güvenli, etik ve ahlaki değerleri gözeterek üretim için kullanmaları konusunda bilinçlendirerek gerekli yetkinlikleri kazandırmayı hedefler.

Hârezmî eğitim modelinin öğretmenler ve yöneticiler açısından genel amacı ise öğrencilerin ilgi alanları, becerileri ve öğrenme gereksinimlerine odaklanarak işbirlikçi çalışma yolu ile yenilikçi teknoloji entegrasyonu ve disiplinlerarası yaklaşım ile öğrenme tasarımlarını geliştirme, uygulama ve değerlendirme süreçlerinde deneyimler edinerek kişisel, araştırma-geliştirme ve profesyonel becerilerini geliştirmelerine ve edindikleri kazanımları bilimsel çıktılar veya mesleki ortamlarda paylaşmalarına destek sağlamaktır. Model; her öğretmenin ve her seviyedeki yöneticinin kişisel ve mesleki gelişimine katkı sağlamayı, kendilerinin geliştirdikleri öğrenme tasarımlarını uygulayarak süreç ve sonuçlarını Ar-Ge mantığı ile anlamlandırmaları ve paylaşmaları yolu ile eğitimin her kademesindeki ekosisteme işbirlikçi çalışma ve deneyimlerin paylaşılması sürecine katkı sunmayı hedeflemektedir.

Hârezmî eğitim modeli ile öğrencilerimizin öğretmen rehberliğinde hayatın içinden sorunlara çözüm önerileri getirebilmeleri için bilgisayarsız, blok veya metin tabanlı programlama, robotik, oyun yapay zekâ programlama araçlarını kullanabilmelerini sağlamak ve böylece ülke menfaatlerine uygun bireyler yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Daha önce İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğünce pilotlanan ve Bakanlığımız’ın üst politika belgelerinde yer alan hedef ve amaçlar doğrultusunda güncellenerek kuramsal çerçevesi yeniden belirlenip geliştirilen Hârezmî Eğitim Modeli, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü bünyesinde 2023-2024 eğitim öğretim yılı Şubat ayında 27 pilot il ve her kademeden 115 okulda uygulanmaya başlayacaktır. 2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren ise ülke genelindeki tüm örgün eğitim kurumlarında uygulanması planlanmaktadır.

HABER: BÜŞRA ÖZDEMİRBir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş