KAiZEN öNERi SiSTEMiNDE iLK öDüLLER SAHiPLERiNi BULDU

İnegöl Belediyesi’nin Fikir Gölü platformunu geliştirerek uygulamaya geçirdiği “Kaizen Öneri Sistemi” kapsamında 4 personelin önerisi yapılan değerlendirmede uygun görüldü. Personellere belirlenen ödül cetveline göre ödülleri düzenlenen törenle takdim edildi.

Yayınlama: 01.10.2021
391
A+
A-

İnegöl Belediyesi’nde Kaizen Öneri Sistemi uygulaması başladı. Daha önce Fikir Gölü Platformu adıyla yapılan uygulama geliştirilerek kaizene göre uyarlandı. Uygulama kapsamında kuruma öneride bulunan personeller, belirlenen ödül cetveli üzerinden farklı ödüllerle onure ediliyor. Bu kapsamda İnegöl Belediyesi’ne öneri sunan 4 personel için ödül töreni düzenlendi.

 

TÜRKİYE’DE UYGULAYAN İLK İLÇE BELEDİYESİ

Encümen salonunda yapılan ödül törenine Belediye Başkanı Alper Taban ile birlikte Kaizen Öneri Sistemi Komitesi, Kaizen Eğitmenleri ve önerisi kabul edilen personeller katıldı. Burada bir açıklama yapan Başkan Alper Taban, “Bildiğiniz gibi daha öncesinde göreve başladığımızda özellikle çalışma arkadaşlarımızın fikir ve kanaatlerini bildirebilmesi için fikir gölü projesini başlatmıştık. Vatandaşlarımızın da ayrıca bizlere kanaatlerini, olumlu olumsuz görüşlerini bildirmeleri için inegölünfikri.com sayfasını oluşturmuştuk. Tabi kurum içerisinde özellikle fikirlerin gelmesi ve daha teşvik edici olması adına fikir gölünün kendi içerisindeki eksiklerini ön görerek bunu Kaizen Öneri Sistemi ile çözümlemiş oluyoruz. Bu platform sayesinde de tüm ekiplerimizden gelen her görüş, öneri bizlere ulaşıyor. Bunları tek tek irdeleyerek arkadaşlarımıza havale etmiş oluyoruz. Burada bir kaizen ekibi de var. Aslında uygulamayı farklı bir boyuta taşımış oluyoruz. Bildiğiniz gibi uzun zamandır kurum olarak da kaizen ile yalın ve yenilikçi çalışmayı merkezimize alacak çalışmalar yürütüyoruz. Burada kaizenin tüm eğitim koçlarıyla, yöneticileriyle, kaizen ekibimizle bu çalışmaları birlikte yürütüyoruz. Çalışma arkadaşlarıma da katkıları için teşekkür ediyorum. Çünkü kamuda gelenek haline gelmiş olan bir çalışma mantığı değil bu. İlçe belediyesi olarak Türkiye’de ilkiz bunu deneyimlemeye çalışan, kendi bünyesine yerleştirmeye çalışan” dedi.

 

VERİLEN ÖDÜLLER VE DERECELER

Sürecin nasıl işlediğine ilişkin de bilgi veren Başkan Taban, “Bizlere farklı kanallardan ulaşan önerileri belirli periyotlarda toplayarak değerlendiriyoruz. Bu değerlendirme içerisinde Başkan Yardımcılarımız, Müdürlerimiz, Kaizen Proje Takımı arkadaşlarımız var. Tek başımıza karar verdiğimiz bir durum değil. Ardından da gerçekten faydaya dönüştürebileceğimiz manasında kıymetli olan fikirleri ödüllendiriyoruz. A Kategorisinde; 100.000 TL ve üzeri kazanç sağlayan öneriler için Aile ile birlikte Oylat’ta 2 gece konaklama. B Kategorisinde; 50.000-100.000 TL arası kazanç sağlayan öneriler için Aile ile birlikte DOSTUM’da 2 gece konaklama. C Kategorisinde; 25.000-50.000 TL arası kazanç sağlayan öneriler için Aktaş Tepesi paraşüt uçuşu veya 400 TL değerinde İNESMEK Butik Çeki. D Kategorisinde; 5.000-25.000 arası kazanç sağlayan öneriler için 200 TL değerinde İNESMEK Butik Çeki veya 2 Aylık Yüzme Kursu. E Kategorisinde; 0-5.000 arası kazanç sağlayan öneriler için; Ailece İNESMEK Mutfağında öğle yemeği ve F Kategorisinde; 6 ayda bir ‘En İyi Öneri Ödülü’ verilecek. Burada da Ailece DOSTUM’da 2 gece konaklama ve Aktaş Tepesi paraşüt uçuşu verilecek” diye konuştu.

 

ÖDÜL ALMAYA HAK KAZANAN ÖNERİLER

İlk ödül töreninde önerileriyle ödül almaya hak kazanan personel ve sundukları önerileri de paylaşan Taban, “Bugün burada kurumumuzda önerileri ile ilk kez bu sistemde ödül alacak arkadaşlarımızı ağırlıyoruz. Murat Aydın Zabıta Müdürlüğünde görevli. Alanyurt Salı Pazarı bölgesinde otopark düzenlemesi ile ilgili revizyon önerisinde bulundu. D kategorisinde ödül almaya hak kazandı. Şenay Gürler Yazı İşleri Müdürlüğünde görevli. Gelir Sağlayıcı Nikah Salonu önerisinde bulundu. Proje; nikah salonunda ihtiyaç duyulan fotoğraf, kamera, kuaför ve nikah şekeri gibi diğer ihtiyaçların karşılanarak gelir elde edilmesini kapsıyor. Kendisi E kategorisinde ödül almaya hak kazandı. Ali Çiftçi Destek Hizmetleri Müdürlüğünde görevli. Kurumumuza ait binalara gelen misafirlerin aradığı birimi kolaylıkla bulabilmesini sağlayacak, renklerle yönlendirilmiş ‘Bina Yönlendirme Uygulaması’ önerisinde bulundu. D kategorisinde ödül almaya hak kazandı. Emre Ecer Bilgi İşlem Müdürlüğünde görevli. Sosyal sorumluluk alanında bir öneride bulundu. Yetim sponsorluğu önerisinde, gönüllü olarak personelin belirli miktarda bağışlarıyla yetimler için bir kaynak oluşturulması konusunda öneride bulundu. D kategorisinde ödül almaya hak kazandı. Ben tüm çalışma arkadaşlarıma teşekküre diyorum. İnşallah şeffaf, güvenilir ve her zaman en iyisini arayan bir sistem olacak kaizen sistemi. Biz buna inanıyor ve güveniyoruz. Kabul etmeseydiniz bu konuda mesafe almamızın imkanı yoktu. Benimde tek başına her şeyin üstünden gelme şansım mümkün değil. Ancak iyi bir ekiple, iyi bir kadroyla hem kurumda daha iyi sonuçlar ve skorlar neticeler almış olacağız. Bunun neticesinde de milletimize, toplumumuza, şehrimize en değeri hizmetleri veriyor olacağız. Bundan dolaylıda ben teşekkür etmiş oluyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu.

 

Açıklama sonrası personellere ödülleri takdim edildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.