Kahramanmaraşlı depremzede öğrenciler çadır sınıflarda eğitimden geri kalmıyor

Yayınlama: 17.03.2023
44
A+
A-

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen öğrenciler, çadırlarda oluşturulan sınıflarda eğitimlerine devam ediyor.

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından Kılavuzlu Millet Bahçesi’nde kıl çadırlardan kurulan Dayanışma Obası, depremzede ailelere barınma olanağı sağlarken, çeşitli sosyal alanlarıyla da çocukları ve gençleri ağırlıyor.

Etkinlikler ve psikososyal destek ekiplerinin ilgisiyle afetin olumsuz etkisinden uzaklaşmaya çalışan öğrenciler gönüllü öğretmenler tarafından çadırlarda verilen eğitimle uzak kaldıkları okul ortamına da kavuşmanın heyecanını yaşıyor.


İl Milli Müdürlüğünce çadır kent eğitim sorumlusu olarak görevlendirilen Kılavuzlu Abdülgani Seyithanoğlu Ortaokulu Müdürü Mehmet Şaşmaz, AA muhabirine, çadır kentte eğitimlere 2 hafta önce başladıklarını söyledi.

Gönüllü öğretmenlerin ilkokul öğrencilerine eğitim verdiğini dile getiren Şaşmaz, “Ayrıca 8’inci sınıflara yönelik kurs açtık. 8 kişiyle başladık, 38 kişiye ulaştık. 12’nci sınıflara ise YKS kursu açtık, etüt çalışması ve deneme sınavları yapıyoruz.” dedi.

15 öğretmenle 200 öğrenciye eğitim olanağı

Şaşmaz, Dayanışma Obası’nda 15 öğretmenle 200 öğrenciye eğitim verdiklerini anlatarak, amaçlarının öğrencilerin eğitimlerine katkı sunmak, okul ortamından uzaklaşmalarını engellemek olduğunu ifade etti.

Gönüllü kuruluşların çocuklara yönelik çok sayıda etkinlik de yaptığını belirten Şaşmaz, “Sınıf ortamında ders yapıyoruz. Amacımız çocukların eğitimden kopmaması. Bu yönde elimizden geldiğince çalışıyoruz. Psikolojik ve rehberlik anlamında da ekiplerimizle koordineli şekilde destek veriliyor. Velilerimize yönelik toplantı yapacağız ve gönüllü arkadaşlarımız psikolojik destek verecek.” diye konuştu.

Çadır kente yurdun dört bir tarafından yardımlar da gönderildiğini ifade eden Şaşmaz, Samsun 100. Yıl İlkokulu 3-C sınıfı öğrencilerinin depremzede öğrencilere moral için atkı ve bere gönderdiğini, bu hediyelerin içinden öğrencilerin yazdığı duygu dolu mektupların da çıktığını kaydetti.

Şaşmaz, bu mektupların çocukları çok mutlu ettiğini anlatarak, “Burada kardeşlik ortamının olduğunu gördük. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Yurdun dört bir yanından gerek yardımlarıyla, duygularıyla, dualarıyla bizlere destek veren herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş