İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 560’a yükseldi

Yayınlama: 09.10.2023
14
A+
A-

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 560’a çıktı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bölgedeki can kayıpları ile yaralılara ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 560 kişinin yaşamını yitirdiği, 2 bin 900 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Bakanlık, daha önceki açıklamasında, söz konusu saldırılarda 493 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 751 kişinin yaralandığını bildirmişti.

İsrail güçleri Batı Şeria’da 16 Filistinliyi öldürdü

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin El Halil kenti yakınlarında açtığı ateş sonucu Ahmed Ebu Türki’nin (28) hayatını kaybettiği belirtildi.

Bununla birlikte İsrail güçlerinin Kudüs ve Batı Şeria’da 7 Ekim’den bu yana öldürdüğü Filistinlilerin sayısı 16’ya yükseldi.

Filistin Sağlık Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada Kudüs’ün yanı sıra Batı Şeria’nın El Halil, Ramallah, Eriha, Nablus ve Kalkilya kentlerinde 7 Ekim’den bu yana toplam 15 Filistinlinin İsrail güçlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Gazze Şeridi’nden düzenlenen saldırılarda ölen İsraillilerin sayısı 800’ü geçti

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nden düzenlenen saldırılarda ölen İsraillilerin sayısının 800’ü geçtiği bildirildi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’ın haberine göre, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e başlattığı “Aksa Tufanı” isimli saldırıda en az 800 İsrailli öldü.

Saldırıda 2 bin 400 İsraillinin de yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

Gazze’deki Kassam Tugayları, Ben Gurion Havalimanı’na roket saldırısı düzenlediğini duyurdu

Abluka altındaki Gazze’de, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’na roket saldırısı düzenlediklerini bildirdi.

Kassam Tugayları, Telegram’dan yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in, Gazze’de sivillere yönelik saldırılarının devam etmesine cevap olarak, Ben Gurion Havalimanı’na roket saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

Açıklamada ayrıca “Aksa Tufanı” kapsamında Askalan kentine de 100 roket atıldığı ifade edildi.

İslami Cihad’ın askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri de yaptığı açıklamada, Tel Aviv ve Askalan’ın roketlerle vurulduğunu belirtti.

Öte yandan, İsrail ordusundan yapılan açıklamada, ülkenin orta kesiminde “Büyük Tel Aviv”i de içine alan bölgede sirenlerin çaldığı belirtildi.

İsrail Kanal 12 Televizyonu da Gazze’den Askalan’a çok sayıda roket atıldığını doğruladı. Yediot Ahranot gazetesi ise Gazze’den atılan bir roketin Askalan’da bir binaya isabet ettiğini geçti.

İsrail tarafı, Ben Gurion’a yapılan saldırıyı ve roketlerin havaalanına isabet edip etmediğini henüz doğrulamadı.

El-Kassam Sözcüsü Ebu Ubeyde: “Yeni bir grup İsrailliyi esir aldık ve Gazze’ye getirdik”

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi çevresindeki Yahudi yerleşim birimlerinden yeni bir grup İsrailliyi esir aldığını duyurdu.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Hamas’a bağlı El-Aksa TV’de yayımlanan konuşmasında, “Tugay’a bağlı savaşçıların yeni bir grup İsrailliyi esir alıp Gazze Şeridi’ne geçirmeyi başardığını” söyledi.

Kassam Tugayları üyelerinin, esir aldıkları İsraillilerin bazılarının İsrail güçleri tarafından öldürüldüğünü belgelediğini aktaran Ebu Ubeyde, esirlerin sayısına ilişkin bilgi vermedi.

Kassam Tugayları güçlerinin hala İsrail’de bulunduğunu, bazı şehir ve Yahudi yerleşim yerlerinde çatıştığını belirten Ebu Ubeyde, Gazze’nin kuzeyindeki Mav’kiim Yahudi yerleşim bölgesinde şiddetli çatışmalara girdiklerini ve İsrail saflarında çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu ifade etti.

Ebu Ubeyde, Kassam’a bağlı silahlı güçlerin Gazze Şeridi’nin güneyindeki Sofo bölgesinde konuşlandığını ve İsrail güçleriyle çatışmalarının hala sürdüğünü bildirdi.

İsrail makamlarından Hamas tarafından ele geçirildiği belirtilen yeni esirlere ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’ne hava saldırılarını gece boyunca sürdürdü

İsrail savaş uçaklarının gece boyunca Gazze Şeridi’nin güney ve kuzeyindeki hedefleri vurması sonucu ölü ve yaralıların olduğu belirtildi.

Bölgedeki AA muhabirinin görgü tanıkları ve tıbbi kaynaklardan aldığı bilgiye göre, kentteki sivil yerleşim yerlerine savaş uçaklarının düzenlediği bir dizi hava saldırısı sonucu ölenler ve yaralananlar oldu.

Gazze’nin Mısır sınırı yakınlarında bulunan Rafah kentindeki Ebu Hilal Ailesi’ne ait ev, İsrail savaş uçaklarının bombalaması sonucu yıkıldı.

Bölgedeki tıbbi kaynaklardan alınan bilgiye göre, enkaz altında kalanlardan en az 9 kişi hayatını kaybetti.

Hava saldırısına maruz kalan evin çevresindeki diğer evlerde de büyük hasar meydana geldi, çok sayıda yaralanan oldu.

Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun beldesinin Karaman ve Naayma caddelerindeki evleri hedef alan 20’den fazla hava saldırısında da onlarca kişi yaralandı.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, kentin kuzey kesimlerindeki Beyt Lahye bölgesindeki bazı ailelerin evlerine düzenlenen hava bombardımanı sonucu bir kişi hayatını kaybetti, 20’den fazla kişi çeşitli şekillerde yaralandı.

İsrail savaş uçakları, Gazze’nin güneyindeki Zeytun Mahallesi’nin doğusunda bulunan bir evi de hedef aldı.

Yine Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinde bulunan Abul Amreyn ailesine ait evin savaş uçaklarından atılan roketle vurulması sonucu bir kadın hayatını kaybetti.

Gazze Şeridi’ndeki hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre, İsrail savaş uçaklarının, Gazze’nin doğusundaki Şucaiyye Mahallesi’ndeki Harare ailesinin evini hedef alması sonucu, 7 kişi yaralandı.

Kentin orta kesimlerindeki Yermuk Camisi yakınında bir ev de isabet aldı.

İsrail’in gece boyunca Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarında 24 kişi hayatını kaybetti

İsrail savaş uçaklarının, Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerine yönelik gece boyunca düzenlediği hava saldırılarında 24 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Gazze Şeridi’ndeki AA muhabirinin hastane ve güvenlik kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Gazze’nin Mısır sınırına yakın Rafah kentindeki Ebu Hilal Ailesi’nin evine İsrail savaş uçaklarının hava saldırısı sonucu ev halkından 18 kişi hayatını kaybetti.

Saldırıda yıkılan evin enkazından çıkarılan yaralılar ise tedavi altına alındı.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, kentin kuzey kesimlerindeki Beyt Lahye bölgesindeki bazı ailelerin evlerine düzenlenen hava bombardımanı sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 20’den fazla kişi yaralandı.

Yine Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinde bulunan Abul Amreyn ailesine ait evin savaş uçaklarından atılan roketle vurulması sonucu toplam 5 kişi hayatını kaybetti, birçok kişi yaralandı.

Gazze Şeridi’ndeki hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre, İsrail savaş uçaklarının, Gazze’nin doğusundaki Şucaiyye Mahallesi’ndeki Harare ailesinin evini hedef alması sonucu, 7 kişi yaralandı. Aynı bölgede Hamas Hareketi’nin kurucularından ve Siyasi Büro Üyesi Ravhi Müşteha’nın evine de benzeri bir hava saldırısı düzenlendi.

Hava saldırılarının özellikle bu gece çok yoğun olduğunu belirten AA muhabiri, sabah saat 05.38 itibariyle bombardımanın kentin birçok yerinde aralıksız sürdüğünü aktardı.

Bölgede yaşayan görgü tanıklarına göre, kentin kuzeyindeki Beyt Hanun beldesinin belediye bölgesi, Karaman ve Naayma caddelerindeki yapılara 60’tan fazla hava saldırısı düzenlendi, bombardıman evlerde ve altyapıda büyük hasar oluşturdu.

