Bahattin Korkmaz’dan sürücülere ‘seçim’ ve ‘yaz lastiği’ uyarısı

Yayınlama: 29.03.2024
170
A+
A-

Türkiye genelinde 1 Aralık 2023’te başlayan zorunlu kış lastiği uygulaması, havaların sıcak seyretmesi nedeni ile İnegöl ve çevresinde sona ermişti. Vatandaşların kış lastiğini kullanmaya devam etmemesi gerektiğini belirten İnegöl Şoförler Odası Başkanı Bahattin Korkmaz, Ramazan Bayramı tatili öncesinde yapılacak 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri dolayısıyla oylarını başka şehirlerde kullanacak vatandaşlara uyarılarda bulundu.

İnegöl Şoförler Odası Başkanı Bahattin Korkmaz, Türkiye genelinde 1 Aralık 2023’te başlayan zorunlu kış lastiği uygulamasının havaların sıcak seyretmesi nedeni ile 1 Mart itibarıyla sonlandığını fakat vatandaşların hala kış lastiklerini kullanmaya devam ettiğini söyledi.

Havaların ısınmaya başladığı bugünlerde “geleneksel lastik” denilen yaz lastiğine geçilmesi gerektiğini dile getiren Korkmaz, “Güvenli sürüş, yakıt tasarrufu, performans ve lastik ömrü açısından düşünüldüğünde, mevsimine uygun lastik kullanmak büyük önem taşıyor. Bilindiği gibi bir araçta kazaya sebebiyet veren en önemli unsurlardan biri de lastik kullanımıdır. Mevsimine uygun olmayan lastikler kazalara davetiye çıkarır” dedi.


Havaların giderek ısınmaya başlamasıyla kış lastiğinin kullanılması durumunda hızla aşınacağına işaret eden Korkmaz, “Yaz döneminde kış lastiği hem yıpranır hem de ömrü kısalır. Güvenli ve konforlu sürüş için kışın kışlık, yazın yazlık lastik tercih edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Lastik alırken üretim tarihlerine bakılması gerektiğine dikkati çeken Korkmaz, kullanılmasa da lastiklerin raf ömrünün dolmuş olabileceğini dile getirdi.

Korkmaz, “Raflarda uzun süre bekletilen, ömrü dolmuş lastikler özelliğini kaybeder ve balans tutmaz” ifadesini kullandı.

ÖZEL ARAÇLARIYLA YOLA ÇIKACAKLARA UYARI

Ramazan Bayramı tatili öncesinde yapılacak 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri dolayısıyla oylarını başka şehirlerde kullanacakların bu hafta sonu yola çıkmaları gerektiğini belirten Korkmaz, “31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri ve Ramazan Bayramı dolayısıyla özel araçlarıyla yola çıkacak vatandaşlarımız, hem yaz lastiklerini taktırmalı hem de yazlık bakımlarını yaptırmalı” dedi.

Korkmaz, araçların periyodik bakımının ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Söz konusu bakımları düzenli olarak yaptırırsak araçlarımız yolda kalmaz, herhangi bir olumsuzluk da yaşanmaz. Bayram tatili için yollarda yoğunluk da olacaktır. Sürücülerimizin dikkatli olması, trafikte aceleci davranmaması kazaların yaşanmasını engelleyecektir. Şimdiden yola çıkacaklara hayırlı ve güvenli sürüşler diliyorum”

HABER: SERHAT ÇİÇEKBir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş