Mezbeleye dönen evde yaşam mücadelesi

Yayınlama: 04.01.2023
3.295
A+
A-

İnegöl’e bağlı kırsal Alibeyköy Mahallesi’nde yaklaşık bir hafta önce aniden rahatsızlanan ve çevredeki vatandaşların evinde yaralanmış halde buldukları 48 yaşındaki Atabora Ula, yardım eli bekliyor. Verem olduğu öğrenilen Ula, evinde adeta ölümü bekliyor.

Yaklaşık 4 yıl önce annesini kaybettikten sonra adeta hayata küsen Atabora Ula’yı 3 gün göremediği için evine giden köylüsü Bülent Solmaz (53), kapsını çalmasına rağmen arkadaşını göremeyince öldü zannetti.

Bir süre sonra kapının açılması ile Atabora Ula’nın dengesini kaybederek evin içinde düştüğünü düşünen Bülent Solmaz, 112 Acil Servis Ekipleri’ne durumu bildirdi.

Alibeyköy’e gelen ekipler, Ula’ya ilk müdahalenin ardından İnegöl Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan tedavinin ardından Ula, İnegöl Verem Savaş Dispanseri’ne gönderildi. Burada yapılan tahkiklerin ardından Ula, köyüne geri gönderildi.

Köylüsü Bülent Solmaz’ın yardımları ile hayata tutunmaya çalışan Ula, evinde adeta ölümü bekliyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bülent Solmaz ise, Ula’nın tedavisinin hastanede devam etmesi gerektiğini, mezbeleye dönen evinde iyileşmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Atabora Ula’nın İstanbul’da yaşayan bir ablası olduğunu ama ablasının da Alzheimer hastası olmasından dolayı Atabora’ya bakan kimsenin bulunmadığını belirten Bülent Solmaz, şu ifadeleri kullandı:

“Bu olay olalı 6-7 gün oldu. 3 Gün Bora’yı göremeyince evine geldim. Camını çaldım, çıkan yok. Bir daha vurdum yine ses yok. Herhalde dedim bu öldü. Daha sonra çıktı. Çıkınca baktım, herhalde düşmüş. Yüzü morarmış. Takati kalmamış. Hemen Ambulansı aradım. Ambulans geldi, götürdüler. Bora’yı götürürken kimsesi olmadığı için oğluma sende bin dedim. Oğlum akşama kadar ilgilendi. Akşamüstü oğlum aradı, ‘Baba Bora abiyi dispansere yolladılar, oradan da köy yolladılar’ dedi. Bu adamı nasıl köye yollarlar? Bu adamın kimsesi yok, bu adamı eve terk etmişler. Eve ölüme terk etmişler. Eve gelince benim oğlum gidip gelmeye başladı. Verem teşhisi çıkmış. Verem teşhisi çıkınca, benim hanım dedi ki; ‘Sizde o eve girmeyin. Girecekseniz o evde kalın. Bize bulaştırırsınız’ dedi. Bu sefer bu adam ölüme terk edilmiş. Sobasını biz yakıyoruz. Akrabası yok zaten. Sesimizi duyurmak için sizi aradık. Bu normalde hastanede yatması lazım. Kendiniz gördünüz. Adamın evini de gördünüz. Bizim gayemiz bu insanı diriltmek. 48 yaşındaki bir insan. Tedavi olsa bu insan düzelir. Hastanede yatsın temiz yatsın. Bizim istediğimiz bu…”

HABER: SERHAT ÇİÇEK

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. meyyid dedi ki:

    bu köyün muhtarı ne iş yapıyor…