İsrail ordusu, gece boyu Gazze’ye 500’den fazla hava saldırısı düzenlediğini duyurdu

İsrail ordusu, gece boyunca Gazze Şeridi’ne 500’den fazla hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

İsrail ordusundan konuya dair yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Gece savaş uçakları, helikopterler, hava araçları ve topçu güçleri, Gazze Şeridi’nde Hamas ve İslami Cihad’a ait 500’den fazla noktayı hedef aldı.” ifadeleri kullanıldı.

Filistinli grupların bazı yetkilileri yaşadığı gerekçesiyle birkaç yüksek katlı konuta da hava saldırısı düzenlendiği aktarılan açıklamada, Beyt Hanun bölgesinde ise 3 tünelin hedef alındığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının süreceğine dikkat çekildi.

İsrail hava saldırılarıyla Gazze Şeridi’nde 7 camiyi yıktı

İsrail ordusunun hava saldırılarında Gazze Şeridi’nde 7 caminin yıkıldığı belirtildi.

İsrail savaş uçakları, Gazze’nin orta kesimlerindeki er-Rummal mahallesinde bulunan El Abbas Camisine çok sayıda roketle saldırı düzenledi.

Son saldırıda tahrip olan El-Abbas Camisi ile İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarıyla yıktığı cami sayısı 7’ye çıktı.

İsrail daha önce de Gazze’deki Es-Susi, El-Yermuk, El-Emin Muhammed, Ahmed Yasin, Muhammed el-Habib ve El-Garbi camilerini vurmuştu.

Öte yandan, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik yoğunlaştırdığı saldırıları devam ediyor.

İsrail ordusu: Gazze’den sızan Filistinli silahlı gruplarla çatışmalar sürüyor

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’nden çevredeki İsrail yerleşimlerine sızan Filistinli silahlı gruplarla çatışmaların devam ettiğini söyledi.

İsrail Ordu Sözcülüğü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nden çevredeki İsrail bölgelerine sızan Filistinli silahlı gruplarla çatışmaların sürdüğünü doğruladı.

Sözcülük, İsrail güvenlik güçlerinin Gazze Şeridi’ne birkaç kilometre mesafede Beeri beldesinde gece boyunca 70-90 arası silahlı unsurla çatışmaya girdiğini, Filistinli silahlı grupların tamamının buradaki yerleşim yerine sızmayı başaramadığını ve çatışmaların sürdüğünü kaydetti.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’ın haberine göre İsrail ordusu, 7 Ekim’den itibaren Gazze Şeridi’nden 800-1000 arası Filistinli silahlı unsurun 80 ayrı noktadan İsrail içindeki 20 yerleşim yeri ve 11 askeri üsse girdiğini değerlendirdi.

İsrail güvenlik güçlerinin Gazze Şeridi çevresindeki 7 ayrı noktada Filistinli silahlı gruplarla çatıştığı belirtildi.

Ayrıca, Gazze’den Beeri yerleşim yeri yakınlarına açılan bazı tüneller aracılığıyla Filistinli silahlı grupların sızma yaptığından şüphelenildiği aktarıldı.

İsrail ordusu, dün Beeri dahil olmak üzere Gazze Şeridi çevresindeki 24 yerleşim biriminden İsraillilerin tahliye edildiğini ve bu tahliyelere devam edeceğini duyurmuştu.

İsrail askerleri, Lübnan sınırı yakınında yanlışlıkla kendi askerlerini vurdu

İsrail ordusu, Lübnan sınırı yakınındaki Celil Garbi bölgesinde bulunan askerlerinin yanlışlıkla kendi askerlerine ateş açması sonucu 4 yaralı olduğunu duyurdu.

İsrail resmi haber ajansı KAN’ın ordu sözcüsüne dayandırdığı habere göre, Celil Garbi yakınındaki bir Yahudi yerleşim yerinde görev yapan İsrail güçleri, kontrol noktasına hızlıca yaklaşan araca ateş açtı.

Daha sonra askeri aracın içindekilerin İsrail ordusuna bağlı askerler olduğu anlaşıldı. Hafif yaralanan İsrail askerleri tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırıldı.

