Sandığa gitmeyene ceza tebligatı gelecek

Yayınlama: 27.03.2024
415
A+
A-

Ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de 31 Mart 2024 Mahalli İdare Seçimleri heyecanı yaşanırken, bazı vatandaşların ‘sandığa gitmeme’ ihtimalini düşünmesinin sonuçları da belli oldu. Seçimlerde sandığa gitmeyen vatandaşların evine ceza tebligatı gidecek.

Türkiye’de seçim yasalarına göre oy kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak, bu zorunluluğun ihlali durumunda uygulanacak cezalar belirli kurallara tabidir.

Seçimler, demokratik sürecin temel taşlarından biridir ve her vatandaşın bu sürece katılımı önemlidir. Türkiye’de seçimlerde oy kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu zorunluluk, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 25. maddesinde açıkça belirtilmiştir. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından oy kullanmanın gerçekleşmediği durumlarda cezai işlem uygulanmaktadır.


Oy kullanmama cezası 2010 yılında 22 TL olarak duyurulmuştu. Ancak, 2023 yılında yapılan genel seçimlerde oy vermeme cezası 300 lira olarak belirlenmiştir. Oy kullanmayan seçmene ceza tebligatı gönderilir ve ödeme işlemleri Maliye Bakanlığı ya da PTT gibi kurumlar üzerinden yapılmaktadır.

Seçimde oy kullanma zorunluluğu dışında, belirli gruplar oy kullanamazlar. Bu gruplar arasında kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar, silahaltında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları ile askeri öğrenciler, taksirli suçlar dışında kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler yer almaktadır.

Seçimler, demokrasinin en temel unsurlarından biridir ve her vatandaşın bu sürece katkı sağlaması önemlidir. Yerel seçimlerde oy kullanma hakkını kullanmayanlar, belirlenen cezai yaptırımlarla karşılaşabilirler. Bu nedenle, vatandaşların seçimlerde aktif olarak yer almaları, demokratik sürece katkı sağlamaları büyük önem taşımaktadır.

HABER: UĞUR KESENBir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş