Soydan’dan ‘8 Mart’ açıklaması; ‘İstanbul sözleşmesine saygı göstereceğiz’

Yayınlama: 08.03.2023
165
A+
A-

Memleket Partisi İnegöl İlçe Başkanı Yasemin Soydan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile yazılı basın açıklamasında bulunarak, “İstanbul sözleşmesine saygı göstereceğiz” dedi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Memleket Partisi İnegöl İlçe Başkanı Yasemin Soydan, yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Başta ailelerimiz olmak üzere toplumun en önemli yapı taşı olan, hayatımızın her anını daha özel kılarak güzelleştiren tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya İşçi ve Emekçi Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimizle kutluyoruz. Biz Memleket Partili kadınlar olarak temelinde iktidar ilişkileri olan ve kaynağını binlerce yıllık ataerkil anlayıştan alan toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı her koşulda mücadele edeceğiz.  Birleşmiş Milletler Kadına Karşı Her Türlü̈ Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi ve Kadına Yönelik Şiddet ve Aile içi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi) olmak üzere kadınların haklarını korumaya yönelik mevzuata saygı göstereceğiz. Kadına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddetin önlenmesi, ekonomik tehditlere karşı kadının korunması amacıyla mevzuatımızı İstanbul Sözleşmesi’ne uygun hale getireceğiz. Kadınların akademi, bürokrasi, siyaset, iş dünyası olmak üzere her alanda ‘cam tavan sendromu’ yaşamalarını ortadan kaldıracak düzenlemeler yapacağız. Kamusal ve toplumsal alanda aktif ve eşit bireyler olarak yer almalarını sağlayacağız. Kadınların istihdam oranlarını artıracağız. Ekonomik bağımsızlıklarını sağlayacak, ‘güvenli kadın, güvenli toplum’ anlayışını benimseyeceğiz. Kadınların siyasal yaşama katılımını artıracak, temsilde cinsiyet ayrımcılığını engelleyeceğiz. Kadınların bireysel tercihlerine, yaşam tarzlarına müdahale eden, küçük yaştaki kız çocuklarını evlenmeye zorlayan eylem ve davranışlara caydırıcı cezai yaptırımlar uygulayacağız. Eğitimde fırsat eşitliği ilkemiz doğrultusunda ailelere ilgili konularda eğitim verecek, kız çocuklarının eğitim hakkını engelleyen her türlü̈ tutumun karşısında duracağız. Eğitim müfredatını düzenleyecek; her çocuk ve bireyi, toplum ve ev içindeki rollerinde cinsiyetinin getirdiği negatif bir ayrımcılığın olmadığının bilincinde yetiştireceğiz. Medyada kadına yönelik küçültücü ifadeler içeren kullanımları önleyeceğiz. Bireylerin istihdam edilmelerinde ya da çalışma hayatlarında cinsiyeti sebebiyle uğradıkları ayrımcılığa izin vermeyecek, bu tür ayrımcılıkları mevzuatımızda ayrı bir alanda düzenleyerek gerekli önlemleri alacağız. Kadınların sosyal yaşama ve sivil toplum kuruluşlarına katılımlarını artırmak için projeler geliştireceğiz. Bugün duygularımızı özgürce ifade etmemize imkân tanıyan Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı sevgi ve minnetle anıyoruz. Kadın varsa demokrasi var diyerek tüm işçi ve emekçi kadınlara saygılarımızı sunuyoruz”

HABER: SERHAT ÇİÇEK


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Ömer Faruk dedi ki:

    İstanbul sözleşmesi çare degil çaresizliktir
    İslamın kadina değerleri getirmek gerekir