İsrail pazar günü, Hizbullah örgütünün İsrail işgali altındaki Şeba Çiftlikleri bölgesine kurduğu bir çadırı silahlı insansız hava aracıyla bombalamıştı.

Yine İsrail merkezli Yediot Ahronot’un haberine göre, pazar günü İsrail güçleri Gazze sınırı yakınındaki Aşdod kentinde bir araca ateş açtı. İsrail güçlerinin dur ihtarına uymayan ve Gazze yakınlarından İsrail’in orta kesimlerine doğru gitmek isteyen araçta öldürülen kişinin İsrail vatandaşı olduğu ortaya çıktı.

İsrail ordusu, saldırılarda ölen asker sayısının 73’ye yükseldiğini açıkladı

İsrail ordusu, Hamas’ın önceki gün başlayan ve bugün de devam eden saldırılarında ölen askerlerinin sayısının 73’ye yükseldiğini duyurdu.

İsrail ordusu, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Hamas’ın 7 Ekim’de başlayan saldırılarında bugüne kadar 73 İsrail askerinin öldüğü, hayatını kaybeden 16 İsrail askerinin daha kimlik bilgilerinin aileleri ve kamuoyuyla paylaşıldığı ifade edildi.

İsrail ordusu, daha önce yaptığı açıklamada, toplam 57 askerinin öldüğünü duyurmuştu.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi çevresindeki takviyeleri devam ediyor

İsrail’in savaş ilan etmesiyle birlikte abluka altındaki Gazze Şeridi çevresinde yoğun askeri hareketlilik sürüyor.

İsrail’in güneyinde abluka altında bulunan Gazze Şeridi çevresinde olağanüstü durum devam ediyor. İsrail ordusuna ait onlarca tank, zırhlı araç ve askeri birlikler bölgede konuşlandı ve bölgedeki hareketlilik sürüyor.

İsrail ordusuna ait savaş uçaklarının Gazze Şeridi’ne yönelik bombardımanı, İsrail içindeki bölgelerde güçlü patlamalar olarak duyuluyor.

İsrail ordusu, Gazze çevresindeki 7 ayrı yerleşim yerinde Filistinli silahlı gruplarla çatışıyor.

Yaşananlar “İsrail’in 11 Eylül’ü”

İsrail Ordu Sözcüsü Doron Spielman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hamas’a bağlı silahlı unsurların “havadan, karadan ve denizden” bu bölgelere geldiğini belirterek, İsrail’in kaotik bir gün yaşadığını dile getirdi.

Hamas’tan bu saldırıya katılan herkesin peşine düşeceklerini savunan Spielman, yaşananları “İsrail’in 11 Eylül’üne” benzetti.

Sderot kentindeki polis karakolu enkaz halinde

İsrail polisi ve özel kuvvetleri, Gazze Şeridi’nden sızarak Sderot kentindeki polis merkezini ele geçiren Filistinli silahlı gruplarla pazar gece boyunca çatıştı.

Sderot polis karakolundan ise geriye bir enkaz kaldı.

Kullanılan patlayıcılar nedeniyle enkaza dönen binada duvarların karardığı, boruların patlaması sonucu çevreyi su bastığı görülüyor. Karakolun çevresinde çok sayıda yanmış araç dikkati çekiyor. İsrail polisi, 10 Filistinli silahlı unsurun burada etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Sderot’a 20’den fazla roket isabet etti

Yaklaşık 31 bin nüfuslu sınır kenti Sderot’un Belediye Başkanı Alon Davidi, abluka altındaki Gazze’den İsrail’e başlatılan saldırıları ve kentteki gelişmeleri değerlendirdi.

Davidi, Gazze’den araçlarla Sderot’a sızan grupların şehir karakoluna saldırdıklarını belirterek, “Şehir karakolunu görüyorsunuz. İki cip ve silahlarla binaya girdiler. Karakolun hem içinde hem de dışında çok şiddetli çatışmalar yaşandı. 10’dan fazla terörist öldürüldü. İsrail polisinden 8-9 kişi karakolun içinde ve dışında yaşamını kaybetti.” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan tüm İsrail ordusunu ve silahlarını kullanarak Gazze’ye kapsamlı bir harekat başlatmasını isteyen Davidi, “Gazze’ye girip Hamas ve İslami Cihad’ı yok etmeliyiz. Eğer ülke ve hükümetin zamana ihtiyacı varsa biz aylarca evlerimizde kalıp ordunun Gazze’de işini yapıp Hamas’ın ve İslami Cihad’ın tüm lider kadrolarının öldürmesini bekleyebiliriz. Bu seçeceği sunuyoruz.” ifadesini kullandı.

