Kasım Efendi Cami içindeki türbe Vatandaşların yoğun ilgisine neden olur

Yayınlama: 13.04.2024
164
A+
A-

İnegöl, tarihi ve manevi değerleriyle öne çıkan bir şehir olarak bilinir. Bu manevi değerlerden biri de Kasım Efendi Hazretleri’nin türbesidir. Dikkat çeken bir nokta ise, Kasım Efendi Hazretleri’nin türbesinin cami içinde bulunması, vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılanıyor.

Kasım Efendi Hazretleri’nin türbesinin cami içinde bulunmasının ardında yatan sebep, eski bir caminin genişletilmesiyle ortaya çıktığı ifade ediliyor. Eski caminin genişletilmesi sırasında, dışarıda bulunan türbenin cami içinde kalmış olması, daha önce nadir görülen bir hadiseyi meydana getirmiş durumda.

Ancak bu durum, insanların Kasım Efendi Hazretleri’ne olan ilgisinin ve türbeye olan ziyaretlerin artmasına sebep oldu.

Özellikle Ramazan ayında da birçok vatandaş türbeyi ziyaret ederken, bu manevi atmosferden istifade ediyor.


KASIM EFENDİ KİMDİR?

İnegöl, tarih boyunca manevi değerleriyle öne çıkan birçok zatı bağrında barındırmıştır. Bu değerli şahsiyetlerden biri de Fazilet sahibi şeyhlerden ve Ulu Pir Abdülkadir Geylanî Hazretleri’nin torunlarından biri olan Kasım Efendi Hazretleri’dir. Kendi zamanında büyük bir etki bırakan ve manevi mirasıyla İnegöl’e iz bırakan Kasım Efendi Hazretleri, yaşamı ve eserleriyle anılmaya devam ediyor.

941 yılında vefat eden Kasım Efendi Hazretleri, tasavvuf, ahlak ve nasihat konularında derin bilgisiyle tanınmıştır. Hicrî 902 yılında kaleme aldığı “Cevâhiru’l-Ahbar” adlı manzum eseri, günümüzde hala Kasım Efendi Camii’nde muhafaza edilmekte ve ilgi görmektedir. Bu eser, 32 bab üzere tertip edilmiş, içeriğindeki zengin öğütlerle insanların manevi dünyasına ışık tutmaktadır.

Kasım Efendi Hazretleri’nin manevi yolculuğu, Yiğitbaşı Ahmed Efendi Hazretleri’nin halifelerinden İzzeddin Ali Karamanı es-Saruhânî Hazretleri’nden aldığı hilafetle başlamıştır. “Noktacı” lakabıyla anılan Kasım Efendi Hazretleri, bu unvanıyla da tanınmış ve manevi öğretileriyle birçok insanın kalbinde iz bırakmıştır.

Ayrıca, Kasım Efendi Hazretleri’nin halifesi Muhammed Muhyiddin Karahisarî Hazretleri’nin “Araisü’l-Vüsûl” adlı “Usûl-i Aşere” şerhi, onun ilmi yönünü de ortaya koymaktadır. Bu şerh, İnegöl’ün manevi mirasına önemli bir katkı sunmuş ve bölgedeki ilim ve irfan geleneğini güçlendirmiştir.

Kasım Efendi Hazretleri’nin mürşidi olan Ramazan Efendi Hazretleri ise Halvetiye tarikatının seçkin mürşitlerinden biri olup, manevi öğretileriyle öğrencilerine rehberlik etmiştir.

İnegöl, Kasım Efendi Hazretleri gibi manevi değerleriyle dolu bir geçmişe sahip olmanın gururunu yaşarken, onun öğretileriyle günümüzde de aydınlanmaya devam etmektedir. Kasım Efendi Hazretleri’nin yaşamı ve mirası, İnegöl’ün manevi zenginliğini her daim canlı tutmaktadır.

 

HABER: SERHAT ÇİÇEKBir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş