Milli Sporcu Rashid Mavigil, Yıldız Erkekler Dünya Bilek Güreşi Şampiyonu oldu

Romanya’nın Bükreş şehrinde düzenlenen Yıldız Erkekler Dünya Güreş Şampiyonası’nda mücadele eden Milli Sporcu Rashid Mavigil (14), sol kolda dünya ikincisi, sağ kolda ise dünya şampiyonu oldu.

Yayınlama: 01.12.2021
444
A+
A-

İnegöl’de 2 yıl önce bilek güreşi sporuna başlayan Rashid Mavigil, Türkiye genelinde katıldığı bilek güreşi turnuva ve şampiyonalarında elde ettiği birinciliklerin ardından Milli Takıma seçildi.

 

Geçtiğimiz günlerde Romanya’da düzenlenen Yıldız Erkekler Dünya Güreş Şampiyonası’nda mücadele eden Mavigil, rakiplerini ekarte ederek sol kolda dünya ikincisi, sağ kolda ise dünya şampiyonu oldu.


 

Şampiyonanın tamamlanmasının ardından İnegöl’e dönen ve aynı zamanda İrfangençlik Spor ve İzcilik Kulübü sporcusu olan Mavigil, antrenörlerinin desteği ile antrenmanlarını sürdürüyor.

 

Dünya şampiyonu olduğu için mutlu olduğunu ifade eden Rashid Mavigil, şu ifadeleri kullandı:

 

“Bu spora İnegöl’de başladım. Alanyurt Kocatepe Ortaokulu’nda okuyorum. Bursa’da okullar arası düzenlenen bilek güreşi turnuvasında sağ ve sol kolda birinci oldum. Sonra okullar arası Marmara Şampiyonası oldu. Orada da sağ ve sol kolda birinci oldum. Daha sonra Türkiye Şampiyonası’nı koronavirüs nedeni ile yapılmadı. Daha sonra Salonlar Arası Bilek Güreşi Türkiye Şampiyonası’na gittim. Orada da sağ ve sol kolda birincilik alarak Milli Takım’a seçildim. Milli Takım ile Romanya’ya gittim. Orada da sol kolda ikinci, sağ kolda birinci oldum. Benim için madalya almak önemli değildi. Bayrağımızı dalgalandırmak, İstiklal Marşı’nı okutmak çok gurur vericiydi”

 

Hedefinin; sürekli Milli Takım formasını giyerek, Türkiye ve dünyada bilek güreşi sporunda en iyi sporcu olmak olduğunu ifade eden Mavigil, sözlerini şu ifadelerle tamamladı:

 

“Bundan sonraki amacım Milli Takım formasını her zaman kendi üzerimde, antrenmanlarımda, maçlarımda giymek istiyorum. Bundan sonra Dünya Şampiyonası, Türkiye Şampiyonası, her yerde madalyalar kazanmak istiyorum. Türkiye ve dünyada en iyi olmak istiyorum”

 

2 yıl önce Rashid Mavigil’in bilek güreşi sporuna başladığını belirten İrfangençlik Spor ve İzcilik Kulübü İnegöl Spor Koordinatörü Sinan Aktaş ise, şu ifadeleri kullandı:

 

“Bundan iki yıl önce Rashid bize geldiğinde, bilek güreşi yapmak istediğini ve kendini bu alanda geliştirme istediğini beyan etti. 2 Yıl önce başladığımız bu serüven, farklı antrenman teknikleri, kendimize has bilek güreşi istasyonlarımız ile Rashid’i en son Bursa Okullar Arası Bilek Güreşi Şampiyonası’nda şampiyonluğa ulaştırdı. Rashid ardından bölge şampiyonasında Çanakkale’de Türkiye Şampiyonu oldu. Geçtiğimiz Ağustos ayında Tokat’ta yapılan Türkiye Bilek Güreşi Milli Takım Seçmeleri’nde, Yıldız Erkekler 45 kiloda sağ ve sol kolda Türkiye Şampiyonu olarak Milli Takım’a seçildi.  Ardından 24-29 Kasım’da Romanya’nın Bükreş kendinte düzenlenen Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’nda 45 kilo sol kolda Dünya İkincisi, sağ kolda ise Dünya Şampiyonu olarak bizleri gururlandırdı”

 

HABER: SERHAT ÇİÇEKBir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş