İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda ölü sayısı 1203’e yükseldi

Yayınlama: 12.10.2023
14
A+
A-

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 1203’e ulaştı, 5 bin 763 kişi de yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bölgedeki can kayıpları ile yaralılara ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 1203 kişinin yaşamını yitirdiği, 5 bin 763 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, Bakanlığa ait sosyal medya hesabı Facebook’tan açıklama yaptı.

Kudra, “Hastaneler tam kapasiteyle çalışıyor. İsrail saldırılarının artması ve oluşan yoğunluktan dolayı yaralı ve hastalar yerde yatıyor.” ifadelerini kullandı.

Sözcü Kudra ayrıca, İsrail’in devam eden elektrik, su ve yakıt kesintisinin, yaralı ve hastaların hayatlarını tehdit ettiğini, “korkunç bir sağlık ve çevre felaketine neden olduğunu” vurguladı.

İncelemenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Eburriş, “Şehitlerin sayısı 1200’ye yaklaştı, yaralılar da yaklaşık 5 bin kişi” dedi.

Eburriş, vefat edenler ve yaralıların büyük çoğunluğunu çocuk, kadın ve yaşlıların oluşturduğunu kaydetti.

Ölen İsraillilerin sayısı 1300’e yükseldi

İsrail devlet televizyonu KAN, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e başlattığı “Aksa Tufanı” saldırısında ölü sayısının 1300’e yükseldiğini belirtti.

Devlet televizyonu, saldırılarda yaralanan İsrailli sayısını da 350’si ağır olmak üzere 3 bin 300 olarak açıkladı.

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’ni gece boyunca bombaladı

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Eş-Şati Mülteci Kampı ve kuzeydeki Cibaliya bölgelerine düzenlenen yoğun bombardıman sonucu onlarca Filistinli hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

İsrail güçleri, Kudüs’teki Kalendiya Mülteci Kampı’na baskın düzenledi

Görgü tanıkları, İsrail ordusunun Kalendiya Mülteci Kampı’na düzenlediği baskında evlerde arama yaptığı ve 2 Filistinliyi gözaltına aldığını belirtti.

Tanıklar, baskına karşı çıkan Filistinliler ile İsrail güçleri arasında arbede yaşandığını, İsrail güçlerinin gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz ile müdahalede bulunduğunu söyledi.

Sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre İsrail güçlerinin müdahalesinde bir Filistinli başından gerçek mermiyle yaralandı.

İsrail: İsrailli esirler evlerine dönmeden Gazze’ye elektrik, su ve yakıt verilmeyecek

İsrail Enerji Bakanı Israel Katz, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, 6. gününe giren İsrail-Filistin çatışmasında abluka altındaki Gazze’de İsrail’in yoğun bombardımanı nedeniyle artan insani yardım çağrılarına cevap verdi.

İsrailli Bakan, “Gazze’ye insani yardım mı? İsrailli esirler evlerine dönene kadar hiçbir elektrik şalteri açılmayacak, hiçbir su musluğu açılmayacak ve hiçbir yakıt kamyonu içeri girmeyecek.” ifadelerini kullandı.

Katz, İsrail’in Gazze’de silahlı-sivil ayrımı yapmaksızın toplu cezalandırma yöntemine başvurduğu yönünde yapılan uluslararası tepkilere, “İnsani olana karşı insani. Kimse bize ahlak dersi vermesin.” sözleriyle çıkıştı.

İsrail ordusu: Filistinli grupların saldırısından önceki gece bazı işaretler vardı

Filistinli grupların Gazze’den 7 Ekim’de başlattığı saldırılarda güvenlik zafiyet olduğu yönündeki eleştirileri değerlendiren İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, “Bu olayla ilgili somut bir istihbarat uyarısı yoktu. Böyle bir olayı kavrayamadık. Bir önceki gece bazı istihbarat işaretleri vardı ama böylesi bir hamlenin değil. Her şeyi derinlemesine araştıracağız.” diye konuştu.

Hagari, Gazze Şeridi’nden çevredeki İsrail yerleşim yerlerine saldırılara katılan İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın elit komando birliklerinin evlerini ve üslerini vurduklarını belirtti.

Ellerindeki yaralı Filistinli silahlı unsurlardan Gazze içindeki “tünel, fırlatma rampaları, toplanma noktaları, askeri konumlara” ilişkin bilgi aldıklarını dile getiren Hagari, saldırıya katılan herkesle hesaplarını göreceklerini ifade etti.

İsrail ordusunun kuzeyden gelecek muhtemel bir saldırıya karşı hazırlık yaptığını aktaran Sözcü, askerlerin bölgedeki yerleşim alanlarının çevresinde devriye gezdiğini, kontrol noktaları kurduğunu, arazide tuzaklar hazırladığını ve bölgenin daha fazla birlikle takviye edileceğini söyledi.

Bu arada İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, gece saatlerinde Gazze Şeridi’nin Rafah beldesine düzenlenen saldırılarda Kassam’ın denizci birliklerinin üst düzey lideri Muhammed Ebu Şamla’nın öldürüldüğü aktarıldı. Açıklamada, Şamla’nın evinde deniz saldırılarında kullanılacak mühimmatın saklandığı öne sürüldü.

İsrail ordusunda ölen asker sayısı 220’ye yükseldi

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, öldürülen 31 askerin daha kimliğinin açıklanmasına izin verildiği ve askerlerin ailelerinin bilgilendirildiği belirtildi.

Açıklamada, Lübnan sınırındaki çatışmalarda hayatını kaybeden iki subay ve bir askerle birlikte 7 Ekim’den bu yana öldürülen İsrail askerlerinin sayısının 220’ye yükseldiği kaydedildi.

BM: Gazze’de yerinden edilenlerin sayısı 338 bini geçti

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisinden (UNOCHA) yapılan yazılı açıklamada, İsrail-Filistin çatışmasının başlamasından bu yana 338 binden fazla Filistinlinin evlerinden ayrılmak zorunda kaldığı kaydedildi.

Ürdün, Gazze Şeridi için yardım uçağı gönderdi

Ürdün, İsrail’in tam abluka ve yoğun saldırı altında tuttuğu Gazze Şeridi için Mısır’a bir insani yardım uçağı yolladığını açıkladı.

Haşimi Hayır Kurumundan yapılan yazılı açıklamada, çoğunlukla ilaç ve tıbbi malzeme taşıyan uçağın Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın talimatı ve silahlı kuvvetlerin işbirliğinde Gazze’ye gönderildiği belirtildi.

Uçağın ayrıca Mısır’ın koordinasyonunda gönderildiği belirtilerek, “Uçak önce Mısır’a gidecek ve Refah Sınır Kapısı üzerinden Gazze’deki sağlık yetkililerine teslim edilecek.” ifadeleri kullanıldı.

Kral 2. Abdullah, 10 Ekim’de ülkesinin Gazze Şeridi’ne Mısır üzerinden acil yardım yapacağını duyurmuştu.Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.