Gazze’den Sderot’a füze saldırılarının devam ettiğini kaydeden Davidi, “Demir Kubbe’ye rağmen bugün 20’den fazla roket ve havan, ev ve kamu binasına isabet etti. Şu ana kadar roket saldırılarında yaralanan ya da hayatını kaybeden olmadı.” diye konuştu.

“Hizbullah’la savaş başlarsa, Hayfa da kuzey de burası gibi olacak”

Sderot’ta yaşayan 60 yaşındaki Ron, cumartesi sabaha karşı kırmızı alarm verildiğinde neyle karşı karşıya olduklarını bilmediklerini belirterek, “Alarmdan 10 dakika sonra silah sesleri duymaya başladık. Şaşırmıştım. Camdan baktığımda Hamaslıların polise ve insanlara ateş açtığını gördüm. Hemen tüm kapıları kapatarak sığınağa gittik.” dedi.

Ron, Sderot dışında Gazze çevresindeki diğer bölgelerde de büyük bir çatışma olduğunu daha sonra anladıklarını ifade etti.

Yaşadığı kenti ve evini terk etmeyeceğini söyleyen Ron, “Bunu söylemek belki biraz garip olacak ama burası basit ve sakin bir yer, insanları da öyle. Burayı seviyorum ve başka bir yere gitmeyi düşünmüyorum. Güneyde kalmaya devam edeceğim. Nereye gideyim ki? Hizbullah’la savaş başlarsa, Hayfa da kuzey de burası gibi olacak.” şeklinde konuştu.

Gazze’den İsrail tarafına roket atışları üçüncü gününde de sürüyor

Abluka altındaki Gazze Şeridi’den İsrail tarafına roket atışları 3. gününde de devam ediyor.

Özellikle İsrail’in güneyinde Gazze Şeridi çevresindeki yerleşim yerlerinde zaman zaman sirenler çalıyor.

Aşkelon şehri çevresinde zaman zaman İsrail’e ait Demir Kubbe hava sisteminin Gazze’den atılan roketlerin havada imhası sırasında çıkan patlama sesleri duyuluyor.

Demir Kubbe’nin imha edemediği roketler de oluyor.

O roketlerden biri gece saatlerinde Aşkelon’da iki katlı bir eve isabet etti ve evde hasar oluştu.

İsrail acil yardım servisi Kızıl Davud Yıldızı’ndan yapılan açıklamaya göre, saldırıda şarapnel isabet etmesi sonucu bir İsrailli orta derecede yaralandı.

Öte yandan İsrail ordusunun Gazze sınırına yakın bir bölgeye çok sayıda zırhlı araç konuşlandırdığı görüldü.

İsrail ordusu: Gazze’ye yönelik hava saldırılarında 1000 ton patlayıcı kullanıldı

Ordudan yapılan yazılı açıklamada, dün akşam saatlerinden bu yana Gazze Şeridi’ne her birine onlarca savaş uçağının katıldığı 4 hava saldırısı düzenlendiği ve 800’den fazla noktanın hedef alındığı kaydedildi.

Açıklamada, Beyt Hanun’da Hamas’a ait noktalar ve bölgenin doğusundaki Şucaiyye Mahallesi’nin yanı sıra operasyonların sürdüğü Cebaliye’deki askeri altyapılar ve bir cami gibi Gazze Şeridi’nin farklı bölgelerinde bazı noktaların vurulduğu ifade edildi.

İsrail ordusunun 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarında 1000 tondan fazla patlayıcı ve füze kullanıldığı belirtilen açıklamada, söz konusu saldırılarda yüzlerce Filistinlinin öldüğünün tahmin edildiği ve sınırı aşarak yakınlardaki yerleşim birimlerine sızan onlarca Hamas mensubunun yakalandığı aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, 7 Ekim’den bu yana Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi’nin İsrail’e desteğini vurgulayan ABD Merkez Komutanlığı ile “iki kez” görüştüğü, tüm savaş alanlarında hazırlıklar artırılmaya ve kuzey bölgesindeki güçlerin takviyesine devam edildiği ve son günlerde yüz binlerce yedek askerin göreve çağrıldığı kaydedildi.

İsrail’den Gazze’deki 3 beldede yaşayan Filistinlilere “evlerinizi terk edin” çağrısı

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus şehrinin Abesan el-Kebira, Abesan Sagira ve Hırbe Huzaa beldelerinde yaşayanlar başta olmak üzere Gazze sakinlerine çağrıda bulundu.

“Filistinli silahlı grupların bu bölgeleri kullandığını” savunan Adraee, belde sakinlerinin can güvenlikleri için derhal evlerini boşaltmaları ve Han Yunus kent merkezine geçmeleri gerektiğini ifade etti.

İsrail ordusu, 2 gündür Gazze Şeridi’nin sınır bölgelerinde yaşayanların telefonlarına rastgele mesajlar göndererek evlerini boşaltmalarını istiyor.

Gazze’nin iç kesimlerinde yaşayan bazı Filistinlilerin de İsrail tarafından telefonla aranarak benzer mesajların iletildiği ifade ediliyor.

İsrail ordusunun saldırı öncesinde sık sık bu yönde mesajlar göndermesi Filistinli sivillerde endişe ve korkuya neden oluyor.

İsrail ordusu Gazze sınırına yığınak yapıyor

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi sınırına yığınak yaparken bölgede tansiyon giderek yükseliyor.

Filistinli grupların 7 Ekim’de başlattığı “Aksa Fırtınası” sonrası İsrail ordusunun Gazze Şeridi sınırındaki hareketliliği dikkati çekiyor.

İsrail ordusu Gazze’ye yönelik hava saldırılarına devam ederken Filistinli gruplar da roket atışlarını sürdürüyor.

Bölgede bunun yanı sıra İsrail ordusunun hazırlıklarındaki hareketlilik göze çarpıyor.

İsrail ordusuna ait buldozerler bölgede yeni siperler kazıyor. Bölgeye yerleştirilen top ve obüslerin namlusu Gazze’ye çevrilmiş durumda.

Öte yandan Gazze sınırına yakın bölgelere çok sayıda İsrail askeri ve polisi konuşlandırılmış durumda.

Ayrıca bölgedeki bazı yollarda İsrail güvenlik güçlerinin kontrol noktaları bulunuyor. İsrail güçleri bölgede zaman zaman da devriye atıyor.

İsrail ordusu Gazze çevresindeki Yahudi yerleşim birimlerinde kontrolü sağladığını duyurdu

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze Şeridi çevresindeki İsrail yerleşim yerlerinde kontrolün sağlandığını, herhangi bir çatışma olmadığını ancak bölgede hala Filistinli silahlı unsurların bulunabileceğini söyledi.

İsrail ordusunun, olası sızma girişimlerine karşı Gazze sınırını tank, helikopterler ve askeri hava araçları ile koruyacağını aktaran Hagar, İsrail güçlerinin Filistinli silahlı kişilerle çatışmasının şu anda “sınırlı” olduğunu aktardı.

Hagari, Gazze Şeridi çevresindeki 24 beldeden 15’inin boşaltıldığını, gün boyunca tahliyenin devam edeceğini ancak bölgedeki en büyük kent Sderot’un tahliye edilmeyeceğini aktardı.

İsrail ordusunun Hamas ve Filistinli gruplarla çatışması “sınırlı” şekilde sürüyor

İsrail’in güneyinde abluka altında bulunan Gazze Şeridi çevresinde olağanüstü durum devam ediyor. İsrail ordusuna ait onlarca tank, zırhlı araç ve askeri birlikler bölgede konuşlandı ve bölgedeki hareketlilik sürüyor.

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi çevresinde yer alan Yahudi yerleşim birimlerinde kontrolü sağladığını ancak bölgede hala Filistinli silahlı unsurların bulunabileceğini kaydetti.

İsrail ordusundaki 300 bin yedek asker seferberliğe katıldı

Tüm savaş alanlarında hazırlıkları artıran ve kuzey bölgesindeki güçlerin takviyesine devam eden İsrail ordusundaki 300 bin yedek asker seferberliğe katıldı.

İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik bombardımanı devam ederken Gazze tarafından da zaman zaman roket artışları sürüyor.

Gazze Şeridi’nin sınır bölgelerine yakın veya İsrail’in yoğun saldırılarının hedefindeki bölgelerde yaşayan Filistinler, evlerini terk ediyor.

Abluka altındaki Gazze’den atılan roketler Ben Gurion Havaalanı’nı hedef aldı

Roketlerden biri, Tel Aviv yakınlarında yer alan ülkenin en büyük uçuş noktası Ben Gurion Havaalanı’nın uluslararası uçuşlar için kullanılan 3. Terminali’nin yakınlarına düştü.

İsrail medyasına yansıyan görüntülerde, terminal binasının yakınından dumanlar yükseldiği görüldü.

Kudüs ve merkez şehirlerde roket saldırıları

Öte yandan Gazze’den fırlatılan roketler nedeniyle Kudüs’te patlama sesleri duyuldu. İsrail makamları tarafından kentte uyarı amaçlı sirenler devreye sokuldu.

Kudüs’ün yanı sıra roketlerin hedefindeki İsrail’in orta kesimleri ile Tel Aviv bölgesindeki siren sistemleri de aktif hale getirildi.

İsrail acil yardım servisi Kızıl Davud Yıldızı’ndan yapılan yazılı açıklamada, roketlerin düştüğü bölgelerde yapılan incelemelerde şu ana kadar can kaybı tespit edilmediği aktarıldı.

Söz konusu roketlerden kaç tanesinin “Demir Kubbe” hava savunma sistemlerince imha edilip edilmediğine ilişkin İsrail ordusundan açıklama yapılmadı.

İsrail’de çalışan 100’ü aşkın Gazzeli işçi sınır dışı edildi

İsrail’de çalışan 100’den fazla işçi, İsrailli yetkililer tarafından sınır dışı edildikten sonra işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentine gönderildi.

Gazzeli işçilerin, Ramallah Valisi Leyla Ganam tarafından valilik merkezinde kabul edildiği öğrenildi.

Filistinli işçi Muhammed Tenira, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin, dün sabah saatlerinde iş yerlerine baskın düzenleyerek kendilerini darbettiğini, karga tulumba otobüslere bindirilerek Ramallah yakınında bir bölgeye sınır dışı edildiklerini ifade etti.

Gazze’deki Filistin Çalışma Bakanlığına göre, İsrail’de çalışma izni alan yaklaşık 18 bin 500 Filistinli bulunuyor.

Kassam Tugayları: İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırısında elimizdeki 4 İsrailli öldü

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, yaptığı açıklamada, İsrail’in dün gece ve bugün Gazze’ye düzenlediği bombardımanın, Kassam Tugaylarının elinde bulunan 4 İsraillinin ve bir Kassam Tugayı mensubunun ölümüyle sonuçlandığını öne sürdü.

Saldırıda öldüğü iddia edilen İsraillilerin kimliğine ilişkin ise bilgi verilmedi.

İsrail ordusu: Gazze Şeridi’nden atılan roket Tel Aviv-Kudüs arasındaki yolu hedef aldı

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze’den fırlatılan roketin, Kudüs ile Tel Aviv’i birbirine bağlayan “Birinci Cadde” olarak bilinen ana yol yakınlarındaki açık alana düştüğü aktarıldı.

Olay sonucu can kaybı veya yaralanma yaşanmadığı kaydedildi.

Roket düşmeden önce Tel Aviv dahil olmak üzere İsrail’in merkezindeki pek çok kentte sirenler çaldı.

Sosyal medyada paylaşılan bazı videolarda, sirenlerin çalmasının ardından Uluslararası Ben Gurion Havalimanı’ndaki yolcuların endişe içinde yerde oturdukları görüldü.

İsrail’in Cibaliya Mülteci Kampı’nda düzenlediği saldırıda çok sayıda Filistinli öldü

İsrail’in, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’nda bir eve hava saldırısı düzenlediği ve çok sayıda kişinin öldüğü belirtildi.

Gazze’deki Filistin İçişleri Bakanlığından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’nın Et-Tirens bölgesindeki Ebu Aşkiyan ailesinin evini hedef aldığı belirtildi.

