CHP’den medeni kanun mesajı

Yayınlama: 09.02.2024
37
A+
A-

CHP İnegöl Kadın Kolları Başkanı Zarfiye Canalp, Türkiye genelindeki kadın kolu başkanlarıyla birlikte Medeni Kanun’a yönelik endişelerini dile getirdiği bir basın açıklaması yaptı. Canalp, Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana kazanılan eşit yurttaşlık haklarının, özellikle Medeni Kanun’un kabulü ile birlikte kadınlar ve erkekler arasında eşitlik ilkesinin temelini oluşturduğunu belirtti.

Medeni Kanun’un kabulü ile birlikte kadınların toplumsal, kültürel, ekonomik ve siyasal yaşamda erkeklerle eşit haklara sahip olduğunu vurgulayan Canalp, kanunun laik düzen içinde önemli bir devrim niteliğinde olduğunu ifade etti. Ayrıca, 2002 yılında kadınların örgütlü mücadelesi sonucunda Medeni Kanun’un daha da güçlendirildiğini ve aile hukuku bölümünün yeniden düzenlendiğini ekledi.

Canalp, günümüzde iktidarın kadın haklarına yönelik tehditleri sıralayarak, özellikle 6284 no’lu kadını şiddetten koruyan yasayı feshetmesi ve İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi gibi adımların kadın hakları açısından geriye gidişe işaret etti. Ayrıca, iktidarın “Torba Yasa” uygulaması ile kadın haklarını bir torbaya doldurup çöpe atabileceğini düşündüğünü belirtti.Canalp, iktidarın süresiz nafaka konusundaki söylemlerini eleştirerek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın kadınların değil erkeklerin yanında olduğunu açıkça itiraf ettiğini hatırlattı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un da evliliklerde süresiz nafakanın hakkaniyete uygun olmadığını iddia etmesini değerlendirdi.

Son olarak, Canalp, iktidarın boşanmaların hızlandırılması ve aile arabuluculuğu gibi düzenlemelerle kadınların haklarını savunmaktan uzaklaştığını ve bu konuda mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti. Kadın örgütleri ve demokrasi bileşenleriyle bir araya gelerek tek bir ses haline geldiklerini belirten Canalp, Medeni Kanun’un değiştirilmesine karşı çıkarak, Cumhuriyet değerlerine sahip çıkacaklarını ve siyasette bu yönde mücadele edeceklerini söyledi.

HABER: BÜŞRA ÖZDEMİRBir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.