KASIM AYI KONUT SATIŞ RAKAMLARI AÇIKLANDI

İnegöl Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Melih Uçaravcı TÜİK’in aylık satış rakamlarını açıklanmasının ardından Kasım ayında İnegöl’deki aylık konut satış rakamlarını değerlendirdi.

Yayınlama: 19.12.2019
510
A+
A-

 

SATIŞLAR HEDEFLERİN ÜSTÜNDE

Kasım ayındaki konut satış rakamları hakkında değerlendirme yapan Uçaravcı, “Konut satışlarımız hedeflenen rakamların üstünde geldi. Bu bizlere çok mutluluk verici bir durum. Son zamanlarda meslektaşlarımızla yaptığımız istişareler sonucunda müşterilerimizin konut almak üzerine ciddi talepleri olduğu hakkında ortak bir görüş oluştu. Bizler müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak için gece gündüz hizmet eden çok değerli meslektaşlarımız tebrik ediyorum” dedi.

 

%25 ARTIŞ VAR

Kasım ayında İnegöl’de 422 konut satışı olduğunu belirten Uçaravcı, “Geçen yıl bu rakam kasım ayı için 338 konuttu. Geçen yılın aynı dönemine göre İnegöl’de konut satışı %25 artmış durumda son 3 aydır 400 daire üzerinde satış gerçekleşiyor. Bu da bizleri çok mutlu ediyor. Tapu dairemizde ciddi bir şekilde yoğunluk var. Aynı yoğunluk bankalarda şuan sektörümüzde ciddi anlamda hareketlilik var. Geçtiğimiz aylarda yapılan değerlendirmelerimizde faiz rakamları inmesi halinde İnegöl de ki konut fiyatlarının yükseleceğini ve bu fırsatın tekrar ellerine gelmeyeceğini belirtmiştik. Şuan tamda bahsettiğimiz durumla karşı karşıyayız” şeklinde konuştu. 

 

SATILIK DAİRE SAYISI DÜŞTÜ

Faiz indirimlerini de olumlu karşıladıklarını aktaran Uçaravcı, “Bilindiği üzere sektörün frenlemesinin asıl nedenler faiz oranlarının yükselmesiydi. Geçen günlerde hükümet faizleri tekrar indirildi. Gelecek günlerde daha da fazla indirim olacağını düşünüyoruz. Bu da konutta fiyat enflasyonuyla bizi karşı karşıya bırakabilir. Müşterilerimizin hepsine vakit kaybetmeden konutlarını almalarını öneriyorum. Sizlere değişik bir istatistik vermek istiyorum. Bizlerin ve müşterimizin satılık konutları takip ettiği platformda bundan 4 ay öncesi İnegöl’de 1400 satılık konut varken şuan bu rakamlar 800 e kadar düştü gelecek aylarda üretim temposu yetişmezse bu rakamın daha da düşeceğini düşünüyoruz. Ayrıca gelecek ay tapu harçlarından indirim bitecek ve %1’lik bir tapu harcında artış olacak. Devletin ve piyasa da ki uygun fiyatlı dairelerin tükenmeden lütfen konut alma niyetinde olan değerli müşterilerimizi biran önce konutlarını edinmelerini öneriyorum” diye konuştu.Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.