Seçmen listeleri muhtarlıklarda askıya çıkıyor

Yayınlama: 04.01.2024
16
A+
A-

Yerel seçimlere sayılı günler kala, Türkiye genelinde seçmen listeleri muhtarlıklarda askıya çıkarılıyor. Vatandaşlar, 17 Ocak tarihine kadar bilgilerini kontrol edip güncelleme yapabilecekler.

31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri için seçmen listelerinin güncellenmesi amacıyla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen uygulama esasları doğrultusunda seçmenler, bilgilerini sorgulama ve itiraz dönemine giriş yaptı.

Seçmen listelerindeki güncelleme süreci 4-17 Ocak tarihleri arasında mahalle muhtarlıklarında askıda olacak. Bu süre içinde adres değişikliği gibi işlemler nüfus müdürlüklerinden gerçekleştirilebilecek. Özellikle öğrencilerin, öğrenim gördükleri yerleşim yerlerinde oy kullanabilmeleri için muhtarlık bölgesindeki kimlik veya adres bilgilerindeki yanlışlıkları düzeltme fırsatı tanınacak. Ayrıca seçmen niteliği taşıyan ancak listelerde adı bulunmayan kişiler de başvuru yapabilecek ve bu kişiler, fatura veya kira sözleşmesi gibi belgeleri ibraz etmek zorunda olacak.

Seçmenler, adres değişikliği yapmak istediklerinde fatura ibrazı gerekecek. Bu kapsamda, başka ilçelere taşınmak isteyen seçmenler, elektrik, su, telefon, doğal gaz gibi faturalarını ibraz ederek başvuruda bulunabilecekler.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen katılabilme yeterliliği doğrultusunda, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne 36 siyasi parti katılma hakkına sahiptir. Bu partiler alfabetik sırayla Adalet Birlik Partisi, Adalet Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Anadolu Birliği Partisi, Anavatan Partisi, Aydınlık Demokrasi Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Büyük Türkiye Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokratik Sol Parti, Demokrat Parti, Emek Partisi, Gelecek Partisi, Genç Parti, Güç Birliği Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi, Hür Dava Partisi, İYİ Parti, Memleket Partisi, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Milli Yol Partisi, Saadet Partisi, Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi, Yeniden Refah Partisi, Yenilik Partisi, Yeni Türkiye Partisi ve Zafer Partisi olarak belirlendi.

HABER: BİLAL KORKUTBir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.