İnegöl’ün en sıcak yaz mevsimi

Yayınlama: 06.09.2023
504
A+
A-

Geçtiğimiz yıllara karşın 2023 yılında ilçemizdeki yoğun hava sıcaklığı sadece İnegöl’de değil, kuzey yarım kürenin tamamında hissedildi. Bu yılın kuzey yarım küredeki yaz mevsimi, kayıtlara en sıcak yaz olarak geçti.

Geçtiğimiz yıllara karşına bu yıl ilçemizdeki hava sıcaklığı bunaltırken, özellikle İnegöl kırsalında konaklama alanı olan birçok vatandaş kırsal kesimlere akın etmişti.

Aşırı hava sıcaklığı şehir merkezinde adeta hayatı zorlarken, birçok vatandaş ise İnegöl’de böyle bir sıcaklığı daha önce hissetmediğini belirtmişti.


Öte yandan kuzey yarım küre için yapılan sıcaklık araştırmalarında, kayıt altındaki sıcaklık değerlerine göre kuzey yarım kürede en sıcak yaz mevsiminin 2023 yılında yaşandığı tespit edildi.

Bu yılın kuzey yarım küredeki yaz mevsimi, kayıtlara en sıcak yaz olarak geçti.

Avrupa Birliği’nin (AB) finanse ettiği Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nin verilerine göre, 2023’ün haziran, temmuz ve ağustos aylarında ortalama hava sıcaklığı küresel olarak en yüksek seviyeye çıktı.

2023 yazında hava sıcaklığı ortalamanın 0,66 derece üzerine çıkarak 16,77 derece oldu.

Bu yılın ilk 8 ayındaki ölçümlerle de 2023 yılı şu ana kadar 2016’dan sonra kayıtlardaki en sıcak yıl oldu. 2023’teki ortalama sıcaklık, 2016’nın sadece 0,01 derece altında kaldı.

Kuzey Atlantik ve denizlerin genelinde de normalin üzerinde deniz yüzeyi sıcaklıkları ölçüldü. Avrupa’da yaz aylarında denizlerde sıcak hava dalgaları meydana geldi. Haziran ayında İrlanda ve İngiltere’de, temmuz ve ağustosta ise Akdeniz’de sıcak hava dalgaları kaydedildi.

Türkiye’de ortalamanın üzerinde yağış

Bu yaz ayrıca Türkiye ve Batı Avrupa’da ortalamanın üzerinde yağış görüldü. Bu bölgelerde yağış rekorları kırılırken Kuzey Amerika’nın kuzeydoğusu, Asya’nın bazı bölgeleri, Şili, Brezilya ve Avustralya’nın kuzeybatısında da seller meydana geldi.

Buna karşılık haziran, temmuz ve ağustos ayları İzlanda, Alpler, kuzey İskandinavya, Orta Avrupa, Asya’nın büyük bölümü, Kanada, Kuzey Amerika’nın güneyi ve Güney Amerika’nın neredeyse tamamı ortalamadan daha kurak geçti. Bu nedenle birçok yerde orman yangınları çıktı.

HABER: SERHAT ÇİÇEKBir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş