İnegöl’ün turizm incisi ‘Oylat’ sömestre tatilinde tam kapasite ile çalışıyor

Yayınlama: 22.01.2024
141
A+
A-

Sömestre tatilinin başlaması ile birlikte İnegöl’ün turizm incisi olan Oylat, yerli ve yabancı turistler için tam kapasite ile çalışmaya başladı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Alper Taban, “Kışın kaplıcalar çok daha cazip durumda. Hava soğuk, su sıcak ve şifalı, vatandaşlarımız burada gelip istifade edebiliyor. Tatile denk gelen takvimdeki dönemlerde doluluk oranları yüzde 90, yüzde 100 seviyelerinde” dedi.

İnegöl’e 27 kilometre uzaklıktaki Oylat Kaplıcaları, orman içinde doğal güzellikleri, mağarası ve son dönemde yapılan yürüyüş yoluyla yaz kış yerli ve yabancı turistler tarafından tercih ediliyor.

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, 700 metre rakımlı Oylat’ın Ankara, İzmir ve İstanbul üçgeninin ortasında kaldığını, orman örüntüsü içinde manzaralara sahip olduğunu söyledi.Kaplıcalardaki konaklama tesislerinin yıl boyu yüzde 70 ila 80 doluluk ortalamasıyla hizmet verdiğini belirten Taban, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Oylat’ta Bizans döneminden günümüze kadar insanlar şifa bulmuş. Suları içilebilir, cilt hastalıkları, romatizma, tansiyon, eklem iltihaplanması gibi hastalıklara iyi geliyor. Isıtma veya soğutma gibi bir işleme tabi tutulmadan 40,5 derece yani doğadan geldiği şekliyle sunulmaktadır. Hem içilebilir olma özelliği hem de hiçbir işleme tabi tutulmadan kullanılabilmesi çok kıymetli. Yaklaşık 1000 yatak kapasiteli tesisler, orman yürüyüş yolu, köylü pazarı, esnaf pazarı gibi alanlar bulunmaktadır. Özellikle yerli ve yabancı misafirlerimizi burada dönem boyunca ağırlıyoruz. Tabii kışın kaplıcalar çok daha cazip durumda. Hava soğuk, su sıcak ve şifalı, vatandaşlarımız burada gelip istifade edebiliyor. Tatile denk gelen takvimdeki dönemlerde doluluk oranları yüzde 90, yüzde 100 seviyelerinde”

Özellikle Arap turistlerin Oylat’a ilgisinin yoğun olduğunu dile getiren Taban, yılda yaklaşık 300 bin ziyaretçinin kaplıcalara geldiğini aktardı.

Oylat Kaplıcaları Satış Pazarlama Müdürü Emin Baydemir de misafirlerin sadece kaplıcalardan faydalanmak için değil, eşsiz doğasında dinlenmek, şehrin stresinden uzaklaşmak için bölgeyi tercih ettiğini bildirdi.

Doğal şelalenin, kaplıcalara 5 kilometre uzaklıktaki Oylat Mağarası’nın da ziyaretçilerin ilgisini çektiğini anlatan Baydemir, “Hafta sonlarında genellikle yüzde 100 doluluğa ulaşıyoruz. Önümüzde sömestri dönemi var. Büyük ihtimal sömestri döneminde tamamen kapasitesini doldurmuş olacağız.” dedi.

HABER: SERHAT ÇİÇEKBir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.