1 OCAK 2020’DEN iTiBAREN SERi MUHAKEME USULü DEVREYE GiRECEK

İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç, “1 Ocak 2020’den itibaren “seri muhakeme usulü” ceza yargılamasında uygulamaya girecek” dedi.

Yayınlama: 27.12.2019
647
A+
A-

Ekimde yürürlüğe giren yargı paketinin en önemli reformlardan birisi olan seri ve basit muhakeme usulleri 1 Ocak’tan itibaren uygulanacak.

 

İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ceza Muhakemesi Kanununda yapılan değişiklikle 1 Ocak 2020’den itibaren “seri muhakeme usulü” ceza yargılamasında uygulamaya girecek.

 

Türk Ceza Kanunu, Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun, Orman Kanunu, Rulet, Tilt, Langırt ve Benzeri Oyun Alet ve Makinaları Hakkında Kanun ve Kooperatifler Kanunu’ndaki toplam 13 suçta bu usul uygulanacak.

 

Cumhuriyet savcısı veya kolluk görevlileri, şüpheliyi usul hakkında bilgilendirecek. Savcı, seri muhakeme usulünün uygulanmasını şüpheliye teklif edecek. Şüphelinin kabul etmesi halinde bu usul uygulamaya konacak.

 

Savcı, kanunda öngörülen cezanın alt ve üst sınırı arasında belirleyeceği temel cezadan yarı oranında indirim uygulamak suretiyle yaptırımı belirleyecek.

Bu uygulama kapsamında belirlenen 13 farklı suç ile ilgili mahkemeler meşgul edilmeden savcılıkça karar verilebilecek.

 

Seri muhakeme usulünde şüphelinin ilk olarak kolluk kuvveti ve cumhuriyet savcısı tarafından bilgilendirileceğini anlatan İnanç, “Cumhuriyet savcısı, şüpheliyi adliyeye davet edecek ve suçla ilgili hakkında soruşturma yürütüldüğünü, dilerse seri muhakeme usulü ile bu soruşturmanın sonlandırılacağını ve onu ne gibi sonuçların beklediğini açıklayacak. Şüpheli eğer bu teklifi kabul ederse avukat huzurunda seri muhakeme usulünü kabul ettiğini beyan edecek. Bunun üzerine cumhuriyet savcısı hemen bir talepname düzenleyecek ve ilgili mahkemeden verilen bu kararın onaylamasını isteyecek. Bu işlemler aynı gün yapılacak. Seri muhakeme usulü ile hem şüpheli kısa sürede hangi ceza ile karşılaşacağını öğrenecek, hem de bu suçlarla ilgili yargılamalar sisteme dâhil edilmediği için daha nitelikli suçlara soruşturma vakti ve imkanı ayrılmış olacak.” dedi.

 

İnanç, seri muhakeme usulünden faydalanacak şüpheli hakkında kanunda belirtilen cezanın yarısının verileceğini de dile getirerek, suçun paraya çevrilmesi ve hükmün açıklanmasının geriye bırakılması gibi şartlardan da şüphelinin yararlanabileceğini belirtti.Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.