İnegöl’de Kur’an eğitimine başlayan 200’e yakın öğrenci için ‘Bed-i Besmele’ programı düzenlendi

Yayınlama: 30.11.2023
201
A+
A-

İnegöl’de Kur’an eğitimi almaya başlayan 200’e yakın öğrenci için bir ‘Osmanlı’ geleneği olan ‘Bed-i Besmele’ programı düzenlendi. Program kapsamında 2 gün boyunca öğrenciler ve velileri düzenlenen etkinlikler kapsamında eğlenceli anlar yaşadı.

İnegöl İlçe Müftülüğü Altın Çocuklar 4-6 Yaş Kur’an Kursu’nda eğitim gören yaklaşık 200’e yakın öğrencinin Kur’an eğitimine başlaması ile ‘Bed-i Besmele’ programı düzenlendi.

Yaklaşık 2 gün süren ‘Bed-i Besmele’ programları kapsamında konvoylar düzenlenirken, kurs merkezinde de etkinlik gerçekleştirildi.KURS İÇİNDE VE DIŞINDA ETKİNLİKLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Altın Çocuklar 4-6 Yaş Kur’an Kursu’nda yapılan yazılı açıklamada, farklı sınıf ve aralıklarla öğrencilerin ders gördüğünü belirtilerek şu ifadeleri kullandı:

“Haftanın tüm günleri Kur’an kursumuzda eğitimler devam ediyor. Çocuklara Değerler Eğitimi ve Kur’an eğitimi dersleri veriliyor. Bu yıl çok sayıda öğrencimiz Kur’an eğitimine başlayınca, bir Osmanlı geleneği olan ‘Bed-i Besmele’ programı gerçekleştirmek istedik. Uzunca bir hazırlık döneminin ardından velilerimizin de desteği ile hem kurs içinde hem de kurs dışında etkinlikler gerçekleştirdik”

ÖĞRENCİLERİMİZİN ÖĞRENDİKLERİNİ UYGULAMALARINI SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ

Açıklamanın devamında,

“Değerler ve Kur’an eğitiminin yanı sıra okul öncesi eğitimlerimi de kurslarımızda veriyoruz. Ahlak eğitimi, Peygamber efendimizin ahlakı ve hayatı, diğer peygamberlerin hayatları hakkında öğrencilerimize bilgiler veriyoruz. Yine Hadis-i Şerif’ler, Esmaü’l- Hüsna, surelerin de ezberlenmesine yardımcı oluyoruz. Aynı zamanda dua talimleri yaparak da öğrencilerimizin öğrendiklerini uygulamalarını sağlamaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verildi.

BED-İ BESMELE NEDİR?

Osmanlı’da çocuklar dört-beş yaşına geldiklerinde ilk mektebe yani ilkokula başlarken düzenlenen merasime ‘Bed-i besmele’ veya ‘Âmin alayı’ adı verilirdi. Bu törenler sayesinde çocuk, aile içinde olduğu gibi cemiyette de yeni bir statü kazanırdı. Bu merasimlere verilen büyük ehemmiyet, İslâmî terbiye anlayışında mektebe ve öğretmenlere verilen değeri açıkça ortaya koyardı.

Halk arasında ‘Besmele Cemiyeti’ adıyla anılan ve âmin alayının evde veya mektepte icra edilen kısmından ibaret olan ‘Bed-i Besmele’, okuma yaşına gelmiş çocukların, yapılan bir merasim ve duadan sonra hocanın önünde ilk olarak besmele çekmesini, bir başka deyişle okumaya başlamasını ifade eder.

HABER: SERHAT ÇİÇEKBir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.