Eğitim için en hayırlı koalisyon

2015-2016 eğitim öğretimi başında 3 okulun hizmete açılması hedeflenirken önümüzdeki yıl ise büyük yatırımlar yapılacak. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican, Hükümet Büyükşehir ve hayırseverlerin katkıları ile eğitime 28 milyon yatırımın bir kısmının yapıldığını bir kısmının ise yapılacağını ifade etti.

Yayınlama: 07.07.2015
1.029
A+
A-

Fatih Bilican, bu yıl ve önümüzdeki yıl kazandırılacak okulların maliyetinin toplam da 28 Milyon TL olacağını da sözlerine ekledi.

 

28 MİLYONLUK EĞİTİM YATIRIMI

Halime Hatun Anaokulu, Nuri Pakdil İmam Hatip Ortaokulu ve Huzur Mahallesinde yapımı süren Ortaokul ile birlikte bu yıl 8 Milyonluk yatırım İnegöl’e yapılırken, 2016-2017 yılına ise Hayırsever, büyükşehir belediyesi ve hükümet işbirliğinde toplam 20 Milyon lira maliyeti olan ortaokul, ilkokul ve lise binalarının kazandırılması için kollar sıvandı.

 

ÖNEMLİ YATIRIMLAR GELİYOR

Basın mensuplarının 2015-2016 eğitim öğretim dönemi hakkındaki sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican, 2015-2016 eğitim öğretim döneminde 8 Milyon TL değerinde 3 okulun hizmete açılmasının hedeflendiğini, bir dahaki yıl ise hayırsever hükümet ve büyükşehir belediyesi destekleri ile önemli yatırımların yapılacağını bildirdi.

 

GÖZLER İLK ATAMALARI ÇEVRİLDİ

Öğretmen atamalarından bahseden Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican, “Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde il içi öğretmen atamaları yapıldı. Bu öğretmenlerimizden önemli bir kısmı, görev yerlerden ayrılarak yeni görev yerlerine başladı. Bunlardan halen daha ayrılmayanlar var. Bunlarda bu süreç içerisinde ayrılıp yeni görevlerine başlayacaklar. Bu arada iller arası atamalar oldu. Orada da giden öğretmen arkadaşlarımız var. Bakanlığımız yeni bir yazı gönderdi illere. İller arası isteğe bağlı tayini çıkan öğretmenlerden isteyenler dilekçe vererek, yerlerinden ayrılmamış olmak kaydı ile vazgeçebilecekler. O şekilde bir başvuru gelirse işleme koyuyoruz. Atamaların sonuçlarında ne kadar öğretmenin gelip gittiği sayısı tam olarak netleşecek. Önümüzdeki süreçte biliyorsunuz Ağustos ayında ilk atamalar olacak. O atamalarda yapıldıktan sonra ancak o zaman; Eylül ayında bizim öğretmen ihtiyacımız ne kadar karşılandı? O zaman tam netleşecek. Birde diğer personeller var. Memurlar, yardımcı hizmetliler… Bunlarında isteğe bağlı atamaları açıldı. Bunlardan bize gelen olur mu bilemem, bizim okullarımızdan gidenler olacaktır.” Dedi.

 

MÜDÜRLER MÜLAKATA TABİ

4 Yılını dolduran müdürlerin değerlendirmelerinin geçtiğimiz hafta yapıldığını aktaran Bilican, “75 Ve üzeri puan alanlar kendi okullarında isteyen tekrar görevlendirildi. Kendi okulundan görevlendirilmeyen ve başka kurumları isteyenler onlar da görevlendirildi. Mülakat olarak yeniden görevlendirme için mülakata başvurular bugün (dün) mesai bitimi ile bitecek. İlde son anda bir şey değişmezse 115 tane açık var. Çok fazla açık yok. An itibari ile İnegöl’den 40 kişi müracaat etti ama son anda başvuru da olabilir. Mülakatlar Bu ayın 10’una kadar değerlendirilmeler yapılacak. Takvime göre değişiklik olmazsa 13-27 Temmuz tarihleri arasında duyuru yapılarak sözlü mülakatlar yapılacak.” Diye konuştu.

 

VELİLERE OKUL ÖNCESİ UYARISI

Velilere okul öncesi eğitimi konusunda uyarılarda bulunan Bilican, “Velilerimize ayrıca anaokulu ile ilgili bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Yapılan araştırmalarda ve okul içerisindeki öğrencilerin tutum ve başarıları göstermişlerdir ki; okul öncesi yani anasınıfına giden öğrenciler, gitmeyen öğrencilerden hem okula uyum yönünden daha uyumlu, hem daha başarılı oluyorlar. Neticede 1 yıl içerisinde o ana sınıfında verilen eğitimle, öğrenciler bir çok şey öğreniyorlar. Bu da 1. sınıfa başladıklarında okula daha çabuk adapte olmalarını sağlıyor. Bilgileri daha çabuk kavramalarını sağlıyor. Yani anasınıfına gelmeyen veya devam etmeyen öğrenciler arasında bayağı fark oluyor.” İfadelerini kullandı.

