İnegöl’de iz bırakan isim; Keklik Kemal

Yayınlama: 15.01.2024
453
A+
A-

İnegöl’ün yetiştirdiği en önemli isimlerden biri olan Kemal Erkal, spor hayatındaki başarıları ile İnegöl’ün gururu oldu.

İnegöl’ün yetiştirdiği önemli sporcular arasında yer alan Keklik Kemal, futbol kariyeri boyunca birçok önemli başarı elde etti. 1937 yılında İnegöl’de doğan Kemal Girginer, İnegöl İdmanyurdu takımının futbolcusu olarak Bursa Karması’na seçildi ve bu süreçte Ankara’da düzenlenen Türkiye şampiyonasında forma giydi.

Bursa Karması’nda dikkat çeken performansıyla adından söz ettiren Keklik Kemal, aynı turnuvada Üsteğmen Rıza Palaska ve Ankara’da askerlik yapan Hıfzı Doğdubay gibi birçok İnegöllü futbolcuyla birlikte mücadele etti. Erol Erkal’ın gözünden kaçmayan başarılı performansı, onu Beşiktaş’a transfer etti ve bu şekilde Üç Büyüklerin formalarını giyen ilk İnegöllü futbolcu unvanını kazandı.

1957-58 sezonunda Karşıyaka’ya transfer olan Keklik Kemal, uzun yıllar bu takımda başarılı performans sergiledi. 1964-65, 1965-66, 1966-67 sezonlarında ise Bursaspor’un formasını giyen Kemal Girginer, ikinci Milli Lig’e katılarak Bursaspor’un Birinci Milli Lige çıktığı kadronun önemli bir parçası oldu.

Keklik Kemal, İnegöl’ün yetiştirdiği gurur verici sporcular arasında yer alarak Türk futbol tarihine iz bırakmış, hem yerel hem de ulusal düzeyde önemli başarılara imza atmış bir isim olarak hatırlanmaya devam ediyor.

HABER: SERHAT ÇİÇEKBir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.