Ahmet Güleç açıkladı; Arabistan’a ihracat katlanarak devam ediyor

Yayınlama: 12.10.2023
54
A+
A-

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM), Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve MÜSİAD iş birliği ile düzenlediği; ‘Suudi Arabistan Genel Alım Heyeti’ programı İstanbul’da gerçekleşti. TİM Başkan Vekili ve MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, organizasyonun açılışında yaptığı konuşmada, “Son on yılda yürüttüğümüz çalışmalarla yıllık ihracatımızı ortalamada 2,5 milyar doların üzerine çıkardık. 2022 yılında 3.560 firmamız Suudi Arabistan’a ihracat yaparken, bu yıl bitmeden sadece ilk 9 aylık dönemde bu rakam 5.600’e çıktı” dedi.

TİM Başkan Vekili ve MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, son yıllarda Suudi Arabistan’a ihracatın katlanarak devam ettiğini ifade etti.

Mobilya başta olmak üzere hali, hububat ve makine ihracatının bu ülkeye arttığını belirten Güleç, önümüzdeki süreçte ihracatın artara devam edeceğini düşündüklerini belirtti.

Karşılıklı ticarette hedefin 30 milyar dolar olduğunu belirten Ahmet Güleç, “Son on yılda yürüttüğümüz çalışmalarla yıllık ihracatımızı ortalamada 2,5 milyar doların üzerine çıkardık. 2022 yılında 3.560 firmamız Suudi Arabistan’a ihracat yaparken, bu yıl bitmeden sadece ilk 9 aylık dönemde bu rakam 5.600’e çıktı. Ocak-Eylül döneminde Suudi Arabistan’a ihracatımız ise 1,8 milyar doları aştı. Bu dönemde halı, hububat, mobilya ve makine sektörlerimizin ihracatı 3 kattan fazla arttı. Temennimiz iki ülke arasındaki ticari ilişkinin büyüyerek devam etmesi” diye konuştu.

HABER: SERHAT ÇİÇEKBir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.