Saldırıda detay verilmeksizin çok sayıda Filistinlinin öldüğünü veya yaralandığı aktarıldı.

İsrail ordusu, Lübnan’dan ülkeye sızmaya çalışan bazı kişilerin öldürüldüğünü doğruladı

İsrail ordusu, Lübnan’ın güneyindeki sınır bölgesinden İsrail’e yönelik sızma girişimine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Lübnan topraklarından İsrail’e sızmaya çalışan silahlı bazı şüphelilerin sınırda öldürüldüğü bilgisine yer verilen açıklamada, İsrail askerlerinin bölgede arama çalışmalarına devam ettiği belirtildi.

İsrail’e ait helikopterin sınır bölgesinde bazı hedefleri vurduğu kaydedilirken, öldürülen kişilerin sayısına ilişkin ise bilgi verilmedi.

İsrail’in Kanal 14 televizyonunda yayımlanan haberde ise Lübnan’dan İsrail’e sızmaya çalışan 2 kişinin askerler tarafından öldürüldüğü kaydedildi.

Lübnan’daki Hizbullah Hareketi Basın Sorumlusu Rana Sahili, AA muhabirine, sınır üzerinde meydana gelen sızma girişimi ve saldırılarının Hizbullah tarafından gerçekleştirilmediğini, sınırdaki gerginlikle bağlantılarının bulunmadığını ifade etti.

Lübnan medyasında çıkan haberlerde ise, milislerin Filistin kamplarında yaşayan Hamas veya İslami Cihad üyesi olabilecekleri kaydedildi.

Lübnan’ın güneyindeki AA muhabiri sınırdan çatışma sesi geldiğini ancak ateş yönünün neresi olduğunun netleşmediğini bildirdi.

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan haberde ise İsrail topçu birliklerinin Lübnan’daki Zihayra ve Mervehin kasabalarına yakın bölgeleri vurduğu aktarıldı.

Filistin: İsrail Gazze’de hastane ve ambulansları kasten hedef alıyor

Filistin Sağlık Bakanı Mey el-Keyle, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Keyle, İsrail’in hastane ve ambulansları kasıtlı olarak hedef aldığını söyledi.

Uluslararası topluma İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki tedavi merkezlerine, araçlara ve ambulans ekiplerine yönelik saldırganlığının önüne geçilmesi çağrısında bulunan Keyle, sağlık ekiplerinin hedef alınmasının uluslararası hukukun ve teamüllerin büyük bir ihlali olduğunu vurguladı.

Filistinli kaynak, İsrail ile esir takası müzakerelerine Katar’ın arabuluculuk yaptığını söyledi

İsrail ile Filistinli gruplar arasında esir takası müzakerelerinin Katar’ın arabuluculuğunda sürdüğü belirtildi.

AA’ya konuşan Filistinli kaynağa göre, Katar’ın İsrail ile Filistinli gruplar arasında esir takası müzakerelerine arabuluculuk yapıyor.

Müzakereler kapsamında Filistinli gruplar İsrail hapishanelerindeki 36 Filistinli kadının tamamının serbest bırakılmasını talep ediyor. Bu talep karşılığında serbest bırakılacak İsrailli tutukluların sayısına ilişkin bilgi verilmedi.

Hamas ve İslami Cihad, 7 Ekim’den bu yana çok sayıda İsrailli askerinin Gazze’ye götürüldüğünü açıklamıştı.

ABD: Hamas saldırısında 9 ABD vatandaşı hayatını kaybetti

ABD Dışişleri Bakanlığı, Hamas saldırısında 9 ABD vatandaşının yaşamını yitirdiğini teyit ettiklerini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mathew Miller, konuya ilişkin AA muhabirine yazılı açıklama yaptı.

Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerini ileten Miller, “Durumu yakından takip etmeye devam ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Miller, halihazırda 9 ABD vatandaşının yaşamını yitirdiğini teyit edebildiklerini belirtti.

Bölgede yerleri tespit edilemeyen ABD vatandaşlarının da bulunduğunu kaydeden Miller, “İsrailli ortaklarımızla yakından çalışmaya devam ediyoruz.” açıklamasını yaptı.Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.