 

KOCATEPE’YE ANA OKULU

Bu yıl 1 tane daha anaokulunun eğitim ve öğretime başlayacağını duyuran Bilican, “Alanyurt’ta Kocatepe İlkokulu’nun bahçesinde 8 derslik bir anaokulu binamız yapıldı. Onun geçici kabulü yapıldı. Yazışmalarımızı yaptık. İnşallah onun onayı gelecek. Hemen hemen 300 kişi kapasiteli. Her şeyi ile mükemmel. Bu ay içerisinde inşallah onay gelecek. İsim olarak ile bir teklifte bulunduk. Gönderdiğimiz teklifte isim olarak Halime Hatun olsun istedik. Bakalım nasip.” Şeklinde konuştu.

 

NURİ PAKDİL İMAM HATİP ORTAOKULU RAĞBET GÖRDÜ

Yeni eğitim öğretim döneminde bir ortaokulunun daha hizmete açılacağını aktaran Müdür Bilican, “Zeki Konukoğlu Anadolu Lisesi’nin yanında biliyorsunuz bir binamız yapıldı. Onu da Nuri Pakdil İmam Hatip Orta Okulu ismiyle yeni bir okul açtık. Orası için müdür görevlendirdik. Biraz daha şanslı okul oldu. İl içi atamalarda orası bayağı rağbet gördü. Hemen hemen öğretmen kadrosu tamamlandı. Dolayısı ile il içi atamalarda oranın kadrosu doldu diyebiliriz. Kayıtları başladı. Malzemeleri de geldi. Her şeyi ile iyi ve mükemmel bir yer. 24 Derslik okulumuz.” Dedi.

 

HUZUR MAHALLESİ’NE BİR OKUL DAHA

Hükümet kaynakları tarafından Huzur Mahallesi’nde de bir okul binası inşaatının sürdüğünü belirten Müdür Bilican, “Pazar günü olsa da ne aşamada olduğunu görmek için incelemelerde bulundum. İkinci katın beton dökme aşamasına gelmişler. Birinci katın duvarları çevriliyor. Zaten 3 katlı okul biliyorsunuz. Eylül’e eğer yetişmezse, oradaki inşaatı yapanların söylediklerine göre bir Ekim tarihine kadar bitirmeye çalışacaklar. Ekime kadar tamamlanırsa onu da açacağız inşallah. Orası da ortaokul olacak. Böylece hem ilkokul hem de ortaokul olarak Huzur Mahallesi’ndeki okul sayımız 2’ye yükselmiş olacak.” diye konuştu.

 

ORHANİYE MAHALLESİNE ORTAOKUL

Orhaniye mahallesine okul müjdesi veren Bilican, “Orhaniye Mahallesi’nde de bizim bir arsamız vardı. Orada da nasipse bir ortaokul başlayacak. Onunda ihalesi yapıldı 24 Haziran’da. 24 Derslik olacak bir okulumuz ama o tabi bu yıla yetişmez. Yapılacak okul ortaokul olabilir.” ifadelerini kullandı.

 

HOCAKÖYE ORTAOKUL İHALESİ YAPILDI

Bilican, Hükümet kaynakları ile Hocaköy mahallesine kazandırılması planlanan 8 derslikli ortaokulun ihalesinin 23 Temmuz’da yapılacağını bildirdi.

 

OSB’NİN OKULU İÇİN ALTERNATİFLİ PROJELER

Hayırsever desteği ile İnegöl’e bir ortaokul daha kazandırmayı amaçladıklarını hatırlatan Bilican, “Geçtiğimiz günler de protokolünü de imzalamıştık. Bildiğini gibi OSB Yönetimi Akhisar’da bir okul yapacak. O da proje aşamasında. OSB Başkanı Zeki Şahin bey ile görüştüm 2 gün önce. Onlar alternatifli bir kaç proje yaptırdıklarını söyledi. Projeler bittiğinde beraber değerlendireceğiz.” Dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR’DEN 2 OKUL

Büyükşehir Belediyesi eliyle iki okul binasının İnegöl’e kazandırılacağının altını çizen Bilican, “Onlar da proje aşamasında. Erdem Beyazıt İmam Hatip Orta Okulu ve 100. Yıl ortaokulu. Onlar proje almasında ve inşallah onların yapımına da bu yıl başlanır.” Diye konuştu.

 

ÇİKAYEVA’NIN YANINA BİRDE LİSE

İnegöl’e lise kazandırmak için de Milletvekili Hüseyin Şahin’in yoğun mesai yaptığını belirten Bilican, “Sayın Milletvekilimizin girişimleri ile Bakanlığımızdan bir lise yapılması söz konusu. O olursa bakanlığımız ödenek vererek okulun yapımına başlanacak. Naire Çikayeva Anadolu Lisesi’nin yanındaki arsaya özellikli bir İmam Hatip Lisesi yapılması gündemde.” Dedi.

 

28 MİLYONLUK EĞİTİM YATIRIMI

Bilican, bu yıl ve önümüzdeki yıl kazandırılacak okulların maliyetinin toplam da 28 Milyon TL olacağını da sözlerine ekledi.Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.